Szerencsés esetben azzal foglalkozunk, amihez értünk, hiszen így van esélyünk arra, hogy tevékenységünkben eredményeket érjünk el és sikeresek legyünk.
Pénzügyeinket nem minden esetben intézzük szakértőként, hiányzik az ehhez szükséges tudásunk, tapasztalatunk. Reklámokból, mások elmondásából, banki ügyintézők tájékoztatásából rakosgatjuk össze a képet, és erre alapozva kötjük meg pénzügyi szerződéseinket. Nem csoda, ha sokszor utólag derül ki, hogy rosszul mértük fel lehetőségeinket.
Magyarországon a lakossági hitelek nagysága eléri a 4500 milliárd forintot, és egyre több a bedőlt hitel, számuk megközelíti a négyszázezret. A fizetésképtelenné vált adósok elveszíthetik mindenüket, földönfutókká válhatnak. Különösen azok kerültek nehéz helyzetbe, akik deviza-alapú kölcsönt vettek fel, náluk ugyanis mind a tartozás, mind pedig a törlesztő részlet nagyságát a forint és az adott deviza aránya határozza meg, ezért a pénzügyi válság következtében brutális részletnövekedéssel szembesültek. Ez még a legmegfontoltabbakat is sújtotta, hiszen hiába számoltak azzal, hogy vállalni tudják a részleteket, a jelentős növekedés meghaladja erejüket.
A bankok türelme véges, fizetésképtelen ügyfeleiket először büntetőkamatokkal sújtják, néhány havi elmaradás után pedig elkövetkezik a végrehajtás. Ezt vagy a bank bonyolítja le, vagy az egyszerűbb megoldást választja és töredékáron eladja kintlévőségeit olyan cégnek, amely a behajtásra szakosodott. Árverésre kerülnek az adósok vagyontárgyai, ingatlanjuk, és bár az árverés kezdetéig van lehetőségük tartozásuk kiegyenlítésére, erre a legritkább esetben kerül sor.
Ami az egyik embernek veszteség, a másiknak nyereség. Akik értékálló, sőt, értéknövelő befektetéseket keresnek, előszeretettel keresik fel az árveréseket, ahol – számukra - szerencsés esetben a piaci ár töredékéért juthatnak hozzá ingatlanokhoz. Az egyik erre szakosodott internetes portálon két százhalombattai ingatlant is találtunk. Egy több mint 15 millió forintos piaci értékű dunafüredi családi ház 9,4 millióért vár új tulajdonosra, egy másik, 9,1 millió forint értékű ingatlanhoz 5,3 millió forintért lehet hozzájutni. Ha az árverésen nem mutatkozik érdeklődés az ingatlan iránt, tovább csökkentik az árat, láttunk olyan ingatlant, amelyet már a piaci értékének 21 százalékáért kínáltak eladásra.
Egészen biztos, hogy Százhalombattán is vannak jó néhányan, akiket kilátástalan helyzetbe sodort a válság, de konkrét számokat megismerni szinte lehetetlen. A bankfiókok nem adhatnak ki információt, de ha megtehetnék, akkor sem rendelkeznek egy-egy településre lebontott adatbázissal, ugyanis központi ügyfélkezelő rendszerrel dolgoznak. A Polgármesteri Hivatalban nem észlelték, hogy nőtt volna az adósságrendező program iránti érdeklődés, de ebből sem vonhatunk le messzemenő következtetéseket, mert ehhez a támogatáshoz nem könnyű hozzájutni. Ahhoz például, hogy valaki részt vegyen a programban, előbb részt kell vennie a VCSGK adósságkezelési tanácsadásán, és csak a tréning után számíthat segítségre.
Pontosan azok érdekében, akik a válság miatt kerültek kilátástalan élethelyzetbe, kríziskezelő alapot hozott létre a kormány. Egyszeri, vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek, akiknél a család egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a minimálbér 57 815 forintos összegét, akiknek a válság miatt legalább 30 százalékkal csökkent a jövedelmük, akiknek lakáscélú hiteltörlesztése legalább 30 százalékkal emelkedett, legalább három 18 év alatti gyermeket nevelnek, emellett minden, az önkormányzatnál igénybe vehető támogatásban részesültek már. A támogatás összege 20 és 50 ezer forint között lehet, kivételes esetekben akár a 100 ezret is elérheti. A kríziskezelő támogatás iránti igényt augusztus 1-jétől lehet igényelni a jegyzőnél, de a kifizetést az államkincstár biztosítja majd.
Azt, hogy kiknek és mekkora segítséget jelent ez a támogatás, a későbbiekben dől majd el. Mindenesetre biztos, hogy végleges megoldást senki sem várhat tőle. Félő, hogy tovább nő a bedőlt hitelesek száma, emellett – látva a reklámokat – az sem elképzelhetetlen, hogy újabb családok vesznek fel kölcsönt és válnak adósokká. Nagy szükség lenne a pénzügyi kultúra mind szélesebb körben való terjesztésére, hogy egyre többen megértsék: a pénzhez is érteni kell, és aki kevéssé járatos a financiális kérdésekben, legalább kisebb bátorsággal vesse bele magát a kölcsönügyletekbe. Legyen óvatos és kérjen tanácsot olyanoktól, akik ezen a területen több tudással és tapasztalattal rendelkeznek.