A világgazdasági válság negatív hatásait évek óta érezzük Magyarországon, így Százhalombattán is. Nagyvállalatok és kisebb cégek mennek csődbe, számolják fel eddigi tevékenységüket. A Batta Ipari Park (BIP) ebben a nehéz helyzetben is megőrizte stabilitását. Az elért eredményeket és a további terveket Mérges István, a Batta-Invest Kft. ügyvezető igazgatója vázolta a Hírtükör olvasóinak.
- A kilencvenes években döntött úgy az önkormányzat, hogy hasznosítja a település kedvező gazdaságföldrajzi adottságait infrastrukturális hátteret biztosítva az alakuló új vállalkozásoknak. Ezzel természetesen új munkalehetőségeket teremtett az itt élők számára, a földterületek értékesítéséből és az adókból pedig a mai napig jelentős bevétele származik. Az ipari park beváltotta a reményeket, 2008-ra az ingatlanok hasznosításra kerültek, napjainkban közel ötven cég működik itt. A profil változatos, üzemelnek faipari, villamos ipari, nyomdaipari, építőipari, autóalkatrész-gyártással foglalkozó vállalkozások, illetve logisztikai központ, kamiontelephely és szerviz is. 2009 után, a válság hatására tapasztaltunk némi visszaesést. A cégek azonban elsősorban nem felszámolással reagáltak a nehézségekre, hanem inkább átalakították profiljukat, vagy bérbe adták telephelyük egy részét, így próbáltak talpon maradni. Ennek a folyamatnak az eredménye az is, hogy idén már közel ezer százhalombattai és környékbeli lakónak nyújtanak munkalehetőséget.
- Milyen változásokat eredményezett a Batta-Intech Vállalkozói és Szolgáltató Központ átadása?
- Az uniós pályázati forrás segítségével megépült és 2007 októberében átadott központnak köszönhetően több szolgáltatást tudunk nyújtani. A betelepült cégek igényt tartanak őrző-védő szolgálatra, infokommunikációs háttértevékenységre, jogi képviseletre, könyvelőirodára, takarítószolgálatra, amelyeket megtalálnak a központban. Létesítettünk tárgyalóhelyiséget, bérbe vehető irodákat is. Emellett néhány perc alatt konferenciateremmé alakítható étteremmel és büfével is várjuk itt a parkban dolgozókat, tárgyalópartnereiket és a városlakókat is. A másik szárny csarnoképületében igényesen kialakított műhelyekben biztosítunk helyet a kisebb vállalkozások számára.
- Mire a legbüszkébb az ipari parkot üzemeltető Batta-Invest Kft. ügyvezetőjeként?
- Leginkább arra, hogy a Batta Ipari Park a XXI. század gazdasági és technikai elvárásainak maximálisan megfelel. Az országban közel kétszázötven ipari park működik, közülük mintegy ötven önkormányzati fenntartású. Manapság már nem mi járunk tapasztalatcserékre más településekre, hanem sokan hozzánk jönnek tanácsért. Az ország legjobb ipari parkjai között tartanak számon bennünket, 2010-ben a Vállalkozók Országos Szövetsége "Az év vállalkozója" kitüntetéssel ismerte el munkánkat.
- Hogyan tovább? Milyen a BIP aktuális helyzete?
- Önkormányzatunk racionalizálni kívánja gazdasági társaságai működését, elindult a Batta-Invest és a Szákom Kft. összevonásának előkészítése. A változás azonban a fejlesztéseket, a jelenlegi és leendő befektetőket természetesen semmilyen formában nem érintheti. 2006 óta változatlan lendülettel dolgozunk a park két irányban történő bővítésén. A tervek északi irányban és a finomító irányában mintegy hetvenhektáros bővítésre vonatkoznak, újabb telephelyek és munkahelyek létrehozása érdekében. Ez egyfajta "előre menekülés", hiszen a gazdasági válságnak egyszer vége lesz, és akkor időt, energiát és pénzt nyerhet, aki a fellendülést felkészülten várja.
Évek óta várat magára a park város felőli könnyebb, gyorsabb megközelítésének biztosítása. Most belátható távolságba került a megoldás, a MÁV ugyanis két-három éven belül korszerűsíteni tervezi a Budapest-Pécs vasútvonalat. A tervekben szerepel gyalogos aluljáró építése a vasútállomáson, amelyen át gyorsabban és biztonságosabban megközelíthetik a dolgozók az ipari parkot is. A jelenlegi sorompóval ellátott közutat pedig felüljáróval tervezik áthidalni, ami jelentősen meggyorsítja majd a park járművekkel történő megközelítését.