A jéghegy csúcsa, Hellas

A bajban lévő mediterrán országok államadósságával foglalkozó alábbi érdekes ábra jelent meg a múlt héten a New York Times nevű újságban. Habár az említett lap nem a befektetők elsődleges hírforrása, továbbá az adatok sem pontosak (pl. Görögország ma ismert államadóssága 300 mrd euró, azaz kb. 380 mrd $), de azért a probléma komolyságát jól lehet ez alapján érzékelni. Egyből észre lehet venni, hogy az "északi" országok nyugdíjpénztárai, befektetési alapjai és bankjai finanszírozzák a "déli" országok állami szintű költekezéseit.


Egy állam eladósodottságának esetében igazából nem az adósság nagysága és a GDP-hez mért aránya a lényeges, hanem az, hogy a korábbi kölcsönöket egyrészt mire fordították, másrészt, hogy a költségvetés képes e legalább a kamatokat a soron következő esedékességkor kifizetni az adóbevételekből. Görögország esetében ott tartunk, hogy a kamatokat is már csak újabb kölcsönök felvétele esetén lehetett volna teljesíteni, és hasonlóan veszélyes a helyzet Portugália és Spanyolország esetében is. A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a hitelező északiak ipara számára a déliek alkotják a legnagyobb felvevő piacot, hiszen például a görögök csak a déligyümölcseikre és a primőr zöldségeikre lehetnek büszkék, ugyanakkor a high-tech ágazatok messze elkerülik őket. (Látott már valaki görög gyártású Audit?)


A helyzet az északi országok esetében sem rózsás, ugyanis tisztában kell lenni azzal, hogy az Európai Unió országainak összesített államadóssága meghaladja a 15.000 milliárd dollárt, ami nagyjából az egy éves GDP-jükkel azonos. Nagyon úgy néz ki, hogy Németország a soron következő Portugáliát már nem fogja tudni kihúzni a gödörből, hiszen a "görög csomag" már így is rendkívüli módon próbára teszi az északiak teherviselési képességét és lehetőségeit.

Hogy mi a generális megoldás? Ezt ma még senki sem tudja, mindenesetre álljon itt egy aktuális változat. Románia az elmúlt fél évben rendkívül gerincesen ragaszkodott ahhoz, hogy eltekinthessen az IMF hitel ellentételezéseként vállalt költségvetési szigortól. Az elmúlt héten Bukarestben látogatást tett az IMF küldöttsége, és a román kormánnyal közölték, hogy vagy tartja magát az eredeti szerződéshez, vagy pedig távolról leshetik a hitel soron következő részletét. És csoda történt; Románia elnöke a televízión keresztül bejelentette a takarékossági intézkedések életbe léptetését.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás