A kijevi Magyar Kultúra Hetei rendezvénysorozat keretében, a Csokoládé-házban nyílt meg Csóka László százhalombattai képzőművész hatodik ukrajnai kiállítása november 27-én.
A 2014 őszén kezdődött vándorkiállítás Beregszász, Ungvár, Lemberg, Csernovic és Munkács után érkezett az ukrán fővárosba, az 1890-ben épült, patinás belvárosi palotába. A harminc nonfiguratív festményt három impozáns teremben állították ki. A megnyitón beszédet mondott többek között dr. Keskeny Ernő nagykövet, Jurij Vakulenko, a kijevi Orosz Művészetek Múzeumának főigazgatója.
Az alkotó elmondta, hogy rengetegen megjelentek a megnyitón, megtiszteltek jelenlétükkel a helyi művészeti élet képviselői és közéleti személyek is, de Kijevben jellemzően minden kulturális eseményre telt ház gyűlik össze, láthatóan van igény a kultúrára.
Csóka László arról is beszámolt, hogy a szállodája közvetlenül Kijev főtere mellett állt, ahol mécsesek égtek, és fotókat állítottak ki a harcok miatt elhunytak arcképével, a felszedett macskaköveket halmokban hagyták emlékül, és rengeteg a katona az utcákon. Más tekintetben nincs jelen a háború a fővárosban. Sok a fiatal, tele vannak a vendéglátóhelyek, és bár rengeteg pénzt visz el a háború, a fővárosban az embereken mindez nem látszik.
A Jelek az úton című kiállítás következő állomása Minszk, a belorusz főváros lesz, majd visszatérnek a képek Ukrajnába, hogy jövő márciusban Dél-Galíciában, Ivano-Fankivszk-ben, az egykori Sztaniszlav-ban folytassák utazásukat. Alkotójuk abban bízik, hogy egyszer béke lesz, és akkor végül eljutnak a festmények a Krímbe, miként azt eredetileg tervezték meghívóival.