Az EU országok és az IMF részéről május 2-val megszületett egy 100-120 milliárd eurós görög mentőcsomag, aminek lehívása érdekében a görögök a következő intézkedéseket fogják tenni: befagyasztják a közalkalmazottak, köztisztviselők bérét és megszüntetik a 13. és 14. havi bérezésüket; a 700 eurónál magasabb nyugdíjak esetében megszüntetik a 13. és 14. havi nyugdíjakat; 21-ről 23 %-ra emelik az áfát; 10 %-kal megemelik az üzemanyagok, alkoholok és dohány jövedéki adóját; a luxus vagyontárgyakra adót vetnek ki és a vállalati szféra plusz adót fog fizetni. A pálmát nálam az vitte el, hogy megszüntetik a munkahelyükön pontosan megjelenő köztisztviselők e címen kapott prémiumát. A takarékossági intézkedések eredményeként a görög államháztartási hiány 2015 végére a GDP 3 %-a alá csökken, ugyanakkor az államadósság a jelenlegi 300 milliárd euróról kb. 350 milliárdra nő.
Az egésszel csak három problémám van. Az első, hogy a többi felelőtlen ország (Portugália, Spanyolország, Írország, Olaszország, Belgium, stb.) számára egy precedens teremtődött, azaz nekik is szabad szórni a pénzt, mert ha baj van, akkor a németek majd segítenek. A második, hogy a görögök a 350 milliárdot soha az életben nem fogják kifizetni, hiszen csak a kamatok évi 18-21 milliárdot tesznek ki (a GDP 7-8 %-a).
A harmadik problémám az, hogy tulajdonképpen semmit sem oldódott meg. A megállapodás érdemben azt jelenti, hogy a németek, osztrákok, hollandok és a skandinávok átvállalnak kb. 80 milliárd eurónyi adósságot és ezzel a tétellel növekszik az Ő eladósodottságuk. Ha növekszik az államadósságuk, akkor a saját maguk finanszírozása érdekében egyrészt kénytelenek a pénzpiacokon forrásokat elvonni a vállalati szektor elől, másrészt az adóemelés eszközéhez kell nyúlniuk. A végeredmény az, hogy a nemzetgazdaságaik versenyképessége világviszonylatban is csökken, ugyanakkor növekedni fog az általános kamatszint.
A prognózisom az, hogy néhány napig a tőzsdéken lesz egy nagy örömködés, majd valamikor nyár vége felé - amikorra várható valamelyik másik nagy adós országnak is a megroggyanása – jön a keserű kijózanodás. Hát ilyen várható környezetben kell majd az új magyar kormánynak ősszel az IMF-el újratárgyalnia a mi 20 milliárdos hitelünk meghosszabbítását.