Premier előtti beszélgetés

  • img
  • img

Néhány nap múlva már az Újszínház színpadán is látható lesz Fazekas István Váci Mihály-díjas költő dr. Béres József meghurcoltatásáról írt drámája. Takaró Mihály irodalomtörténész a szerzővel és Kerényi Imre Kossuth-díjas rendezővel beszélgetett a premier előtt, az Újszínházi beszélgetések című sorozat keretében, a Bubik István Stúdiószínpadon.

Takaró Mihály a rendezvényt Fazekas István költészetének és műfordítói munkásságának méltatásával kezdte, majd Fazekas nemrég elkészült hangoskönyveiről, a Vérünknek szép heve és a Bús feledésnek hűs vize című kiadványokról került bejátszásra néhány alkotás. A dráma megírásáról a szerző elmondta, hogy már gyermekkorától kezdve ismerte a híres rákkutatót, és édesapja Ratkó Józseffel való barátsága révén már akkor "részese" volt a Béres-ügynek. Ügyészként jött rá arra, hogy Béressel szemben valójában egy koncepciós eljárás folyt. Mi tette Bérest drámai hőssé? Egyrészt, hogy a jó ügy érdekében meg kellett ütköztetnie a lelkiismeretét a törvénnyel, másrészt pedig: meg kellett ütköznie a törvénytelen hatalommal. Diadala a jó tett diadala, győzelme tehát közös ünnepünk.


Kerényi Imre szerint a színmű valóban bemutatja a hatalom áskálódásait, ám túl is mutat ezen. A Béresről szóló színdarab voltaképpen egy kimondottan kuruc történet, amelyben a főhős nem nyafog, hanem megcsinálja, amit kitervelt - mint egykor Irinyi a gyufát, Jedlik Ányos meg a szódavizet. Magyarországnak nyernie kell - erre buzdít és tanít a színdarab.


Az Újszínház február 26-tól kezdi el játszani a Bérest. Jótékonysági est keretében tartják meg a március 4-i előadást, amelynek bevételét a Miskolci Megyei Kórház Gyermek Onkohematológiai és Csontvelőtranszplantációs Osztályának javára ajánlották fel. Az est fővédnöke Mádl Dalma asszony.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák