Családias hangulatban, díjátadóval egybekötve ismét megrendezte az Aranyszív Ünnepet a százhalombattai Sérültekért Alapítvány a Gátőrházban június 15-én. Az eseményen egyéb elismerések mellett idén is átadták az Aranyszív Díjat, amelyet olyan személyek kaphatnak, akik sokat tesznek a sérült emberek társadalmi integrációjáért.
A hagyományokhoz híven megvendégelték azokat a cégeket, csoportokat, személyeket, akik anyagilag, adománnyal, vagy szolgáltatással támogatták, segítették az elmúlt évben az Alapítványt. Megnyitották a műhelyeket, az ott dolgozók megmutatták, hogy milyen fonott, szőtt, és egyéb termékek készülnek, így mindenki jobban betekinthet az Alapítvány életébe, megismerheti a foglalkoztatottakat, a tevékenységeket, láthatják, hogyan hasznosul a segítségük.
Vezér Mihály polgármester köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy sokat lehet tanulni az egymást támogató közösségtől, az itt kapott szeretet mindig továbbviszi a szívében. A mai világban különösen szükség van olyan találkozásokra, ami réven nemesebbé válik a lélek. A szűkebb környezetre vonatkoztatva is aktuálisak John Fitzgerald Kennedy szavai, miszerint "ne azt kérdezd, mit tud érted tenni a hazád, inkább azt, hogy te mit tudsz tenni a hazádért" idézte a volt amerikai elnököt. Nagyon jó adni, és az öröm megsokszorozódik, ha megoszthatjuk egymással, a nehézségeket is könnyebb elhordozni, ha több vállon nyugszik és bátorítást, szeretet, segítséget kapunk – fogalmazott a polgármester. Azon kívánságának adott hangot, hogy "örökké" fennmaradjon az itteni példaértékű közösség.
Vezér Mihály a sajtónak szólt arról, hogy a város büszke lehet az Alapítványra, ahol nagyon jó közösség működik hosszú idő óta. A szervezet sikeresen integrálja az ellátottakat, akik teljes értékű tagjai lehetnek a társadalomnak. A város mindenben igyekszik együttműködni, az éves anyagi támogatás mellett, például az itt készült dísztárgyakat megvásárolja az Önkormányzat, és ezeket adják át ajándékként a különböző eseményeken. A segítés kölcsönös, mert a közösségből áradó, minden látogatót megérintő szeretet, spirituális erőt adhat az életben felmerülő nehézségek legyőzéséhez is.
A polgármester kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy számos önként vállalt feladatot lát el város a többi között az egészségügy, az oktatás, a szociális területen, de fontos a gyermekek, az idősek vagy a rászorulók segítése is. Példaként említette továbbá a gát, mint védmű védelmét; bár a vízügy feladata lenne, az Önkormányzat végzi a rágcsálóirtást és a kaszálást. Támogatják a rendőrség munkáját, karban tartják a nem városi tulajdonban lévő utakat is. Állami feladat az oktatás szervezése, ennek ellenére segítik az általános és a középiskolákat a tárgyi feltételek javításával. Egységesen próbálják a Százhalombattán élők érdekeit szem előtt tartani az előírtakon felül, amiben segítség a cégek által fizetett iparűzési adó. Az önként vállalt feladatokat azonban nem csak fiskális szempontok határozzák meg, a képviselők értékrendjét is tükrözik.
Sinka László alapítványi elnök köszönetet mondott az Önkormányzatnak, a támogatóknak, együttműködő partnereknek és önkénteseknek, akik évről évre segítik a szervezet működését, így a lehető legjobb kezekben vannak az ellátottak, akik a társadalom számára hasznos munkát végezhetnek. Idézte az elsőként a Holdra lépő Neil Armstrong szavait miszerint "kis lépés az embernek, hatalmas ugrás az emberiségnek"; ugyanígy hatalmas lépés, hogy együtt ünnepelhetnek. Méltatta az alapítványi munkatársak tevékenységét, akik révén sok nehézséggel küzdő család talál megoldást a kihívásokra. Hála illeti az alapító Baranyi Pálné, Erzsébetet, aki elindította a civil szervezetet, amit a mai napig szívből jövő jóság, segítőkészség, okos és jó munka jellemez.
Sinka László kitért arra is, hogy a találkozás mellett, különösen örömteli az Aranyszív Díj átadása, amivel a helyi közösség a megbecsülés jeléül elismeri az áldozatos munkát. A díjat a kuratórium ez alkalommal egy belső munkatárs, Tiszóczki Magdolnának ítélte oda, aki önkéntesként 4 éve, szívvel-lélekkel segíti az Alapítvány foglalkoztatottjainak munkáját és szabadidős programjait.
Baranyi Pálné is köszönetet mondott Tiszóczki Magdolnának, akinek már a jelenléte is színesebbé teszi az Alapítvány életét. Hozzátette, sokan érdemesek az elismerésre, így hosszú távon is biztosított az Aranyszív Díj átadása.
A díjazottat Vezér Mihály virágcsokorral köszöntötte az Önkormányzat nevében.
Tiszóczki Magdolnát nagyon meghatotta a meglepetésként kapott elismerés. Mint mondta, nyugdíjasként rendkívül szereti az alapítványi önkéntes munkát, amely során pozitív energiával töltődik fel a támogató közösségben, ő is próbálja viszonozni a sok szeretetet. Mindig is szívesen foglalkozott emberekkel, korábban a városban dolgozott könyvtárosként. A Sérültekért Alapítványt egyébként László Bandy képzőművész ajánlotta figyelmébe, aki rajzfoglalkozásokat tartott. Magdolna vallja, hogy mindenkiben meg lehet találni azt, ami szerethető benne.
Kiosztották az Aranyszív Plakettet is, amellyel minden évben egy férfi egy hölgy foglalkoztatottat díjaznak, ezúttal Cserép Andrea és Cséri Roland vehette át az elismerést.
A féléves értékelés díjazottjai a nappali ellátásban lévő fiatalok közül Bangó Nicolette, Hevér Fruzsina és Szenci Dominik lett.
Sinka László a sajtónak elmondta, a legnagyobb eredmény, hogy zökkenőmentesen működik és fejlődik az Alapítvány. Sokan támogatják a szervezetet, aminek köszönhetően megújulhatott a használt ingatlan energiarendszere. Fontos az is, hogy minden vállalt feladatot el tud látni az Alapítvány. Szólt arról is, hogy jelentős a támogatói kör; a Dunamenti Erőmű Zrt. és az ipari parkban működő, bedolgozói együttműködést kínáló Toyo Seat Europe Kft. mellett széles az önkéntes társadalmi összefogás is. Ilyen példaként említette a kerti fák megmetszését, a járdatisztítást, de volt olyan eset is, hogy valaki az éppen szükséges anyagot szállította a helyszínre, miután értesült az igényről, illetve sokan ajánlanak fel gyümölcsöt. Hozzátette, szeretnék növelni a vállalati és a civil szervezeti kapcsolati tőkét, utóbbi esetben nem csak az 1%-os felajánlásokra, hanem tényleges együttműködésre gondolnak. A tervek szerint fokoznák a foglalkoztatottak által készített ajándéktárgyak, kosarak és egyéb termékek gyártását, amivel nagyobb bevételre tehetne szert az Alapítvány.
Sinka László szerint az "aranyszívű" díjazott, Tiszóczki Magdolna rendkívül sokat segít a szervezetnél az ellátottak foglalkoztatásában. A díjazás legfontosabb üzenete, hogy "a jó és nagyszerű emberek közül ő kitűnik azzal a munkával, amit végez". Az Aranyszív Díj a legnagyobb elismerést, a szeretet is kifejezi.
Török Sándor alpolgármester a sajtónak kiemelte, hogy nem csak a százhalombattai, hanem a környező településen élő családok számára is nagy segítséget jelent az intézmény, a város kezdettől fogva támogatja a szervezet működését. Az Alapítvány sok tevékenységet végez, idén beindította a Segítő Szolgálatot, ami kiváltja a korábbi önkormányzati betegszállítást. Nagy eredmény, hogy a munkaképes foglalkoztatottak fizetés ellenében végezhetnek cégek számára bedolgozói munkát, illetve hogy piacképes termékeket készítenek; az Önkormányzat és az Erőmű is vásárol ajándéktárgyakat. A változatosabb munkavégzés és az egyéb foglalkozások, programok segítik az egyéni fejlődést.
Czeczon Zsuzsa intézményvezető elmondta, nagyon készültek, hogy köszönetet mondjanak a támogatóknak, aki segítséget nyújtanak a működéshez. Köszönetét fejezte ki a foglalkoztatottaknak és a munkatársaknak, hogy közösen ismét megszervezhették az ünnepséget.
A sajtó kérdésére elmondta, hogy az ünnepi alkalom a közösség erejéről tanúskodik. Vezetőként fantasztikus együtt dolgozni a kollégákkal, illetve az ellátottakkal, akik házigazdaként segítenek lebonyolítani a rendezvényt és fogadják a vendégeket. Az Alapítvány tevékenysége a foglalkoztatást, a nappali ellátást, a támogató szolgálatot, és ez évtől az Önkormányzat felkérésére a Segítő Szolgálatot foglalja magában. Örömteli, hogy bővült a cégek számára folytatott bedolgozói tevékenység, illetve, hogy az intézménylátogatások során az ellátottak megismerhetik az ott zajló munkát. A látogatás már kölcsönös, valamint iskolai csoportokat is fogadnak az érzékenyítés és az interaktivitás jegyében.
A szervezeti filozófia hangsúlyozza, hogy mindenki egyformán értékes, ez érezhető nappali intézmény 3 díjazottja esetében is, akik nagyon sokat változtak, önállóak lettek, aktívan részt vesznek a közösségi életben. Ugyanez elmondható az Aranyszív Plakett elismerésben részesülő foglalkoztatottakról is, illetve az egész csapatról.
Újdonság, hogy örökbe adnak és fogadnak tárgyakat, utóbbi nyomán felújítják a mások számára már szükségtelen bútorokat, illetve újra elkezdték az intenzív zöldség- és fűszertermesztést.
Sokan a szívükön viselik az Alapítványt, anyagi, tárgyi és egyéb felajánlásokkal, lehetőséggel támogatják a szervezetet, ami azt mutatja, hogy bizalomra érdemes munkát folytatnak – mondta el Czeczon Zsuzsa.