A Duna menti korai vaskor tájaival foglalkozó nagy ívű nemzetközi együttműködés nyitó eseményén vettek részt a "Matrica" Múzeum régész, múzeumpedagógus és talajtanos szakemberei Grazban január 31. és február 2. között. A Stájer Tartományi Múzeum patinás kastélyában közel száz kulturális szakember találkozott, tanácskozott egymással.
Öt ország tizenegy intézménye - múzeumok, egyetemi tanszékek - fogott össze, hogy két éven keresztül együtt dolgozzon a korai vaskori (Krisztus előtti 8-5. századi) élet, a kapcsolatrendszerek jobb megismerése és megismertetése érdekében. Az Európai Unió által támogatott projektbe a százhalombattai Régészeti Parkot, a "Matrica" Múzeumot is bevonták. A kora vaskori halomsírmező (a "Százhalmok") a korszak kutatói számára régóta ismert, értékes helyszín. Az immár 20 éves múlttal és tapasztalatokkal rendelkező Régészeti Park tevékenységét olyan szlovén, horvát és osztrák partnerek szeretnék közelebbről megismerni, akik a saját területükön szintén őskori régészeti bemutatóhelyet fognak létrehozni. A százhalombattai kézműves foglalkozások, a látogatókkal együtt végezhető őskori tevékenységek nagy érdeklődésre tartanak számot.
A nemzetközi együttműködés keretében régészek, pedagógusok, gazdasági szakemberek keresik majd fel egymás intézményeit, régészeti lelőhelyeit, rendezvényeit. A cél minél nagyobb körben megosztani a múltról szerzett tudást - mondta T. Németh Gabriella, a "Matrica" Múzeum régésze.