A két hétig itt tárgyaló IMF és EU delegáció elunta a dolgokat, összecsomagolt és hazautazott. Az általuk kiadott kommüniké – angolul olvasható az IMF honlapján – sok sikert kíván a jelenlegi kormánynak, egyben utal arra, hogy ha esetleg módosulnának a magyar megfontolások, akkor talán folytathatóak a tárgyalások. A lényeg tehát az, hogy október végével 20 milliárd eurót vissza kell fizetnünk, és az IMF-EU-EKB triász a továbbiakban egy vasat sem ad nekünk.
Akkor most mi lesz? Nézzük sorjában:
1.A hétfői nappal (július 19-én) az ellenzék – mármint az EURHUF árfolyam – robbantani fog és elindul 300 fölé. Ezzel egyidejűleg a CDS felár, azaz az ország kockázati kamatfelár, 200 bázispontról 500-600 bázispontra emelkedhet (ez annyi jelent, hogy ha eddig 5 %-on kaptunk hitelt a pénzpiacokon, akkor ezen túl 8-9 %-on). Ez megdrágítja az államadósság finanszírozását és azonnal mintegy évi 300 milliárd forint költségvetési hiányt generál.
2.Hétfőn (július 19-én) MNB kamatdöntő ülés. Valószínűleg kamatemelés lesz a vége, ugyanis a hirtelen megdráguló euró a drágulás mértékével azonnal megdobja az inflációt, viszont az infláció megfogása az MNB alaprendeltetése. Várható, hogy az alapkamat a jelenlegi 5,25 %-ról augusztus végéig akár 8-9 %-ra is emelkedhet; ez is addicionális deficitet okoz.
3.Július 22-én, csütörtökön parlamenti végszavazás az "Orbáni 29" intézkedésekről (elsősorban ezek egy részét kifogásolták a minket hitelezők). Ha szerencsénk van, Sólyom László odavágja az Alkotmánybíróságnak, ha nem, akkor kkv-k és lakáshitelesek: Térdre, imához!
4.A Barroso által vezetett brüsszeli bizottság – mivel nem látja a jövő évre tervezett 3 %-os hiány teljesülésének garanciáit - elsősorban a németek követelésére és a már hat éve tartó "túlzott deficiteljárás" miatt -, átmenetileg mindennemű támogatás kifizetését fel fogja függeszteni irányunkban (lőttek a beruházási projektjeinknek, illetve a teljesültek pénzügyi rendezésének). A dolog pikantériája, hogy esetleg még a mezőgazdasági támogatásoknak is búcsút inthetünk; ez annál is inkább kínosabb, mivel pont a múlt héten kérte a mezőgazdasági tárca, hogy a jövőre esedékes kifizetésekből előlegként 200 milliárdot még idén októberben lehívhassunk. Ezen túlmenően kiáll számunkra egy Európai Bíróság általi negatív ítélet is.
Az emberek többségét ez ma még hidegen hagyja, és a negatív következményekkel majd csak november-decemberben fognak szembesülni (infláció, növekvő munkanélküliség, a várhatóan rendkívüli megszorításokat tartalmazó 2011-es költségvetés, adóemelések, stb.), de akkor nagyon.
A hitelezők delegációi elmentek. Az internetes portálokon található bejegyzések szerint vannak, akik ennek kifejezetten örülnek. Lelkük rajta, viszont jómagam nem tudom, hogy a 80 éves édesanyámnak milyen forrásból lesz novemberben nyugdíja. Ne feledjük el, nem mi adtunk pénzt az IMF-nek, hanem mi kértünk pénzt tőlük. No, már most, mindig az diktál, aki fizet; ezt a diktátumot pedig el kell fogadni, pláne, ha annak teljesítése a mi érdekeinket is szolgálja.