A szőnyeg mintázata

Az euró övezet politikusai a tagállamok pénzügyi csődjének elkerülése érdekében "világmegváltó" megoldást ötöltek ki a múlt hét végén. A dolog lényege, hogy létrehoznak egy alapot, ami hozzávetőleg 500 milliárd euró nagyságú kölcsönt vehet fel a pénzpiacokról és az Európai Központi Banktól, majd ezzel a pénzzel kisegíthetik a bajban lévő tagállamokat. Az IMF is és az amerikai központi bank (FED) is jelezte, hogy kiegészítő jelleggel ők is beszállnak mintegy 250 milliárd euró nagyságrenddel. Az alap által felvételre kerülő kölcsönt a tagállamok fogják legarantálni valamilyen "leosztó" elv szerint.


Az amerikai szerepvállalás ellen a kongresszus több tagja azonnal tiltakozott, ugyanis ha a FED beszáll, akkor a beszállás összege azonnal megemeli az USA államadósságát, azaz az amerikai adófizetők viselnék a felelőtlenül költekezők sarát. Az USA-ban pedig idén ősszel a képviselőházi, szenátusi helyek egyharmada meg fog újulni, és Obama elnök népszerűsége mára már eléggé megkopott. Ezzel egyidejűleg a német alkotmánybírósághoz is beadvány érkezett, amely szerint a németországi adófizetők nem kötelezhetők mások adósságának az átvállalására – nem véletlen, hogy vasárnap a jelenlegi német kormánykoalíció az egyik tartományi választáson komoly vereséget szenvedett.


Közgazdasági értelemben az egész azt jelenti, hogy bődületes mennyiségű jegybankpénz fog kontroll nélkül beáramolni az Európai Unió gazdaságába és ez a jegybankpénz-mennyiség a kereskedelmi bankok rendszerében megsokszorozódik (multiplikációs hatás). Tekintettel arra, hogy az ezen megnövekedett pénzmennyiséggel szembe állítható áruk és szolgáltatások tömege érdemben változatlan nagyságú marad, így a tankönyvi példáját láthatjuk annak, hogy miképpen kell inflációt csinálni. Ráadásul ez az infláció stagfláció lesz, azaz reál értelemben vett gazdasági növekedésről szó sincs, ugyanis a többletpénz nem a termelő szektorokba áramlik, hanem az államigazgatási területek finanszírozási igényeit fogja kielégíteni.


Az infláció nem azonnal, hanem egy-két év késéssel fog jelentkezni és akkor az akkori politikusoknak fog a feje fájni, de nagyon, ugyanis az államadósságok a mainak a többszörösei lesznek. Az igazi problémát tehát a politikusok áttolták a következő évekre és ma tulajdonképpen semmit sem oldottak meg. Na, erre szokás azt mondani, hogy ha egy barna és képlékeny valamit a szőnyeg alá söprünk és otthagyjuk, akkor az előbb-utóbb a szőnyeg mintázatává válik.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás