Százhalombatta a legbiztonságosabb települések közé tartozik, nincs idegen lakosok általi megemelkedett bűnözés, egyedi eset volt a július végén történt bűncselekmény – hangzott el az augusztus 4-i sajtótájékoztatón.
Az eseményen részt vett Török Sándor alpolgármester, Nogula Tamás, az Érdi Rendőrkapitányság vezetője, Bátyi László, a százhalombattai rendőrőrs parancsnoka és Szalai Attila önkormányzati képviselő, a városi polgárőr szervezet titkára.
Mint ismeretes, 48 órán belül felkutatták és elfogták az érdi rendőrök azt a párost, amely egy százhalombattai játszótéren gázpisztollyal támadt két fiatalra július 30-án. Szóváltás és dulakodás után az elkövetők elmenekültek, az egyik sértett értékes mobiltelefonját magukkal vitték.
Török Sándor elmondta, sok, eredendően nem battai illetőségű lakos jelent meg a városban, ők a MOL-ban zajló karbantartáson dolgoznak, semmi közük nincs a bűncselekményhez. A biztonságos energiaellátás érdekében nagyon fontos, hogy minél előbb befejeződjön a munkálat, ezért a megszokott létszámnál most több emberrel dolgoznak a felújítást végző alvállalkozók. Kiemelte, hogy – a rémhírekkel ellentétben – nincs szó semmilyen, dolgozók általi vegzálásról, "ámokfutásról" a városban. Hozzátette, meg lehet érteni, hogy többen a családjukat féltve járőröző csoportot szerveztek, azonban ezt nem indokolja a közbiztonsági helyzet. Felhívta a figyelmet arra, hogy nem megoldás a lakossági szervezkedés, a bűnözőkkel szemben a hatóságnak kell eljárnia betartva a törvényi kereteket. Nem vezet eredményre az sem, ha egyesek politikai haszonszerzés céljából keltenek negatív hangulatot. Leszögezte, hogy – a híresztelésekkel ellentétben – az Önkormányzat nem telepített be idegeneket a városba, a már említett MOL-dolgozók ideiglenesen tartózkodnak Százhalombattán. Török Sándor elmondta azt is, hogy a város anyagi forrásokkal, eszközökkel támogatja a rendőrséget, illetve szolgálati lakások biztosításával segíti az állomány bővülését. A polgárőrség is folyamatosan számíthat támogatásra – tette hozzá. Egyúttal felhívta a figyelmet, hogy aki valóban tenni akar a közbiztonságért, az jelentkezzen a szervezetbe. Kérdésre válaszolva az alpolgármester elmondta, hogy szeretnék bővíteni a közterület-felügyelet létszámát, azonban nincs jelentkező a régóta meghirdetett állásra.
Nogula Tamás ismertette az júliusi battai játszótéri támadás részleteit, amelyről a többi között lapunk is beszámolt a police.hu oldal sajtóközleménye alapján.
Barátjával beszélgetett július 30-án este egy százhalombattai játszótéren a 19 éves helyi férfi, amikor két, elmondása szerint ismeretlen hozzájuk lépett. Egyikük elővett egy fegyvert, rájuk fogta és közölte: "most pakolni fogtok!" A 19 éves sértett ráfogott a fegyveres kezére és megpróbálta kicsavarni, miközben barátja elszaladt. Dulakodtak, földre kerültek, a fegyvert sikerült a támadó kezéből kivennie, ám közben kapott egy ütést az arcába. A verekedés végén a támadó elfutott, elejtett fegyverét az áldozat hazavitte, majd észrevette, hogy több százezer forintos mobiltelefonja eltűnt. A rendőrök adatgyűjtése másnapra már eredményt hozott, célirányosan indultak egy tárnoki férfi érdi tartózkodási helyére. A 20 éves V. Dezsőt elfogták, 17 éves társa néhány órával később került az előállító helyiségbe. A fiatalkorú beismerte a terhére rótt bűncselekmény elkövetését, V. Dezső szerint nem úgy történt, ami történt. Mindkettőjüket fegyveres rablás bűntettének kísérletével gyanúsították meg, V. Dezsőt őrizetbe vették és kezdeményezik letartóztatását. A lefoglalt fegyver az elsődleges vélemény szerint gáz és riasztófegyver, további vizsgálatát igazságügyi fegyverszakértő végzi. A rendőrök az elvitt mobiltelefont is megtalálták, sőt a támadó véres pulóverét is szakértő vizsgálja. Az Érdi Rendőrkapitányság V. Dezső, valamint 17 éves társa ellen fegyveres rablás bűntette kísérletének megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást.
Nogula Tamás megerősítette, hogy egyedi esetről van szó, a bűncselekmény nem hozható összefüggésbe a finomítói karbantartáson dolgozókkal. Hangsúlyozta, hogy a rendőrség – bár figyeli – nem a közösségi oldalakon található bejegyzések, hanem kizárólag a 112-es segélyhívóra érkezett bejelentések alapján intézkedik. Kiemelte, hogy Százhalombatta nyugodt, biztonságos település, jól ellenőrizhető a néhány bevezető út, ezért a bűnözők inkább elkerülik a várost. Az elmúlt hetekben nem emelkedett, sőt csökkent a bejelentett bűnesetek száma Battán és a kapitányság illetékességi területén. Minden hívásra reagál a rendőrség, és a helyi rendőrőrssel együttműködve megteszi a szükséges intézkedéseket. A rendőri vezető elmondta azt is, hogy az érdi kapitányság reagálási ideje – a bejelentéstől a helyszínre érkezésig eltelt idő – a legjobbak között van Pest megyében. Nogula Tamás arra kérte a lakosságot, hogy aki tenni szeretne a közbiztonságért, az legyen a polgárőrség tagja, ahol a rendőrség szakmai irányításával törvényes keretek között szolgálhat. Köszönetet mondott az Önkormányzatnak, a polgárőrségnek, a közterület-felügyeletnek, valamint a városlakóknak, hogy a rendőrséggel való együttműködésük eredményeként Százhalombatta a legbiztonságosabb települések között van. Ebben jelentős szerepet játszik a rendőrség rendszeres bűnmegelőzési, közlekedésbiztonsági és baleset megelőzési tevékenysége is.
Bátyi László hangsúlyozta, hogy semmilyen bűncselekményről nem kaptak bejelentést, amely kapcsolatba hozható az ideiglenesen a városba érkezett finomítói dolgozókkal. Ellenőrizék a munkások szálláshelyeit, ahol semmiféle rendbontást nem tapasztaltak. Az egyik közösségi oldalon megjelentek ezzel ellentétes, alaptalan hírek, aminek hatására civilek gyülekezést hirdettek a CBA áruházhoz. Mindenkit arra kért, ha bűncselekményről értesül, arról a 112-es segélyhívón tegyen bejelentést. A rendőrség minden hívás nyomán intézkedik, akár 24 órás járőrszolgálat is vezényelhető a városba.
Szalai Attila kiemelte, hogy Magyarországon kizárólag a rendőrségnek van bűnüldözési és nyomozati hatósági jogköre, az Önkormányzat és a polgárőrség ezt a munkát segíti. A rendőrség fenntartása állami feladat, azonban a város mindig támogatta anyagilag és eszközökkel a rendvédelmi munkát. Ebben a jövőben sem terveznek változást, illetve az Önkormányzat segíti a katasztrófavédelem és a polgárőrség tevékenységét is. Szólt arról is, hogy – a legjobb szándék ellenére – semmilyen ügynek nem tesz jót, ha rátelepszik a politika, illetve, hogy nem szabad teret adni a rasszizmusnak.