Színes programokkal, kiállítással, borkóstolóval, érdi, ráckeresztúri és váli lovaskocsikkal tarkított felvonulással, műsorokkal várták az érdeklődőket. Már hosszú évek óta invitálják a polgármestereket, alpolgármestereket, hogy közösen kínálják településük finom borait.
Százhalombatta képviseletében Török Sándor alpolgármester Vezér Mihály polgármester nevében is köszönetét és jókívánságait fejezte ki. A város részéről megjelent a Régiós Borversenyt szervező Csobolyó Borbarát Klub, továbbá Mérges István saját díjnyertes borával, valamint Hudák Mihály kiváló borász a Százhalombatta-Érd határában termesztett szőlőből készült, három féle finom borral és zamatos almalével támogatta a csapatot. A rendezvényre meghívást kapott a 10 éves Muslinca Dalárda és a Cselefendi Asszonykórus, amely a Dobos Ágnes pr. munkatárs által elrendezett, friss pogácsát is kínáló battai asztalnál bordalokkal derítette jókedvre a vendégeket.
Török Sándor véleménye szerint a régiós szüreti mulatság közelebb hozza egymáshoz a településeket, a vezetőiket, erősítve a jószomszédi viszonyt, a kapcsolatépítés fontos eleme a találkozásoknak. Az együttműködést illetően előkészítés alatt áll az ökoszisztéma helyreállítása érdekében a Benta-patak Biatorbágy és Százhalombatta közötti, több települést érintő szakaszának rehabilitációja. Az esetlegesen Páty irányába is kiterjesztett vízszint szabályozási projektet pályázati forrás bevonásával szeretnék megvalósítani; Tárnokon az árvíz, Battán inkább az apály okoz gondot, gátolva a horgászatot, illetve az egyéb szabadidős tevékenységeket. A szomszédos településekkel jó a kapcsolat, ami segíti a hatékony együttműködést – tette hozzá az alpolgármester.
Dr. Lukács László, Tárnok polgármestere elmondta, az aktuális ügyek megbeszélésén túl a rendezvény alkalmat kínál a környező települések lakóinak, vezetőinek a kötetlen kulturális kikapcsolódásra is. Tárnokon régi hagyománya van a szőlőtermesztésnek, azonban a fiatalok nem veszik át a stafétát, egy kivételével már csak néhány idősebb gazda tevékenykedik a hegyen. Reményei szerint az ilyen rendezvények új lendületet adhatnak a sok munkával járó borászkodásnak.
A polgármester szólt arról is, hogy több közös feladat köti össze a régió településeit, példaként említette az Érd és Tárnok határában épülő körforgalmat, a víziközmű társulást Diósd, Érd, Pusztazámor, Sóskút és Törökbálint részvételével, valamint a Benta-patakot Biatorbágyot és Százhalombattát is érintve.
Mérges István 40 évig saját bölcskei szőlejéből készített borokat, tavaly azonban már a művelés fizikailag nehézséget okozott, ezért vásárolta szintén azon régióból a továbbra is kiváló minőségű szőlőt. A számos díjat, elismerést nyert borokat nagy tapasztalattal, gondos előkészítéssel állítják elő, a különböző fázisok részben vidéken, részben Százhalombattán történnek. Mint mondta, már gyerekként, édesapjával kezdte a művelést, majd fiatalon saját földet vásárolt. Sok versenyen zsűrizik is, ezen alkalmakkor maga is mindig tanul valami újat. A kiváló eredmények eléréséhez a remek minőségű szőlő mellett a hordó anyaga is rendkívül fontos, véleménye szerint a tölgyfából készült, megfelelően előkezelt tároló eszköz a legjobb választás. Korábban 600 liter bort is előállított évente, ez mára mintegy a felére csökkent, soha nem kereskedett, csak baráti felhasználásra, kulturális programok ellátására termelt. Mérges István kedvence a cabernet frank vörösbor, ami már sok versenyen kivívta a szakértő zsűri elismerését.
Hudák Mihály borászatának története a régmúlt időkre tekint vissza, még nagyapja kezdte el a szőlőtermesztést. Ő maga eleinte nem érdeklődött az ágazat iránt, azonban 45 évesen mégis megkedvelte, és úgy érezte, hogy folytatni kell az elődök munkáját. Nagy lökést jelentett, hogy az általa legelőször előállított bor, rögtön aranyérmes lett az első versenyén. Fő célkitűzésük, hogy ismét felvirágoztassák és az ország bármely területével vetélkedővé tegyék a budai borvidéket, köztük az érdi pincesort, aminek újjáépítésében komoly részt vállaltak. Az erőfeszítések további eredményeként Biatorbágy is belépett a termelésbe, a fővárosi Gellért-hegyen pedig fél hektárt ültetett egy borászati egyesület. "Múltunk van, remélem lesz jövőnk is" – fogalmazott. Két dolog nagyon fontos; ne érezzük a mezőgazdasági munka súlyát, és ne az anyagiakban, hanem a növényvilágban és jó borban találjuk meg a szépséget – ha így cselekszünk már miénk a dicsőség, ha pedig kereskedni is tudunk, akkor a jó lét is biztosított lesz.
Összesen 10 fajta fehér rosé és vörösbort termelnek különböző technológiákkal, ezen kívül csemegeszőlővel foglalkoznak. A gazdaság nem számít túlzottan nagynak; több, mint 80 hektár szántóból, 2 hektár gyümölcsösből és 4 hektár szőlőből áll. Sikeresen működik tehát a vállalkozás, számos díjat nyertek, azonban a legnagyobb eredmény, hogy sok ember megismeri az utcán – tette hozzá Hudák Mihály.