Az adózás rendjéről szóló törvény 2009. január 01. napjától hatályos 150/A.§-a tartalmazza a végrehajtási átvezetés jogintézményét, amely értelmében az adóhatóság amennyiben az adózó adófolyószámláján adótartozás mellett az egyes adónemeken túlfizetést is nyilvántart, a túlfizetés összegét az általa nyilvántartott tartozás erejéig elszámolja, és ezzel egyidejűleg az adózót értesíti.
Ha az adózónak több adónemen áll fenn tartozása, a túlfizetés összegét először a korábbi esedékességű tartozásokra, azonos esedékességű tartozások esetén a tartozások arányában kell elszámolni.
A túlfizetés elszámolásával a jóváírás napján a tartozás megfizetettnek minősül, tehát ugyanaz a helyzet áll elő, mintha maga az adózó kezdeményezte volna, az átvezetést az adónemek között vagy befizetéssel rendezi a tartozását.
Az adóhatóságnak nincs mérlegelési jogköre, azaz a túlfizetést át kell vezetni a végrehajtási eljárás indításakor, valamint az egész végrehajtási eljárás folyamán, a törvényben meghatározott korlátok figyelembevételével.
Az adózónak kiküldött értesítés tartalmazza, mely adónemeken áll fenn túlfizetése, és a túlfizetésekből mely adónemekre történt átvezetés. Ez a megoldás kedvező az adózóra nézve, mert ha a túlfizetés átvezetésével az adózó adótartozása megszűnik, nincs szükség további végrehajtási cselekmények foganatosítására, a végrehajtási eljárás folytatására. Ugyanakkor az adóhatóság részéről is költségkímélő, gyors eljárást eredményez.
A túlfizetés átvezetésének korlátai:
A folyószámlán fennálló túlfizetés kizárólag folyószámlán nyilvántartott tartozásra vezethető át, tehát nem alkalmazható a végrehajtási átvezetés az adók módjára behajtandó köztartozásokra vonatkozóan.
Továbbá törvény zárja ki a magánnyugdíj-pénztárat megillető tagdíj, késedelmi pótlék, illetőleg önellenőrzési pótlék, valamint a tagdíjszámlán nyilvántartott túlfizetés összegének az adóhatóságnál nyilvántartott más adótartozásra történő átvezetését.
A túlfizetés elévülése pedig ugyanúgy korlátja az átvezetésnek, mint az adózó rendelkezése esetén, azaz a folyószámlán fennálló túlfizetés a túlfizetés visszaigényléséhez, a költségvetési támogatás kiutalásához való jog elévülési idején belül lehet a végrehajtási átvezetés alapja. A túlfizetés visszaigényléséhez való jog - ha törvény másként nem rendelkezik - annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az annak igényléséhez való jog megnyílt. A költségvetési támogatás kiutalásához való jog az esedékesség naptári évének az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el.
Jogorvoslat
Az Art. 150/A.§-a alapján végzett átvezetés végrehajtási cselekménynek minősül, ebből következően ellene jogorvoslatnak, végrehajtási kifogásnak van helye, amelyet az átvezetést foganatosító elsőfokú adóhatóságnál kell be nyújtani. A végrehajtási kifogás előterjesztése illetékköteles, melynek mértéke 5.000 forint. Az eljárási illetéket banki átutalással, készpénz-átutalási megbízással (csekk), valamint az erre kijelölt ügyfélszolgálatokon bankkártyával történő fizetéssel az erre a célra rendszeresített beszedési számlára kell teljesíteni. Az illetékfizetési kötelezettség – függetlenül a végrehajtási kifogás elbírálásának eredményétől – az eljárás megindításához kötődik, és azt a végrehajtási kifogás benyújtásakor meg kell fizetni.
A NAV Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatóságának illetékességi körébe tartozó adózók folyószámláján a bevezetés évéhez viszonyítva 2010-ben 91%-kal több végrehajtási átvezetés történt, amely eredményeként 16 milliárd forinttal csökkent a lejárt esedékességű tartozások összege. Ez év első félévében ez az összeg már meghaladta a 11 milliárd forintot. Az összes végrehajtásból befolyt tartozáshoz mérten végrehajtási átvezetéssel növekvő arányban egyenlítődött ki az esedékességkor meg nem fizetett adó. Így a végrehajtási átvezetés az adóhatóság munkájában a hátralékkezelés egyre hatékonyabb eszköze.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága