Újabb fejlesztés a Dunamentiben

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Barnamezős beruházásra készül a Dunamenti Erőmű Zrt – a meglévő F9-es blokk kombinált, gázturbinás blokká történő átalakításával növeli a teljesítményt, javítja a hatásfokot, emellett jelentősen csökkenti a károsanyag-kibocsájtást. A terv környezeti hatásvizsgálati és engedélyezési eljárásához kapcsolódóan közmeghallgatást tartott a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség október 8-án a százhalombattai Polgármesteri Hivatal tanácstermében.

A résztvevők mindenre kiterjedő tájékoztatást kaptak a tervezett beruházásról, amely a meglévő infrastruktúrára épül. A meglévő F9-es blokk gőzturbináját ellátó, jelenleg olaj- és gáztüzelésű kazánt kicserélik, az f9-es turbinát és generátort pedig teljesen felújítják és így egy úgynevezett kombinált típusú blokkot alakítanak ki, amelynek hatásfoka a jelenlegi 37 százalékos helyett 56 százalékosra nő. A felhasznált tüzelőanyag mennyisége a jelentősen nagyobb teljesítmény ellenére nem növekszik, így a környezetterhelés a termelés mennyiségéhez viszonyítva csökken.
Figyelemre méltó, hogy a G4-es projekt megvalósítása során az erőműben jelenleg dolgozók létszámát lényegesen meghaladó munkaerőt vesznek igénybe. Az elérhető legmodernebb technikát hozzák Százhalombattára, ami garantálja a hatékonyabb működést és növeli az ellátás biztonságát.


Mint elhangzott, a magyar erőművek átlagéletkora több mint öt évvel meghaladja az uniós átlagot, így a tervezett százhalombattai fejlesztés ezen az arányon is javít. Jelenleg a Dunamenti a második legnagyobb magyarországi erőmű, a G4-es beruházás befejezése után, 2013 végére a legnagyobbá válik.


Vezér Mihály polgármester a közmeghallgatáson úgy fogalmazott, hogy a város örömmel üdvözli ezt a projektet, amely azt bizonyítja, hogy az erőmű tulajdonosai és vezetői bíznak a jövőben, és felelősséggel viseltetnek a környezet iránt. A beruházás Százhalombatta érdekeit is szolgálja, ezért az önkormányzat támogatja a megvalósítást.


Droppa György, a Duna Kör ügyvivője is elmondta, Százhalombatta az ország egyik leginkább környezetszennyező települése volt, de a helyzet nagyon sokat javult. A Duna Kör kötelességének érzi, hogy őrködjön a tervekben szereplő technológiák megvalósulása felett. Kérdésére, hogy nem tartanak-e a beruházás elhúzódásától, különös tekintettel a régi blokkok bontására, Csiba Péter vezérigazgató azt válaszolta, hogy a bontás – amely egyébként szintén a jelenleg létező legkorszerűbb módszerekkel történik – nincs hatással a G4-es projektre. Hozzátette: örül a civil kontrollnak, nagyon fontos számukra, hogy együttműködjenek azokkal a szervezetekkel, amelyek a lakosság érdekeit képviselik.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás