Két héttel ezelőtt a "Hírtükör" online kiadásán egy kis közvélemény kutatásra került sor a kormány IMF-el való tárgyalásai kapcsán. A válaszadók fele támogatta a Miniszterelnök úr eljárását, míg a másik fele nem értett egyet azzal.
Az IMF az ENSZ egyik speciális szervezete. Jelenleg 185 társtulajdonosa van – köztük 1982-óta Magyarország is – és a vagyoni betétünk kb. egy milliárd USD. A pénzintézet kizárólag államoknak hitelez elsősorban abból a célból, hogy azok a nemzetközi fizetési kötelezettségeiknek eleget tudjanak tenni. A hitelek általában rövidtávúak, a futamidő alapvetően nem haladja meg az öt évet. A hitelnyújtás feltétele, hogy az adott állam olyan elfogadható programot tudjon bemutatni, aminek eredményeképpen az államháztartása kiegyensúlyozottá válik. Az IMF rendkívül konzervatív szervezet, azaz csak olyan gazdaságpolitikák mögé áll oda, amelyek vagy a kiadások csökkentésére, vagy pedig az állami bevételek növelésére épülnek; a megoldások mikéntjébe a szervezet nem szól bele, csak ajánlásokat tesz. Külön érdekesség, hogy ha az adott állam rendelkezik IMF hitel-megállapodással, a pénzpiacokról rendkívül olcsón tud forrásokat bevonni, míg ellenkező esetben – lásd Argentína vagy Venezuela példáját – a forrásbevonás meglehetősen drága, esetenként még az adott állam rezidens vállalatai is csak készpénzfizetés ellenében tudják az importjukat realizálni.
Magyarország az IMF-től (és az EU-tól) 2008-ban összesen 14 milliárd € hitelt hívott le, aminek törlesztési ütemezése az alábbi:
A kormányzat – az önkormányzatok egy ezer milliárd forintos eladósodottságát nem tartalmazó – teljes törlesztési kötelezettségét viszont az alábbi diagram mutatja:
A fenti két diagram a kamatfizetéseket nem tartalmazza. Másik gond, hogy a csak forintban nyilvántartott tartozás között szerepel több, összesen 2.200 milliárdos nagyságú kötvénycsomag is, amelyekről tudható, hogy devizakülföldi befektetők kezében van.
Objektívnek tekinthető szakértők szerint a 2010-2011 évek törlesztési kötelezettségeinek a Magyar Állam egy új IMF megállapodás nélkül is eleget tud majd tenni, viszont ezt követően komoly problémák adódnak. A szakértők azt is hozzáteszik, hogy az előbbi megállapításuk csak akkor igaz, ha nem jelentkeznek piaci turbulenciák, mert abban az esetben viszont elkerülhetetlen az azonnali IMF mankó.