A Százhalombattai Kosárlabda Sportegyesület csarnoka –, amely az Arany János iskola udvarán épült – testnevelés óráknak és egyéb rendezvényeknek is helyet biztosít, illetve a lakosság 24 órában használhatja az emeleten kialakított funkcionális edzőtermet. A szeptember 4-én átadott létesítmény teljes mértékben vállalati társasági adó felajánlásokból, vagyis TAO forrásból valósult meg.
Vezér Mihály polgármester mintegy 800, az idén az NB I/B-be feljutott SZKSE közel 500 millió forint társasági adót gyűjtött össze. A csaknem 80 millió forint értékű területet az Önkormányzat biztosította, a város továbbá összesen 25 millió forintot fordított sporteszközökre, térelválasztó és labdafogó hálóra. Kiemelt támogató volt az ERSTE Bank 450, a Dunamenti Erőmű 250, valamint a PUHI-Tárnok Kft. több mint 15 millió forint adó hozzájárulással.
Vezér Mihály elmondta, hogy régóta tervezték már a csarnok építését, ahol az edzés mellett iskolai testnevelés órákat, és azokon kívüli sportfoglalkozásokat is lehet tartani.
Mint ismert az Arany iskolának hosszú évek óta problémát okozott, hogy a mindennapi testnevelés órához a Városi Sportcsarnokot is igénybe kellett venni, amit csak buszozással érhettek el – ez rendkívül sok kieső idővel, költséggel és kellemetlenséggel járt a diákok és a tanárok számára egyaránt.
A polgármester köszönetet mondott a kosárlabda egyesületnek és az adományozóknak, köztük az ERSTE Banknak, a Dunamenti Erőműnek és a PUHI-Tárnok Kft.-nek.
A sajtónak nyilatkozva örömét fejezte ki, hogy a nehézségek ellenére elkészült a sokak sportolását lehetővé tévő csarnok, ami kiváló feltételeket biztosítva egyszerre szolgálja a tömeg- és az élsportot, valamint az iskolai testnevelést. Sok sporthoz kötődő fejlesztést terveznek a jövőben is, a többi között jövő nyáron korszerűsítik a Városi Sportcsarnokot; megújul az elektromos és az energetikai rendszer, új helyiségeket alakítanak ki, több néző foglalhat majd helyet a lelátón és szigetelik az épületet. A polgármester kezdeményezni fogja, hogy a kültéri futópálya modern, rekortán burkolatot kapjon már a jövő év első felében, valamint, hogy takarékos LED égők szolgáltassák a világítást. A háború miatt ezen létesítménynél egyelőre nem valósult meg az állami támogatásból finanszírozott új csarnokrész megépítése, azonban a város napirenden tartja ezt a beruházást is.
Dr. Farkas Gábor egyesületi elnök köszönetet mondott az Önkormányzatnak, a szponzoroknak, valamint a kosárlabda szövetségnek, amely által biztosítható volt a TAO felhasználása, továbbá a szervezet segített minden akadály elhárításában. Külön kiemelte Fekete Miklós klubalelnök és Macsali Róbert technikai vezető munkáját, nélkülük nem valósult volna meg a beruházás – tette hozzá. Méltatta a hosszú évek óta sikeres battai sportéletet, kitérve arra, hogy a legfelső osztályba került az SZKSE, amelynek minden korosztályt számítva mintegy 170 játékosa van.
Macsali Róbert a klub technikai vezetője ismertette a csarnok jellemzőit. A kétszintes, 1480 m2 alapterületű vasbeton vázszerkezetes, jól szigetelő szendvicspanel burkolatú épületben napközben egyszerre két osztálynak tartható óra, kora délutántól pedig kosárlabda edzések lesznek. A földszinten a legnagyobb a küzdőtér 883 m2 alapterülettel, itt női, férfi mosdók, bírói öltöző, csapat öltözők, zuhanyzók, raktár, orvosi szoba, és a szertár kaptak helyet. Az emeleti részen található Batta Mozgásáért Sportegyesület együttműködési megállapodás keretében működtetett edzőterme, valamint öltözőket, mosdókat és irodahelyiséget alakítottak ki. A mobil, falhoz felhajtható lelátókon 100 fő foglalhat helyet, további igény esetén két szerkezettel bővülhet a létszám 150 főre, amennyiben a nézők kinövik a csarnokot, máshol is játszhatják majd a mérkőzéseket.
A létesítményt a legmodernebb, 7,5 cm-es kopórétegű, rugalmas parkettázattal látták el, ami jelentősen csökkenti a sérülésveszélyt. A szabványméretű kosárpályán a korosztályokhoz igazítható, 6 állítható magasságú palánkot helyeztek el, 4-et keresztben, felfestésekkel az edzésekhez. Az iskola számára a kézilabdázáshoz szükséges vonalakat is megjelenítették. A pálya az Önkormányzat által biztosított hálóval ketté választható, így egyszerre két osztálynak is tarthatnak órát.
Kiváló felbontásának köszönhetően rendkívül jó képet szolgáltat a filmek lejátszására is alkalmas 15 nm-es eredménykijelző tábla, a remek hanghatásról JBL-rendszer gondoskodik. Kamerákat is felszereltek, amik segítségével online közvetíthetik a mérkőzéseket, illetve külön televíziós állást is kialakítottak.
Az energiahatékony LED lámpák három erősségi fokozatban működhetnek, 300 lux elég a testnevelés órák során, az edzéshez 500, a mérkőzésekhez pedig 800 lux erejű fényt biztosítanak. A takarékosság jegyében minden helyiségben mozgásérzékelős lámpák vannak, amik maguktól kikapcsolnak.
A fűtési rendszer távhővel és egy 30 kW-os, hűtésre is használható hőszivattyúval is üzemeltethető, további energiát biztosítanak a 20 kW összteljesítményű napelemek.
Bodnár Péter a Magyar Kosárlabdázók Szövetsége főtitkára felidézte, hogy 2011-ben, amikor lehetőség nyílt a TAO felhasználására, a szervezet azt a célt tűzte ki, hogy a lehető legnagyobb mértékben növeljék a fiatal kosárlabdázók létszámát, amihez szakemberek, létesítmények és eszközök szükségesek. Ennek a stratégiának köszönhetően az elmúlt 12 évben több mint 200 tornaterem és csarnok újult meg, illetve épült. Az eredmény jól látható, 25-ről közel 100 ezerre nőtt a kosárlabdázók száma, az élvonalbeli mérkőzések telt ház előtt zajlanak, a felnőtt válogatottak állandó résztvevői a nemzetközi tornáknak, az utánpótlás válogatottak pedig az elmúlt 12 év alatt több Eb és vb érmet szereztek, mint az előtte lévő 50 évben – fogalmazott. A férfi felnőtt válogatott csak néhány pont híján nem jutott ki a most zajló világbajnokságra, illetve története során először olimpiai válogatót játszott a csapat. A női felnőtt válogatott 4. helyen végzett a szlovéniai Eb-n, bebiztosítva ezzel a helyét a várhatóan jövőre itthon rendezendő olimpiai selejtezőre; egy mérkőzést kell nyerni a játékokon való részvételhez.
A főtitkár köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki hozzájárult a battai projekt sikeréhez; ha a kormányzat nem teszi lehetővé a TAO-s rendszert nem valósult volna meg az itteni csarnok sem. Az Önkormányzat támogatta a sporttevékenységet és az építést, valamint felszerelést biztosított, továbbá köszönet illeti az SZKSE-t, illetve a vezetőséget az áldozatos munkáért. A szponzorok tevékeny részvétele is szükséges volt, hiszen élni kellett a támogatási lehetőséggel – tette hozzá Bodnár Péter.
Emlékeztetett, hogy hosszú út vezetett idáig; a projekt egy 2016-os testületi ülésen kezdődött, amelyen Sinka László akkori alpolgármesterrel és Molnár Tamással, a szövetség finanszírozási vezetőjével felvázolták az építésre vonatkozó elképzeléseket.
Reményét fejezte ki, hogy a csarnok hosszú időn keresztül szolgálja majd a kosárlabda érdekét, valamit további sikereket kívánt az SZKSE-nek.
Rigó Katalin az illetékes tankerület vezetője a többi között a sport testi-lelki egészségmegőrző szerepére hívta fel a figyelmet, amiben nagyon jelentős az iskolások számára is használható új csarnok. Köszönetét fejezte ki a kosárlabda szövetségnek, az Önkormányzatnak a 25 millió forint értékben nyújtott felszerelésekért, illetve a támogatóknak. Szólt arról is, hogy a város számtalan jelentős fejlesztést valósított meg a helyi iskolákban, hogy az idei tanév "még jobb, még kellemesebb, még biztonságosabb körülmények között kezdődhessen". Reményét fejezte ki, hogy minél többek számára biztosít testi-lelki épülést a most átadott létesítmény, ami jelentős sportsikerek helyszíne lesz.
Dr. Aradszki András államtitkár egyebek mellett a sport közösségépítő szerepét, illetve az akadályokat legyőző összefogás erejét hangsúlyozta. Felidézte, hogy ő maga 1983-ban, a százhalombattai Eötvös iskolában lépett először pályára, azóta követi a város kosárlabdaéletét, amiben kiemelkedő országos sikerek is voltak. Emlékezetett, hogy Battáról indult Dávid Kornél, aki napjainkig az egyetlen magyar, aki megfordult az NBA-ban, az amerikai profi kosárlabda ligában; reményét fejezte ki, hogy hasonló tehetségeket nevel ki a városi egyesület.
Bóna Zoltán a Százhalombattát magában foglaló választókerület országgyűlési képviselője külföldi útja miatt nem tudott részt venni az ünnepségen, azonban lapunknak kiemelte, hogy a 100 %-os TAO finanszírozással megvalósult beruházás jól példázza, hogy a kormányzati, tankerületi, önkormányzati és sportegyesületi összefogás a város lakosságának sportéletét egyszerre gazdagíthatja egyesületi, iskolai és szabadidős sportolás terén.
Nagy Balázs alpolgármester, a városrész képviselője lakossági nyílt napon is bemutatta a létesítményt. Az egészségmegőrzés érdekében kiemelt feladatnak nevezte, hogy minél több sportolási lehetőséget biztosítsanak. Az Önkormányzat ezt folyamatosan szem előtt tartotta és tartja; a többi között új borítást kapott a sportpark a kézilabda szövetséggel együttműködve, felnőtt játszótér épült kormányzati támogatással, új atlétikai pálya létesült a Kőrösi iskolában 350 millió forintos állami beruházásban – ebbe a sorba illeszkedik az kosár edzőcsarnok is. Minden sportra költött forint megtérül a jövőben az egészségesebb társadalom révén– hangsúlyozta.
Köszönetet mondott a kosárlabda egyesületnek – élén Dr. Farkas Gábor elnöknek, Fekete Miklós alelnöknek és Macsali Róbert technikai vezetőnek –, amely megálmodta a csarnokot. Köszönetét fejezte ki Bóna Zoltánnak, aki közben járt, hogy a bonyolult engedélyeztetés ellenére időben kiépülhessen a létesítmény működéséhez szükséges megfelelő szintű áramellátás, illetve köszönet illeti a magyar államot a TAO-s rendszer bevezetéséért. Továbbra is a tervek között szerepel, hogy állami forrásból új szárnnyal bővül a Városi Sportcsarnok, ami egyelőre nem valósulhatott meg a háború miatt – tette hozzá Nagy Balázs.
Az átadó ünnepség állófogadással zárult, amelyen Sinka László önkormányzati képviselő, a Magyar Sportlövők Szövetsége főtitkára "hősöknek" nevezte mindazokat, akiknek köszönhetően megépült a többfunkciós edzőcsarnok. Azon kívánságának adott hangot, hogy a létesítmény "szolgálja Százhalombatta fantasztikus sportéletét és vigye tovább a város jó hírnevét".
A Bálint Nándor vezetésével működő Batta Mozgásáért Sportegyesület az emeleten mintegy 180 nm-en várja az SZKSE sportolóit és a lakosságot. A terem fő célja a funkcionális erőfejlesztés és állóképesség növelés. Az egyesület saját, két szintű struktúrát alakított ki; a kezdők a START-programban ismerkedhetnek meg a funkcionális edzés alapjaival, ami után az erőt és állóképességet szintén funkcionálisan fejlesztő HALADÓ edzés következik. A BMS-ben OPEN GYM és személyi edzésre is lehetőség van, utóbbi elsősorban azoknak ajánlott, akik privát keretek között, professzionális szakmai irányítással edzenének, akár rugalmas időpontokban, hogy egyénre szabottan, a lehető legrövidebb idő alatt érjék el céljaikat. Az egyedi beléptető rendszernek köszönhetően 24 órás a nyitva tartás az év 365 napján. (Fotó: Tóth Erzsébet)