Pár nappal ezelőtt (december 3-án) az amerikai értékpapír felügyelet (SEC) jóváhagyta a Magyar Köztársaság által benyújtott azon kérelmet, amely a 2011. év folyamán 5 milliárd USD (kb. 4 milliárd euro) értékű államkötvény kibocsátására vonatkozik. A dolog azért meghökkentő, mert 2011-ben nincs dollár alapú kötvénylejáratunk, viszont kb. 4 milliárd euro hitelt kell visszafizetnünk az euro piacán, de erre az MNB tartalékai bőséges fedezetet nyújtanak, azaz nincs hitelfelvételi kényszer.
Az amerikai piacon felvehető hitelek jellemzően 5 éves lejáratúak és kamatuk dinamikusan a FED alapkamatához igazodik. Ez azt jelenti, hogy – összehasonlítva az eurós kamatszintekkel – ma hozzávetőleg 0,5 – 0,7 százalékkal olcsóbban juthatunk hozzá. Tisztában kell lennünk viszont azzal, hogy ez a "nyereség" sem rövidtávon, sem pedig hosszútávon egyáltalán nem biztos. A veszélyek tulajdonképpen ugyanazok, mint kicsiben a svájci frank vagy a japán yen lakáshitelek esetében, ugyanis a forint alapvetően az euróval együtt mozog, viszont a három nagy deviza (a dollár, a yen és az euro) teljesen önálló életet él.
Az első nagy veszélyt a kamat jelenti. Ma ugyan az USD alapkamat nagyon alacsony, de ez bármikor megváltozhat; elegendő, ha a FED által kiemelten figyelt éves szintű maginfláció 2 % fölé emelkedik. Ha viszont előre rögzítjük a kamatok összegét, akkor nem lehet tudni, hogy a piac mekkora diszkontot fog alkalmazni. A másik nagy veszélyt az árfolyamok – azon belül is az EURUSD keresztárfolyam – alakulása képezi. Az árfolyamok vonatkozásában pedig nemhogy 5 évre, de még fél évre sem lehet előre látni (lásd az EURUSD elmúlt öt éves chart-ját).
Állami szinten tehát akkor nincs "ráfizetés", ha a futamidő alatt az USD kamatok végig az EUR kamatok alatt maradnak, és az árfolyam a kamat- és tőketörlesztések időpontjaiban megegyezik a kibocsátáskori árfolyammal vagy számunkra kedvezőbb.
A Wall Street Journal ezzel kapcsolatban több nagy alapkezelőt (Payden&Rygel, HSBC, Pioneer) is körbekérdezett. A reakciók alapján az valószínűsíthető, hogy a kötvénykibocsátásunkra a nagyfokú érdektelenség lesz a jellemző, ugyanis az elmúlt pár hónapban nagyot romlott a megítélésünk.