Nagy idők városa

  • img
  • img
  • img
  • img

Ezzel a címmel írt két felvonásos eseményjátékot Százhalombatta várossá válásának ötven éves jubileumára Fazekas István Jókai-díjas drámaíró. Az ősbemutatót április 1-jén láthatjuk a Barátság Kulturális Központban.

A színdarab városunk történetét konkrét eseményekhez köthető példázatokon keresztül mutatja be – a vaskortól a rendszerváltozást követő évekig.  Fazekas művének egyik alapkoncepciója, hogy a két ősrégi hadiút és az archaikus gázló találkozása mindig is különös kiváltságot biztosított az itt élőknek az állandó veszély és az örökös védelmi helyzet miatt. A gázlónak sokszor a világtörténelem alakulásában is fontos szerep jutott.Ez a földrajzi sajátosság az oka, hogy az itt élők esetenként aktívabb résztvevői voltak a történelem fősodrának. A nagyszabású dráma első felvonásában tanúi lehetünk a halomsírok létrejöttének és bepillantást nyerhetünk abba is, hogy miként hozható összefüggésbe a helytörténettel Marcus Aurelius, Attila és Árpád vezér, Károly Róbert, Hunyadi Mátyás, Szulejmán szultán és Mária Terézia.


A történelmi nagyságok felsorakoztatása mellett a darab azt is hűen igyekszik bemutatni, hogy Százhalom miként néptelenedett el majdnem teljesen a török időkben, és miként települt be újra a szerbek és más nemzetiségek megjelenésével, valamint hogyan változott az elnevezése.  Az itt élők küzdelméről a kisemberek sorsán át kapunk teljes képet.


A második felvonás elsősorban a várossá válás éveinek hőseit és a rendszerváltozás pillanatait tárja elénk. Azokat a nehézségeket is láthatjuk, amelyekkel a helyi vezetők és a két nagyvállalat vezetői küszködtek a városért, adott esetben a vonalasnak mondható pártvezetéssel szemben is.


A munkásemberek életébe is bepillantást nyerve kirajzolódik, mennyi neves és névtelen hőse volt a városépítésnek, amely esetenként áldozatokat, sőt mártírokat is követelt. A dráma a helyi közösséget összetartó legfontosabb értékként az emberséget, a szolidaritást és a barátságot emeli ki, amit a szerző így fogalmaz meg: "Égi és földi utak találkozásánál született ez a város. A két nagyvállalat nemcsak a folyóvíz és nemcsak Pest közelsége miatt épült Battára, hanem azért is, mert épp fölöttünk vág össze a nyugati szélcsatorna a déli légáramlattal. Örökös örvénylés, örökös küzdelem itt az élet. Mi, battaiak, ha nem menetelünk kéz a kézben, könnyen elveszünk. Talán ezért van az, hogy ebben a városban a barátság a legszentebb dolog."  


A színdarab rendezője Bozsogi János. Főbb szereplők: Koncz Gábor, Bordán Irén, Gregor Bernadett, Szakács Tibor, Jánosi Dávid, Ács Bálint, Brunner Márta, Darányi Ádám, Fehérvári Péter, Incze Máté és Gyürki István. A színészek mellett több százhalombattai közreműködő – Raczkó Tamás, Felhőjárók Drámacsoport, a Forrás Néptáncegyüttes, az Iringó Táncstúdió, az SZTC táncszakosztály és a Thália Színitanoda is szerepet kap a darabban. A koreográfus Fundák Kristóf és Fundák-Kaszai Lili. 

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás