Nem terveznek újabb leépítést, de elképzelhetőnek tartják a termelés további csökkentését a Toyo Seat Europe százhalombattai üzemében.
Yoshihiro Takahama ügyvezető igazgató levélben kérte Vezér Mihályt, hogy az önkormányzat biztosítson adókedvezményt a nehéz helyzetbe került cég számára, de a polgármester arról tájékoztatta, hogy erre nincs lehetőség.
A városvezető javaslatait, amelyek a válság helyi kezelésére vonatkoznak, holnapi ülésén tárgyalja a képviselő-testület.
A Toyo Seat Europe százhalombattai üzeme negyven dolgozójától vált meg január végén. Az ügyvezető tájékoztatása szerint a teljes állomány 20 százalékát kitevő létszámcsökkenés körülbelül harmada természetes fluktuációnak tekinthető, hiszen sokan egyébként is tervezték, hogy elhagyják a céget. Az autóülések összeszerelését végző üzemben az iparágat sújtó válság miatt döntöttek a leépítésről. A tavalyihoz képest harminc százalékkal csökkentek megrendeléseik, és két partnerük, a Suzuki, valamint a Ford már jelezte: a jelenleginél is kevesebb ülésre lesz szükségük.
Yoshihiro Takahama elmondta: tavaly 280 ezer, idén már csak 200 ezer alkatrészt rendelt tőlük legfontosabb partnerük, az esztergomi Suzuki gyár, és számítani kell rá, hogy ez a szám tovább csökkenhet. Ha ez így történik, körülbelül 20 százalékkal csökkenteni kell az üzemben a munkaidőt, és ezzel arányosan a juttatásokat is. Hozzátette: ha a kormány hozzáférhetővé teszi a válságkezelő program keretében ígért forrásokat, mindenképp élni fognak a lehetőséggel, hogy onnan kompenzálják a kieső munkabéreket.
Yoshihiro Takahama levélben kérte a polgármestert, vizsgálja meg, lehetne-e csökkenteni a cég helyi adó kötelezettségét. Mint mondta, kérdésére nemleges választ kapott, de egy újabb levélben személyes találkozóra hívta a városvezetőt.
A Toyo Seat Europe 2003-ban kezdte meg a termelést a Batta Ipari Parkban. Mint minden akkoriban betelepült cég, három évre felmentést kapott a helyi adók befizetése alól. Tavaly összesen 46 millió forintot utalt át az önkormányzat számlájára iparűzési, telek- és kommunális adóként.
Yoshihiro Takahama szerint az első 3-5 évben nagyon sok teleülésen kínálnak adómentességet az újonnan letelepülő cégeknek. Nem tartja igazságosnak, hogy míg az állami nyereségadót az eredmény után kell megfizetni, a helyi iparűzési adót a forgalom alapján számolják ki, függetlenül attól, hogy a vállalat nyereséges vagy éppen veszteséges volt-e az adott évben. Hangsúlyozta, hogy cége az elsők között települt be az ipari parkba, dolgozóinak mintegy 65 százaléka százhalombattai, ezért bízik abban, hogy segítséget kap az önkormányzattól a recesszió átvészeléséhez.
Kérdésünkre azt is elmondta: bármennyi ideig is tart a kialakult gazdasági válság, nem fél attól, hogy esetleg bezárásra kellene ítélni az üzemet. Nagy erőkkel keresik a lehetséges új piacokat, mindent megtesznek a túlélésért, de szükségük van a segítségre is.