Fehér akác, parlagfű és krumplibogár

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Ezeket az invazív fajokat figyelik meg a Százhalombattai Széchenyi István Szakközépiskola és Gimnázium tanulói abban a két éves nemzetközi projektben, amelyben nyolc ország középiskolái végeznek közös természetbúvárkodást.

A SZISZKI közel tíz éve aktív résztvevője az Európai Unió különböző oktatási és képzési pályázatainak, amelyek a mobilitást és a partnerséget erősítik a tagországok között. A most zárult tanév különösen eseménydúsan telt az intézményben, hiszen három Erasmus+ projektben is közreműködött. Ezek közül az egyik a "Nature Detectives" elnevezésű, két éves, iskolák közötti stratégiai partnerségi pályázat, amely 2015 őszén indult és a 2016/17-es tanév végén zárul. Az együttműködést Lengyelország koordinálja, a résztvevők: Szlovákia, Bulgária, Románia, Olaszország, Spanyolország, Görögország és Magyarország. A két év során országonként 12 diáknak lesz lehetősége a partneriskolákba látogatni. A projekt célja a természetbúvárkodás, amelyet az angol elnevezés is jelez. A diákok az invazív fajokat vizsgálják iskolájuk szűkebb és tágabb környezetében, vagyis olyan növényeket és állatokat figyelnek meg, amelyek nem őshonosak, de túlsúlyba kerülnek és károkat okoznak a környezetben. A SZISZKI tanulói a fehér akácra, a parlagfűre és a krumplibogárra fókuszálnak.


A projektnyitó tanártalálkozót a lengyelországi Pstragowában tartották tavaly novemberben. Ez után diákok utaztak a bulgáriai Sopotba, a spanyolországi Madridba és a görögországi Koulourába, ahol terepgyakorlatokon, előadásokon vettek részt, de természetesen nem maradt el a meglátogatott ország kulturális és kulináris felfedezése sem. Mivel a gyerekek minden alkalommal családoknál vendégeskedtek, közelről ismerkedtek a helyi mindennapokkal, szokásokkal és hosszú távú barátságokat alakítottak ki befogadóikkal. A projekt közepét záró tanártalálkozóra a szlovákiai Érsekújváron, a magyar tannyelvű Pázmány Péter Gimnáziumban került sor június 8-11. között.


A SZISZKI-ben közben elkészült egy projektfal és egy projektszoba, amelyek a projekt témájával és a résztvevő országokkal foglalkoznak, és a többi közt sor került egy előadásra is, amelyet dr. Ilosvay György, a Szegedi Tudományegyetem tanára tartott az invazív fajokról.


A projektben részt vevő természetbúvárokra jövőre újabb kalandok várnak, és februárban a SZISZKI látja vendégül a partnerországokat. 

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák