David Ricardo

A címadó a modern közgazdaságtudomány egyik klasszikusa, aki – már kétszáz évvel ezelőtt – gyakorló üzletemberként tett néhány ma is érvényes megállapítást. Az egyik, nagyon aktuális megfigyelése az, hogy ha adócsökkentés következik be, akkor annak tartósságát az emberek vagy elhiszik, vagy nem. Ha a bekövetkezett eseményt hosszan tartónak ítélik meg, akkor a megnövekedett jövedelmük egy jelentős részét fogyasztásra fogják költeni, illetve a cégek beruházásra; ellenkező esetben a megtakarítások fognak növekedni, illetve a cégek osztalékfizető hajlandósága lesz tapasztalható.


A most benyújtott adótörvények összességében 700 milliárd forintot, a GDP 2,7 %-át hagyják ott a lakosságnál és a cégeknél. A személyi jövedelemadó (550 Mrd) kedvezményezettje körülbelül 100.000 háztartás (a többi mindenképpen rosszabbul jár), míg a társasági adó csökkentésének – kb. 150 Mrd - nyertese az a mintegy 30.000 vállalkozás, amelyek pozitív adóalapot vallanak be (zömében ügyvédi irodák, könyvelő cégek, tanácsadó cégek és egyéb szolgáltató vállalkozások). A kormány várakozása az, hogy ez az összeg – kiegészülve az egyéb EU-s forrásokkal - fogyasztás és beruházás formájában a GDP növekedését fogja generálni. Akkor most nézzük a 2011-es évi költségvetés főbb számait:




Az utolsó tényadatunk a 2009-es évre szól. Sajnálattal meg kell állapítanunk, hogy sem a 2010-es becslés, sem pedig a 2011-es tervszámok számszakilag sem stimmelnek, ugyanis ha a 2009-es GDP-t először 0,8 %-kal, majd a következőkben 4,7 %-kal felszorozzuk, akkor nem jön ki a 26.980. Az is nyilvánvaló, hogy – mivel a GDP növekedés tervezetten 3 % körüli – a munkanélküliség inkább stagnálni fog és érzékelhető csökkenés nem várható.


Az elgondolás azt feltételezi, hogy az SZJA átrendezés és csökkentés teljes egészében fogyasztásra fog menni (lásd: háztartások fogyasztási kiadása 3,9 %), ráadásul a hazai előállítású termékek iránt nő meg majd a kereslet (lásd: folyó fizetési mérleg sora). Ugyanez az optimizmus jelentkezik a beruházások növekedésének esetében is.


Ezek után kérdés, hogy az adócsökkentés kedvezményezettjei miképpen fognak reagálni, ugyanis ha elhiszik, hogy ez az esemény számukra állandó lesz, akkor van esély arra, hogy a jövő évi költségvetés nem szorul majd korrekcióra. Ha viszont a megtakarítások növekedése és – a cégek részéről – a beruházások visszafogása, a tőke kivonása lesz majd tapasztalható, akkor minden borul és az a paradox helyzet fog előállni, hogy egy idő után vissza kell majd állítani a ma hatályos adókulcsokat.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás