Van-e kiút a válságból?

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Kiút a válságból gazdasági címmel fórumot szerveztek a mikro-, kis- és középvállalkozók számára a százhalombattai Batta Intech Szolgáltató Központban november 18-án.

Az érdeklődőket Szabó Attila alpolgármester üdvözölte és rövid bevezetője után átadta a szót a meghívott előadóknak.
 

Dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a Városkapu Üzletház tulajdonosa a válság kereskedelemre gyakorolt hatásait foglalta össze. Véleménye szerint Magyarországon túlköltekezés volt, amely még mindig tart. Ez az oka, hogy senki sem úszhatja meg a recesszió hatásait. Mivel a fogyasztói szokások a kényszerhelyzet miatt átalakulóban vannak, a vállalkozói szektor is bajba került, nincs vásárló erő, a piacot nem húzza semmi. A válság egy éve tart, ez idő alatt a kiskereskedelmi forgalom 7, a tartós fogyasztási cikkek forgalma 40 százalékkal csökkent, vagyis a társadalom a túlélésre rendezkedett be.

Nem tudhatjuk, mikor kezdődik a kilábalás. Mindenesetre arra kell készülnünk, hogy legalább egy évig még tartani fog a krízis. Az előttünk álló időt viszont nem befelé fordulással, hanem nyitással, az előre vezető út keresésével kell eltöltenünk. Ez az idő alkalmas arra, hogy számot vessünk eddigi tevékenységünkkel, hogy tovább fejlesszük, képezzük magunkat, alkalmazottainkat, piackutatást végezzünk. Ebből a helyzetből mindenképp tanulnunk kell. Most nagyon fontos a "Segíts magadon, Isten is megsegít" hozzáállás.
 

Mérges István, a Batta Invest Kft. ügyvezetője az Ipari Park kialakulását és bővítésének terveit, lehetőségeit ismertette. A válság az Ipari Parkra is hatással van, az irodákat és műhelyeket magában foglaló Batta Intech kihasználtsága tavaly ilyenkor 100 százalékos volt, most van szabad kapacitás. Ugyanakkor újabb beruházási területekre folyamatosan jelentkezik igény, ezért megkezdődött az ipari park bővítésének előkészítése. A terjeszkedés több ütemben, észak és déli irányban történik majd. A végső cél, hogy a park elérje a finomítót, így az üzemhez tartozó telepen működő cégek integrálódhatnak a Batta Ipari Parkba.
 

Vitányi Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Kistérségi Koordinátora a vállalkozásokat segítő uniós és hazai pályázati lehetőségekről tartott prezentációt. Kiemelte, hogy a közép-magyarországi régió már csak a jövő évben számíthat gazdaságfejlesztő támogatásra, mert azt követően a hangsúly az ország elmaradottabb térségeire helyeződik. Jelenleg még számos olyan pályázat létezik, amely visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatásokat kínál a kutatás, a fejlesztés, az energiahatékonyság, a munkaerő-megtartás terén, illetve hiteltámogatás keretében. A megfelelő pályázat megtalálása nem egyszerű feladat, de azért vannak a kistérségi koordinátorok, hogy ebben segítséget nyújtsanak. Kérte a jelenlévőket, hogy bátran vegyék igénybe a szolgáltatásukat. Érdemes a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség http://www.nfu.hu/palyazatok">www.nfu.hu/palyazatok/ honlapját látogatni, mivel ott részletesen lehet keresni az aktuális pályázatok között.
 

Tóbiás József országgyűlési képviselő a válság hazai hatását, a kormány válságkezelő programját ismertette. Hangsúlyozta, a válság népszerűtlen intézkedésekre is kényszerítette a kormányt, amelyeket azonban fel kellett vállalnia. Sajnos, a magyar gazdaság 70 százalékban exportfüggő, vagyis ha például Németország gazdasági ereje gyengül, az óriási hatással van hazánk gazdaságára is. Olyan programot kell elindítani, amely a pénzügyi és gazdasági politikát nem egymással szemben, hanem egymást segítve határozza meg.
 

A kis- és középvállalkozások támogatására eddig igazából eddig nem volt modell, ciklusonként változott a velük kapcsolatos politika. Jelenleg a munkahelyteremtés, illetve megtartás élvez prioritást. Ennek érdekében csökkentették az egészségügyi és munkáltatói járulékokat, ugyanakkor csökkenteni kívánják a vállalkozások bürokratikus terheit, és megkönnyítenék banki hitelhez jutásukat is.
 

2010 egyik oldalról adócsökkentés éve lesz, ugyanakkor a kormány súlypontokat helyez át. Kibővítik az út a munkához programot, és amennyiben az Országgyűlés december 15-én elfogadja, az önkormányzati és állami intézmények mellett a kis és középvállalkozások is egy éves és száz százalékos járulékkönnyítést kapnának a regisztrált munkanélküliek alkalmazása esetén.
 

A recesszióból való kitöréshez integrációra, kooperációra és tőkeáramlásra van szükség. Versenytársak helyett a kooperációs társak keresése a fontos, mert ez a szemléletmód a lokálpatrióta gazdaságot erősíti.
 

A jelenlévők közül többen tettek fel kérdéseket saját vállalkozásaikkal kapcsolatban. Szóba került a vállalkozásfejlesztés, a forgótőkehiány, az építőipart igencsak jellemző körbetartozás, a mikro vállalkozások nehézségei, illetve a tököli reptér ügye. A válaszokból kiderült, hogy sok esetben az információhiány a legfőbb probléma, nem egyszerű megtalálni a megfelelő pályázatot. Vitányi Zsolt az elektronikus kapcsolattartás lehetőségét is felajánlotta, aminek segítségével a partnerek információt kaphatnak az aktuális pályázati lehetőségekről.

A forgótőkehiányra a kormány készülő hiteltervezete nyújthat segítséget, és a körbetartozás megoldására is vannak javaslatok. A tököli reptér ügyében Tóbiás József mindenképp a civil szervezetek kitartó összefogását javasolta.
 

A Fórum zárszavaként Szabó Attila reményét fejezte ki, hogy a találkozó rendszeressé válhat.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás