Remek előadó Seszták Ágnes újságíró. Ez abból is kitűnik, hogy a május 13-ai Fidesz-Fidelitas rendezvény vendégeként több mint két órán át szóval tartotta közönségét. A téma természetesen a politika volt, napi aktualitások, Fidesz-oldali megközelítésben. Ki kicsoda a közélet balszárnyán, honnan indult, mikor és hogyan vett élete látványos fordulatot, amely vagyonhoz és hatalomhoz jutatta – mindez első kézből, hiszen Seszták Ágnes „régi motoros”, évtizedeket töltött a médiában, így elhihető, hogy aligha akad olyan magyar politikus, akivel ne készített volna legalább egy interjút.
Napra kész információkkal érkezett, így egyebek mellett az érettségi-botrány is szóba került, mint olyan, amelyért ismét a Fideszt akarják felelőssé tenni. Mint mondta, a kormányzó pártok – ellenségképüknek köszönhetően - minden balsikerért a másik oldalt teszik felelőssé.
Ellenségképért persze magának Seszták Ágnesnek sem kell a szomszédba mennie. Mindabból, amit elmondott, kibontakozott az ezredforduló utáni Magyarország összeesküvés-elmélete: az egykori pufajkások helyét átvették a volt kiszesek, akik mozgalmi múltjukból szövevényes, ám felettébb jól működő kapcsolatrendszert hoztak magukkal. Segítik, előnyökhöz juttatják egymást, számláikon sokasodnak a milliárdok, miközben a többség egyre szegényebb lesz.
Ebben természetesen van igazság, a baj az, hogy Seszták csak egyirányba tekint. Nem veszi észre, hogy kapcsolatrendszer a másik oldalon is létezik, az előző kormány alatt is születtek nagy vagyonok, ezért lehet, hogy a mi kis világunk valójában nem horizontálisan, hanem vertikálisan osztható ketté. Az alant vagy fönt lévők életminősége – jobb vagy baloldali beállítottságuk ellenére – több közös vonást mutat, ezért már jellemzően nem jobb vagy bal irányba polarizálódik a társadalom. Még akkor sem, ha kitűnő szónokok igyekeznek ráuszítani bennünket az ellenkező oldalra.
A média helyzetéről - a rendezvény címe ellenére - csak a beszélgetés vége felé esett szó: nevetséges, hogy újságírókat fognak perbe, ítélnek el – mondta Seszták Ágnes, majd válaszolt a jelenlevők kérdéseire. Egyik résztvevő az iránt érdeklődött, mi a véleménye a helyi média szerepéről. A válasz: az rendeli a muzsikát, aki a zenekart fizeti, azaz a helyi sajtó nem fordulhat szembe kenyéradó gazdájával, az önkormányzattal.
Médiaháború tehát nincs. Lövészárkok vannak, lőnek is olykor, bár kérdéses, hogy vaktöltények, vagy éleslőszer okozza-e a fegyverropogást. Ami minden kétséget kizáróan van, az a kezdődő kampány, és a hangvétel sejteni engedi, hogy ismét a turáni átok fenyeget bennünket. Nem a jobb, hanem az erősebb kerül ki győztesen a perpatvarból.