Október 14-én átadták az Arad és Szeged között épített földgázvezetéket. A magyar FGSZ Földgázszállító Zrt. és a román Transgaz S.A. közösen építette meg azt a vezetéket, amely megteremti a lehetőséget a két ország közötti földgázszállításra. A két szomszédos EU-tagország szállítórendszereinek összekötése elősegíti a nagyobb piaci integritást és versenyt, illetve növeli a régió energiaellátásának biztonságát.
A csanádpalotai mérőállomáson ünnepélyes keretek közt adta át az Arad-Szeged földgázvezetéket Günther Oettinger, az EU energiaügyi biztosa, Emil Boc, Románia- és Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A 109 kilométeres, évente 3 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas vezeték hazai, 47 kilométeres szakaszának megépítése mintegy 33,3 millió euróba került a magyar gázszállító vállalatnak. A projekt megvalósítását az Európai Unió Európai energiaügyi gazdaságélénkítő program (EERP) 17 millió euróval támogatta. Az EERP támogatással elsőként megvalósult gázprojekt az EU kiemelt szerepvállalását jelzi a kelet-közép európai energiainfrastruktúrák összekötésének fejlesztésében.
Az egyelőre csak Magyarországról Románia irányába szállító vezeték kétirányúvá tehető, amennyiben a román oldalon további beruházást hajtanak végre, tovább növelve ezzel az összekötő vezeték jelentőségét.
Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója elmondta: "A MOL-csoport hisz abban, hogy regionális együttműködésen alapulva integrált gázpiac alakítható ki a kelet-közép-európai térségben. Az egységes infrastruktúrára épülő platform elősegítheti új forrásokból származó gáz beszerzését a régióban. Az Arad-Szeged összekötő gázvezeték létrehozása a piaci verseny élénkülését jelenti, amely mind a kereskedők, mind a fogyasztók számára számos előnnyel jár. A jövőben megvalósuló szállítási projektekre – például a Nabucco vezetékre – épülve az ilyen, a térség hálózatait összekötő megoldások jelentősen növelik az ellátásbiztonságot.
Az átadott vezetékszakaszt több hasonló kezdeményezés követi, hiszen már épül a horvát-magyar összekötő gázvezeték, illetve vizsgáljuk a magyar és szlovák vezetékkapcsolat kialakításának lehetőségét is, emellett most készül a magyar-szlovén összeköttetés megvalósíthatósági tanulmánya. A mai átadás az első, és példaértékét tekintve a legfontosabb lépés az egységes regionális gázpiac kialakításához vezető úton."