A tavalyi év végén közel száz munkavállalót bocsátottak el a MOL százhalombattai olajfinomítójából. A szervezett létszámleépítés ezzel még nem fejeződött be, hiszen csoportszinten közel hétszáz dolgozót érint. Miért van rá szükség, milyen hosszú távú tervei vannak a MOL-nak a DUFI-val? – erről kérdeztük Galambos László Finomítás igazgatót.
- A gazdasági válság és az iparág európai szereplőit sújtó nehézségek bennünket is arra késztetnek, hogy átalakítsuk, hatékonyabbá tegyük működésünket. Ha nem lépünk most, a válság kényszerít majd minket erre később, de akkor sokkal fájdalmasabb intézkedésekre lenne szükség. Előre kell tekintenünk, hogy a válság végén erősebbek legyünk, mint az elején. A stabil és biztos holnap érdekében ma kell megtennünk ezeket a fájdalmas lépéseket. Mindezt azért, hogy a lehető legtöbb munkahelyet tudjuk hosszú távon megőrizni Magyarországon. Ha konkrétan a Finomítás területére koncentrálunk, észre kell vennünk, hogy itt is változtatásra van szükség. Európában a finomítói kapacitás 8 százalékát zárták be 2012-ben, amely öt Dunai Finomítónak megfelelő kőolaj-feldolgozó kapacitást jelent, és a finomítók 75 százaléka veszteséges. Korábban azt mondhattuk, hogy a mi finomítóink a legjobbak Európában. Ma már csak annyit állíthatunk, hogy Európa tíz leghatékonyabb finomítója közül kettő a miénk.
Nemzetközi összehasonlítások és szakembereink külföldi látogatásai alapján úgy látszik, hogy különösen a létszámhatékonyságban vagyunk jelentős elmaradásban a hasonló nagyságú, fejlettségű, automatizáltságú üzemekhez képest. Mind fizikai, mind szellemi-adminisztratív munkakörökben jóval több munkavállalót foglalkoztatunk, mint a versenytársaink. Amennyiben hosszú távon vissza akarjuk szerezni vezető pozíciónkat, ezen a területen is lépnünk kell.
- Érinti-e a leépítés a többi magyarországi leányvállalatot, illetve a pozsonyi és a horvátországi telephelyeket?
- A hatékonyság javítása a MOL Csoport minden vállalatánál folyamatos feladat. Magyarországon jelenleg minden szervezetben zajlanak leépítések. A Tiszai Vegyi Kombinátban például hasonló arányú létszám-ésszerűsítés folyik, mint Százhalombattán, és a tervezett három ütemből kettő már lezárult.
Nemzetközi szinten jelenlegi bejelentésünk csak Magyarországra és Szlovákiára vonatkozik. A létszámleépítés Szlovákiában a Slovnaft közel 250 munkavállalóját érinti. Ugyanakkor a MOL-csoport többi külföldi üzemében, így például Horvátországban is volt már költséghatékonyságot növelő program - jelentős létszámcsökkentéssel.
- Információink szerint a leépítésre három hullámban kerül sor, és összességében közel 700 munkavállalót érint. Ezek az adatok csak a DUFI-ra vonatkoznak, vagy az egész vállalatcsoportra?
- A létszámcsökkentés – a MOL Üzemi Tanácsának, valamint az érintett munkaügyi központoknak történt bejelentéseknek megfelelően – várhatóan 656 főt fog érinteni több ütemben a MOL Ny rt.-ben, tehát nemcsak Százhalombattán, hanem a vállalat egészében, az ország egész területén, és a tervek szerint 2012 novemberétől 2013. második negyedévének elejéig tart.
- Eddig hány dolgozót kellett elküldeni a DUFI-ból?
- Az első ütem összesen 92 munkavállalót érintett a MOL Ny rt. százhalombattai szervezeteiben.
- Milyen szempontok alapján döntöttek a személyekről?
- A létszámleépítés egy átfogó folyamat, egy működés-felülvizsgálati és szervezet-átalakítási program utolsó lépése volt. Először kidolgoztuk a hatékonyabb működés folyamatait és az ezek végrehajtásához szükséges új szervezeti felépítést. Az új szervezetekhez tartozó feladatokhoz határoztuk meg a szükséges létszámot, minden esetben figyelembe véve a biztonságos üzemvitel feltételeinek maradéktalan fenntartását és a hatékonysági elvárásokat. A kiválasztás szempontja az volt, hogy minden munkakörben a legképzettebb és legjobb teljesítményt nyújtó munkatársak maradjanak a vállalatnál.
- Mit lehet tudni a további lépésekről? Hány munkavállalótól kell még megválni és mikor?
- A Finomítás új működéséhez, szervezetéhez tartozó létszámokat még október folyamán közöltük az Üzemi Tanáccsal, a szakszervezetekkel és a munkavállalókkal. A leépítések egy részét már végrehajtottuk. A második lépés - amelyhez bizonyos betanítások tartoznak – 2013. első negyedévében valósul meg. Folynak a tárgyalások a vállalat és a szakszervezetek között a heti 36 órás munkarend megszüntetéséről is. Amennyiben az érintett üzemeinkben átállunk a heti 40 órás munkarendre, az további leépítést eredményezhet. Hangsúlyozom, hogy ezeknek a lépéseknek az esetleges hatását a bejelentett keretszámok már tartalmazzák.
- Igaz-e az, hogy ketten (egyes állítások szerint hárman) is öngyilkosságot követtek a bejelentett létszámleépítés miatt? Hogyan képesek megbirkózni ezzel a mindenkinek nehéz, feszült helyzettel itt, a százhalombattai üzemben?
- A városban elterjedt híresztelés nem igaz. Sajnos, az elmúlt fél évben valóban történt két tragikus öngyilkosság, amely Finomítás dolgozókat érintett. Az első eset még júniusban volt, jóval a létszámleépítés bejelentése előtt. A második eset októberben történt, de a dolgozó nem volt (lett volna) érintett a létszámleépítésben.
Az ilyen események mindig rendkívül lesújtóak, elsősorban a hozzátartozók - de a munkatársak, kollégák - számára is. A legtöbb esetben utólag nagyon nehéz megállapítani, hogy milyen okok vezethettek a végzetes döntésekhez. Mindkét esetben beszéltünk az érintettek családtagjaival, a közeli munkatársakkal, hogy segítsünk feldolgozni a sokkhatást, a családokat pedig többféle módon is támogatásban részesítettük.
- Van-e közük a valósághoz azoknak az állításoknak, hogy a MOL gyakorlatilag felszámolja a finomítás üzletágat, és a százhalombattai telephely a jövőben csak logisztikai bázisként üzemel majd?
- Szó sincs arról, hogy MOL felszámolná a finomítási üzletágat, sőt, jelenlegi intézkedéseink éppen annak fejlődését szolgálják. Újra azt szeretnénk, hogy a DUFI a világ legjobb finomítói közé tartozzon, még akkor is, ha tudjuk, hogy a finomítói aranykor véget ért. Éppen ezért indítottuk el új downstream programunkat, amelynek az a célja, hogy növelje eredményességünket a jelenlegi rendkívül kedvezőtlen üzleti környezetben. Ráadásul a Dunai Finomítóban állítjuk elő az ország gazdasági és lakossági felhasználásához szükséges motorhatóanyagok (benzin, gázolaj) 85-90 százalékát. Ezt a stratégiai fontosságú létesítményt fejleszteni kell, nem bezárni, és mi fejleszteni is fogjuk.
- Ha nem épül meg a tervezett Erőmű a Dunai Finomító területén, vajon milyen beruházásokra szán a MOL 300 milliárd forintot a következő három évben? Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató ugyanis ilyen arányú beruházásról nyilatkozott a közelmúltban.
- Ami a tervezett erőművet illeti, a beruházás első fázisával készen vagyunk, minden hatósági engedéllyel rendelkezünk, szerződésünk van a technológia tervezőivel, szállítóival, és most arra várunk, hogy kedvezőbbre forduljon az üzleti-gazdasági környezet, és újra indíthassuk a projektet. A MOL Csoport 300 milliárdos beruházási programja a vállalat kutatás-termelés (Upstream) és finomítás- kereskedelem-petrolkémia (Downstream) üzletágai tevékenységeit egyaránt érinti. A keret mintegy felét magyarországi szénhidrogén-kutatásra és mezőfejlesztési projektekre költjük, amely nem hagyományos kutatásokat is tartalmaz, a Downstream üzletágban pedig jelentős beruházások történnek a Petrolkémia és a Logisztika területén.
- Miért van szükség a Barátság kőolajvezeték kapacitásának növelésére, amit tavaly év végén jelentettek be?
- Ez a projekt is az előbb említett beruházási program része. A Barátság-1 kőolajvezetéket műszaki állapota, kora miatt kell felújítani. Ez a munka egy nagyobb beruházás része, amelynek célja az, hogy az Adria kőolajvezeték szállító kapacitásának megnövelésével lehetővé váljon a százhalombattai és pozsonyi finomítók teljes mértékű kőolajellátása az Adriai-tengerről. Ez a projekt is azt bizonyítja, hogy fel sem merült a Dunai Finomító esetleges bezárása.
- Ha csökken a DUFI termelése, akkor ezzel arányosan a város iparűzési adóbevétele is kevesebb lesz?
- Az iparűzési adó kiszámolása eléggé összetett, sok tényezőtől függ. Az elmúlt 5-6 évben a MOL évente 3,3-4 milliárd forint iparűzési adót fizetett Százhalombatta önkormányzatának. A finomító termelése ezekben az években is jelentősen ingadozott, de ez nem eredményezett lényeges változást az adó mértékében. Úgy gondolom, a jövőben is hasonló nagyságrendre számíthat a város.
- A MOL, illetve a DUFI irányítói egyeztetnek-e az érintett önkormányzatokkal azokról a stratégiai lépésekről, amelyek nagyban befolyásolják a lakosság helyzetét?
- Több alkalommal is tárgyaltunk Vezér Mihály polgármesterrel, és tájékoztattuk a MOL Ny rt., valamint a Dunai Finomító helyzetéről, a várható átszervezésekről, intézkedésekről. Nemcsak jómagam, hanem Fasimon Sándor, a MOL Ny rt. magyarországi vezérigazgatója és Pethő Zsolt, a magyarországi Downstream vezetője is folytatott már megbeszéléseket a vele.
- Elképzelhetőnek tartja-e, hogy Százhalombatta hosszú távon már nem alapozhatja a működését arra, hogy az ország energetikai központja?
- A MOL határozott célja az, hogy a százhalombattai finomító továbbra is megőrizze a régió és az ország energiaellátásában betöltött kulcsszerepét. Bár egész Európában nehéz a finomítás helyzete, a DUFI meghatározó szerepe megkérdőjelezhetetlen - nemcsak Magyarország, de az egész közép-európai régió energiabiztonságának szempontjából. Amíg a fosszilis illetve szénhidrogén alapú energiatermelésnek nincs reális alternatívája, addig a Dunai Finomító mindig az ország, sőt, a régió egyik legfontosabb energetikai létesítménye lesz. Ebben hosszú távon sem lesz változás.