Alapításának negyvenedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepséget a MOL Nyrt. Egészségvédelem, Biztonságtechnika, Környezetvédelem (EBK) szervezete november 27-én a százhalombattai finomítóban. A rendezvényen a jelenlegi és régi biztonságtechnikai vezetők, kollégák is részt vettek.
A meghívottakat – köztük a szervezet első vezetőjét, Tóth Tamást és az első biztonságtechnikai oktatót, a kilencven éves Zsiborás Zsiga bácsit - Varga Attila, a MOL Rt. magyarországi EBK vezetője köszöntötte.
Galambos László Finomítás igazgató mutatta be az elnökség tagjait, akik előadásokat tartottak a környezet-, tűz- és munkavédelem témaköreiben.
Cseh Béla, a Fenntartható Fejlődés igazgatója arról beszélt, miként válik az EBK érték üzleti értékké, külön kiemelve a természeti erőforrásokkal való gazdálkodást.
A MOL csoport valamennyi tagja folyamatosan törekszik tisztább üzemanyagok, második generációs bioüzemanyagok előállítására, és a működésből származó környezeti lábnyom, valamint a széndioxid-kibocsátás csökkentésére - mondta. Ez az a megfelelés saját magukkal és partnereikkel szemben, amelyet nem üzleti szempontok határoznak meg.
Pogány Gyula a szomorú témák és adatok ellenére is érdekes előadást tartott. Beszélt a kezdetekről, az első - 1968. október 16-i - szörnyű tragédiáról, ami a finomító területén történt, és arról, milyen lépésekre kényszerítette ez az akkori Biztonságtechnikai Osztályt. A korai időszakban kiemelkedően sok munkabaleset, tűzeset, műszaki baleset történt, és gyakoriak voltak az üzemi meghibásodások is. Ekkor kezdődött az a folyamatos munka, amely napjainkban is nagy szerepet játszik a finomító életében, a munka- és védőruhák, a védőfelszerelések, valamint a méréstechnikai eszközök korszerűsítése. A tudomány eredményeit, a szellemi potenciált és az innovációs készséget felhasználva folyamatosan javítják a biztonságot a MOL csoport valamennyi üzemében. Rendszeresen tartanak ötletnapokat, munka-és tűzvédelmi heteket, és nagy gondot fordítanak a dolgozók szűrésére és gyógyítására is. Jelentős lépésnek számított az EBK történetében, amikor a ’80-as évek elején beüzemelték a számítógép vezérelt folyamatellenőrzést és irányítást, majd, 1994-ben létrehozták a FER Tűzoltóságot, amely mára élenjáró ipari tűzoltóságnak számít.
A sok tízmilliárdos fejlesztésnek köszönhetően a MOL mára megbecsült résztvevője az európai olaj- és vegyipari érdekképviseleteknek és tudományos szervezeteknek, de soha nem szabad kizártnak tekinteni a tragédiák ismétlődését – hangsúlyozta.
Csala Attila, a hazai és nemzetközi (integrált) EBK vezetője előadásában kiemelte a környezetvédelemmel kapcsolatos feladatokat, valamint azt, hogy a MOL valamennyi vezetője és dolgozója EBK tudatos legyen.
A szakmai előadások után jubileumi elismeréseket adtak át, délután pedig állófogadás és a FER tűzoltólaktanya meglátogatása zárta a jubileumi szakmai napot.