728 x 90 - Hirdessen itt!

Együtt a kultúráért

  • img
  • img

Együttműködési megállapodást kötött a Barátság Kulturális Központ és a Százhalombattai Ifjúsági és Közművelődési Egylet. Céljuk, hogy kölcsönösen segítsék egymás tevékenységét – hangzott el a november 11- i tájékoztatón. Az intézmény biztosítja az infrastrukturális és szakmai hétteret a SZIKE által szervezett programokhoz, az egylet pedig önkéntes munkával részt vesz a BKK rendezvények megvalósításában.

Szigetvári József a kulturális központ igazgatója felidézte, hogy "A hatvanas évek" című dalban már Cseh Tamás is énekelt az ifjúság problémájáról, ami folyamatosan napirenden van. A fiatalok számára meghatározó a közösségi élet, amely jelentősen kihat a későbbi társas kapcsolataikra. Megszűntek a korábbi, iskolai léttől induló – kisdobos, úttörő, KISZ, brigád – összekovácsoló mozgalmak, amelyekben egymást támogatták a gyerekek, felnőttek.

Teljesen eltűnt mára az ilyen fajta önszerveződés, Battán az ipartelepítés előtt Zenálkó Etel és Dubecz Tibor személyéhez voltak köthetőek fiatalokat megszólító kezdeményezések – legény- és leányegylet, filmvetítés, zenés-táncos estek. A nagyüzemekben később létrejöttek művelődési házak, amik elsősorban a brigádok számára voltak nyitottak, igaz, ennek nyomán alakult meg a Liszt Ferenc Vegyeskar a DKV-ban.

A fiatalok alapvetően azonban nem találtak szórakozási lehetőséget a városban, csupán lépcsőházi pinceklubok alakultak a társasházakban. A Százhalom Eszpresszó rendezett olykor zenés-táncos esteket, illetve a DHV-szálló pincéjében tartottak néha diszkót – ennyi volt a választék.

A problémát a művelődési ház felépülése sem oldotta meg; jellemzően az egymással rivalizáló "csövesek" és a "ricsések" szigorúan elkülönülve, az előteret vették birtokba.

Az első meghatározó iránymutatás a SZKIE megalakulásával történt meg, László Bandy képzőművésznek köszönhetően.

Szigetvári József szerint az igazi megoldást mindenkor a fiatalok önszerveződése jelenti, mert a felnőttek sokszor nem ismerik a generáció kulturális igényét. Meghatározó volt Battán a Ládi Tamás elnök vezette, 2011-ben alakult, azóta "kiöregedés" okán megszűnt PULP mozgalom, amellyel szintén együttműködött a BKK, számos programot, köztük háromnapos fesztiválokat szervezve.

Sajátos közösség volt az önkéntes mozgalom, amely "nagyon tartotta magát" 2000-től a covidig; a járván nyomán pedig most van olyan korosztály, amely szinte otthon töltötte kamaszkorának első két évét.

Megjelent az a generáció, amely elsősorban nem a valós, hanem az online, virtuális térben éli a közösségi életet.

Sokrétű tevékenységével a SZIKE továbbra is fontos szerepet tölt be a kulturális életben, ezért is támogatja a szervezetet a BKK – mondta Szigetvári József.


Nagy Gábor mentor hangsúlyozta, hogy a SZIKE összhangban a virtuális teret nagymértékben használó modern generáció igényeivel szeretné megtartani a László Bandy által képviselt értékeket a közösségi és a kulturális élet, illetve a képzőművészet terén egyaránt. Sajátos helyzet, hogy a "z" generáció "kortárs orientált", vagyis inkább egymástól tanulnak a fiatalok, nehezen fogadnak be kívülről jövő kezdeményezéseket. Élményalapú közösségi életet élnek, ezt figyelembe véve kell számukra kialakítani a programkínálatot.


Angyal Balázs, a SZIKE nemrég megválasztott elnöke szerint fontos, hogy személyesen szólítsák meg a fiatalokat, amiben partner az Arany iskola és a SZISZKI is.  A környező településről bejáró diákokat is szeretnék bevonni a battai közösségi életbe, számukra is lehetőséget adva a hasznos időtöltésre – tette hozzá.

A sajtó kérdésére elmondta, hogy igyekeznek az eddigieknél szélesebb spektrumot kínálni a fiatalok számára, amiben nagy segítség a BKK-val való együttműködés. Továbbra is működik a különböző képzőművészeti ágakat felölelő Látás Iskolája, jelen van a zene és az irodalom is, illetve szeretnének a színház felé nyitni a közeljövőben.




Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás