Lassan már hagyománnyá válik az OMNYE-nél, hogy a nyár végi magyarországi kirándulásainkat augusztus utolsó hetében rendezzük.
Az előző években már nagyon sok helyen jártunk, így egyre nehezebb olyan régiót találni, ahol van olyan szálláslehetőség, ahol 55-60 fős csapatot is tudnak 5 napon keresztül fogadni, és ahonnan a tervezett látnivalók csillagtúraszerűen bejárhatók. Ezen szempontoknak megfelelően találtunk rá Mezőkövesd-Zsórifürdőn a Hajnal Hotelre, ahol használhattuk a kiváló gyógyvizet, szaunát, pihenésre is kiválóan alkalmas és a csillagtúrákat is sikerrel lebonyolítottuk.
Útban Mezőkövesdre megálltunk Gödöllőn, ahol meglátogattuk a kastélyt, amely Sisi királyné kedvenc magyar kastélya, Magyarország egyik legnagyobb és legimpozánsabb barokk kastélya, történelmi és műemléki szempontból is kiemelkedő érték. A kastélyt Mária Terézia kancelláriaminisztere, a 18. század legtekintélyesebb magyar főura, Grassalkovich Antal építette. Később több tulajdonosa is volt, majd Ferenc József és Erzsébet királynő pihenőkastélya lett. A királyi pár gyakran tartózkodott a kastélyban, különösen Sisi királyné kedvelte Gödöllőt. A kastélyban a II. világháború után szovjet laktanya és szociális otthon működött és ez az épület lassú pusztulásához vezetett. Az 1990-es években szinte a romokból kellett újjáépíteni az egykor fényűző kastélyt és parkját. Idegenvezető segítségével jártuk végig a kastély lakosztályait, láttuk a Sisi királynőhöz köthető személyes tárgyakat, valamint a gyönyörűen karbantartott kastélykertet.
Csillagtúráink első állomása Ipolytarnóc volt, ahol a Világörökség várományos Ősmaradványok Természetvédelmi terület található, ami Magyarország 7 zöld csodájának egyike. A környékbeli tudományos vizsgálatokat Kubinyi Ferenc kezdte meg 1836-ban, majd a következő évtizedekben egyre több leletet fedeztek fel a kutatók, lábnyomokat, cápafogakat találtak. Vezetett túrával haladtunk végig a geológiai tanösvényen, ahol láthattuk a legfontosabb ősmaradványokat, cápafogakat, megkövesedett fákat, levéllenyomatokat és az ősállati lábnyomokat. A lábnyomos homokkövet két csarnok és egy védőpince részben mutatják be. Az emlősök közül a leggyakoribbak az ősi orrszarvúk lábnyomai, továbbá őz- és szarvasfélék, kisebb ragadozók, madarak lépésnyomai konzerválódtak. A főépületben lévő 4D-s moziban megelevenedtek a letűnt világ elemei, hatalmas élményben volt részük azoknak, akik vállalták a kb. 15 perces mozgó, ugráló székekben ülve az ősállatok nézegetését.
Abasáron felkerestük a Pálinkás pincészetet, ahol kb. 60 hektáron termelnek többnyire Olaszrizling, Cserszegi fűszeres, Szürkebarát, Tramini, Cabernet Sauvignon, Chardonnay szőlőfajtákat. Lent jártunk a 3 szintes pincelabirintusban, ahol állandóan 13 fok körül van a hőmérséklet. A pincelátogatáshoz természetesen borkóstoló is párosult, amelynek végére az egyébként is jó hangulat még jobbá vált.
Csillagtúráink következő állomása Poroszló volt, ahol meglátogattuk a Tisza-tavi Ökocentrumot. Itt hazánkban egyedülállóan mutatják be a Tisza és a Tisza-tó természeti kincseit, Magyarország második legnagyobb tavának csodálatos élővilágát.
Közép-Európa legnagyobb édesvízi akváriuma 1 millió literes össztérfogatával és a benne bemutatott víz alatti csodákkal szép természet közeli élményt nyújtott. Különleges az alagút is, amelynek falán torzításmentesen élvezhettük a elsikló halak látványát, és ahogy a viza, ez az egykor hazánkban élt halóriás 1,5 – 2 méteres példányai áthúztak a fejünk felett. A kilátótoronyból csodálatos panoráma tárult elénk a tóra és magára Poroszló településre is. Tettünk egy 50 perces hajókirándulást is a tavon, amikor a tó legelrejtettebb területeire is eljutottunk, élvezve a csodálatos környezetet és a körülöttünk röpködő madarak világát. A főépület körül állatbemutató is van, ahol pl. a pelikánok látványetetetését is megcsodálhattuk.
Folytatva a csillagtúrákat Miskolcra mentünk, ahol először a gyönyörűen felújított diósgyőri várat látogattuk meg. A mai gótikus vár a tatárjárás után épült, fénykorát Nagy Lajos uralkodása alatt élte, lovagterme a legnagyobb volt Európában. A várat a 2010-es évek elején elkezdték visszaépíteni eredeti állapotába, a helyreállított helyiségeket korhű bútorokkal rendezték be. Ugyancsak korhű ruhákba öltözött idegenvezetők kalauzolták végig a csoportot a vár termein. A várlátogatás után 1,5-2 órás sétát tettünk, helyi idegenvezetőkkel, Miskolc belvárosában, megpihentünk a Szinva-teraszon.
Hazafelé tartva még betértünk a Recski Nemzeti Emlékparkba. 1996-ban nyílt meg ez a megrázó emlékpark, Magyarország leghírhedtebb kommunista kényszermunkatáborának helyén. 1950 nyarán az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) kényszermunkatábort létesített itt szovjet mintára. A magyar "gulág" 3 éven át működött itt a legnagyobb titokban. A tábort teljesen elzárták a külvilágtól, a közeli andezit bányában naponta 12-14 órát kellett dolgozni minimális fejadag mellett, orvos nem volt. Az éhezés és az embertelen munkakörülmények miatt sokan meghaltak, akik mégis túlélték, azok 1953 nyarán szabadultak, Nagy Imre miniszterelnöki kinevezése után. Nyilatkozatot írattak alá velük, melyben megígérték, hogy az itteni megpróbáltatásaikról nem beszélnek, sokéves börtön fenyegette a tilalom megszegőit, a családjuknak sem említhették a tábort, sokan rendőri felügyelet alá vagy börtönbe kerültek. Ők 1956-ban szabadultak. A barakkokat lerombolták, helyüket fával ültették be, a kommunista rendszer alatt mindvégig az volt a hivatalos álláspont, hogy a recski tábor nem létezett.
A programot egy közös ebéddel zártuk, majd hazafelé a "Folytassa, Omnye!" jelszónknak megfelelően megfogadtuk, hogy jövőre további csodás magyarországi helyszínek felfedezésre indulunk.