Az évfordulón –, amely 2010 óta a Nemzeti Összetartozás Napja – a FIDESZ Százhalombattai Szervezete tartott megemlékezést a három éve átadott új trianoni emlékműnél verssel, zenével, énekkel, beszéddel és koszorúzással.
Mint ismeretes, az emlékmű felállítását a helyi FIDESZ szervezet elnöke Lukács Bernadett kezdeményezte, aki a rendezvényen beszédében párhuzamot volt a történelmi korszak és napjaink háborús helyzete között. Hangsúlyozta a háború mielőbbi befejezésének, a béke megteremtésének szükségességét. Soha nem szabad elfedni a történteket, tudatosítani kell, hogy a magyarság összetartozik, függetlenül attól, hogy a nemzet egy része az elszakított területeken él.
Lukács Bernadett a sajtó kérdésére elmondta, hogy a hétköznapokban is sokan látogatják a városközpontba pár éve áthelyezett új emlékművet a szokásos, Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából tartott megemlékezés mellet.
A rendezvényen közreműködött Zsikó Zsuzsanna, Junior Prima díjas énekes, Nagy Péter János színművész és a Forrás Néptáncegyüttes Független Színház.
A Trianon Múzeum krónikája szerint a történelmi Magyarország sorsát megpecsételő, a 20. század legnagyobb magyar nemzetvesztését és történelmi tragédiák sorát előidéző trianoni diktátumot az első világháború lezárásaként írták alá a versailles-i Nagy-Trianon palotában.
A Magyarországra rákényszerített trianoni békeszerződés alapján Románia megszerezte a Partiumot és Erdélyt, a délszláv állam a Délvidéket, Csehszlovákia pedig a Felvidéket és Kárpátalját.
A trianoni béke nyomában fellépő helyzet, a győztes-vesztes ellentét kiéleződése nemcsak a 20. század második felének nemzetközi politikáját, a magyar revíziós törekvéseket, a megszerzett területekkel gazdagodó új államok görcsös védelmét, és az újabb világháborút idézte elő. A magyar nemzet szétszakításával, a magyar állam ellehetetlenítésével, a magyarokat sújtó kollektív erőszakkal és megbélyegzéssel egy ezeréves állam és nemzet sorsát pecsételte meg végérvényesen. (Fotó: BattaFidesz)