Gondolkodásra, alkotásra ösztönző, interaktív kiállítás nyílt a Hamvas Béla Városi Könyvtárban február 10-én. Az Anne Frank szellemi örökségére épülő utazó bemutató az amszterdami Anne Frank Házból indult el.
Anneliese Marie "Anne" Frank (Frankfurt, 1929. – Bergen-Belsen 1945.) zsidó származású német lány, akit "Anne Frank naplója" (Het achterhuis) címmel kiadott, a második világháború idején írt naplójegyzetei tettek világhírűvé. Naplóját, amelyben családjáról és barátairól, érzéseiről, meglátásairól, olvasmányairól írt holland nyelven, tizenharmadik születésnapjától kezdve vezette 1944. augusztus 1-jéig, a család elhurcolásáig.
Frankék Adolf Hitler hatalomra kerülése után menekültek el Németországból Hollandiába. Három ismerősükkel 25 hónapig bujkáltak Amszterdam belvárosában, az apa, Otto Frank cégének hátsó épületében, amíg egy máig ismeretlen személy fel nem jelentette őket. Először Westerborkba, majd Auschwitzba hurcolták őket, ahonnan Annét és nővérét, Margot-t Bergen-Belsenbe vitték tovább. Mindketten tífuszban haltak meg a tábor felszabadulása előtt néhány héttel. Édesanyjuk Auschwitzban lelte halálát. Édesapjuk, Otto Frank megmenekült. Anne naplóját az egyik bújtatójuktól, Miep Giestől kapta meg. Ennek köszönhetően válhatott valóra Anne álma, hogy újságíró vagy író legyen, aki komolyan tesz a világ jobbításáért. 1947-ben kiadott naplóját hatvanöt nyelvre fordították le és színdarabot, filmet, operát is írtak belőle.
A könyvtárban látható kiállításnak a fenti történet adja a hátteret, de nem a holokausztról szól, hanem az emberi szellem, a kreativitás erejéről, gyerekeket és felnőtteket egyaránt megszólítva. A bemutatóhoz játékok, feladatok tartoznak, amelyek megmozgatják a gondolatokat és a fantáziát. A játékok vezetésére személyes látogatáson készítette fel a könyvtárosokat Hédi Fanni, az amszterdami Anne Frank Ház magyar munkatársa.
A könyvtárban várják a 9-15 éves tanulócsoportokat, de egyénileg, családosan is érdekes, izgalmas programot kínál a bemutató, amelyhez rövidfilm és többféle feladat, pályázat, játék tartozik. Le lehet például rajzolni, írni, kiben milyen gondolatokat, érzéseket ébreszt Anne Frank szellemi öröksége. Az alkotásokat szintén kiállítják és szavazhat rájuk a közönség. Ki lehet tölteni keresztrejtvényt, feladatlapokat, és be lehet pakolni egy bőröndöt is – rajzban, írásban vagy ténylegesen -, elképzelve, hogy csak azt vihetjük magunkkal egy olyan útra, amelyről nem biztos, hogy hazatérünk. Az elmélyüléshez külön helyszínt – "Hátsó traktust" is kialakítottak a könyvtárosok, akiket annyira inspirált a különleges kiállítás, hogy elhatározták: Anne Frank nyomán ők is megnyitják a Szép Mondatok Könyvét, amibe idézeteket várnak az olvasóktól. Első bemutatóját április 14-re, a Könyvtárosok Világnapjára tervezik.
A feladatok, pályázatok eredményhirdetésére március 6-án, a kiállítás záróeseményén kerül sor. Mindenről további részletek: a helyszínen! (Fotó: HTV)