Nem minden a pénzen múlik

  • img

Milyen évet zárt a MOL, hogyan befolyásolja működését a világgazdasági válság, hogyan érinti a beszűkülés tervezett beruházásait, fejlesztéseit, és végül, de nem utolsó sorban miként érinthetik a változások Százhalombattát. Erről beszélgettünk Galambos Lászlóval, a Dunai Finomító igazgatójával.

- 2008-ban több előkelő szakmai díjat is elnyert a MOL. Mennyire volt sikeres az elmúlt esztendő a Finomítás számára?
- Eredményes, ugyanakkor nehéz év volt, mivel rengeteg változást indítottunk el a hatékonyság növelése érdekében. Az ezzel kapcsolatos többletfeladatokat tetézte az év második felében kialakuló pénzügyi majd gazdasági válság, amely 2009-re is átnyúló, újabb feladatokat jelent.

- Milyen hatással volt a működésükre a tavaly már elkezdődött recesszió?
- A feldolgozás területét jelentős mértékben nem érintette, ezáltal a terveknek megfelelően alakultak naturális mutatóink, termelési számaink. Az értékesítési bevételeinket, nyereségességünket azonban már befolyásolta. Az év utolsó felében egyes termékeket már csak alacsonyabb áron lehetett eladni, de arra is volt példa, hogy a vevők visszamondták a rendeléseiket. A 2008-as év pénzügyi szempontból korántsem lesz kiemelkedő a MOL számára, és a Termék-előállítás és Kereskedelem divízió szempontjából sem. A pontos számokat azonban csak az éves mérleg elkészülése után ismerjük meg.

- A MOL Nyrt legutóbb arról adott hírt, hogy 35 százalékkal csökkentette beruházási terveit, és 80-100 millió eurós költségmegtakarításról döntött 2009-re vonatkozóan. Hogyan fogják ezt megvalósítani?
- Azokat a tevékenységeinket helyezzük előtérbe, amelyek pénzügyi szempontból a legeredményesebbek és gyors megtérülést biztosítanak. Azoknak a termékeknek az előállítására koncentrálunk, amelyek iránt még mindig nagy a kereslet és jó áron lehet eladni. Ilyen például a gázolaj. Mivel nehezen lehet bankhitelhez jutni, átütemezzük és a mindenkori saját forrásokhoz igazítjuk a beruházásokat és fejlesztéseket, és hogy minél több pénzt fordíthassunk ezekre, csökkentjük a kiadásainkat. Ezt szoros és alapos költségkontroll segítségével valósítjuk meg.

- A Finomításban mit jelent a beruházások átütemezése?
- Minden beruházásunk megvalósítási ütemezését újra kellett értékelnünk. A felülvizsgálatot nem kerülhette el két nagy stratégiai jelentőségű beruházásunk sem. Az egyik a hidrokrakk üzem létesítése, amelyhez már elkészült a basic tervezés, a részletes költségbecslés, és megrendeltük azokat készülékeket, amelyeket hosszabb átfutási idővel gyártanak le a beszállítók. Az eredetileg kb. 70 milliárd forintos nagyságrendben tervezett beruházás költségvetésére a gazdasági válság paradox módon akár jó hatással is lehet, hiszen a beruházói piac szűkülése lefele nyomja az alapanyagok és a szolgáltatások árait. A másik nagyberuházásunk a tervezetten 2013-ban induló gázerőmű, aminek az előkészítése terv szerint folyik. A jelenlegi fázisban – az engedélyeztetés és tervezés időszakéban – viszonylag kevés pénzt igényel a projekt. Mindkét fejlesztés ütemét a mindenkori pénzügyi-gazdasági helyzet fogja meghatározni, de véleményem szerint, megvalósításuk nem lehet kétséges.

- Százhalombattát mind az iparűzési adóbevételek, mind a foglalkoztatás, mind pedig a beszállító kis- és közepes cégek szempontjából érzékenyen érinti a MOL, a Finomítás eredményessége. Ön hogyan látja az elkövetkező időszakot?
- A MOL-on belül nem várható jelentős létszámleépítés, de a folyamatos hatékonyságnövelés érdekében mindig számítani kellett és a jövőben is számítani kell átszervezésekre, létszámváltozásra. Ennek a mértéke azonban – különösen a Finomításban, ahol a tevékenységek jellege, a biztonságtechnikai előírások szigorú létszámnormákat szabnak meg – minimális. Az üzemekben nincsenek felesleges emberek.
A szolgáltató, kivitelező cégeket nyilván negatívan érinti a beruházások csökkentése, illetve átütemezése. Rövidtávon kevesebb lesz a munkájuk, de nem gondolom, hogy hosszú távon nagyobb visszaeséssel kellene szembenézniük.

Ami az iparűzési adót illeti, törvényi előírás szerint előlegként fizettük be a 2008-as évit, aminek végleges elszámolása 2009 májusában történik meg. Mint említettem, nincsenek még pontos adatok, de a rendelkezésünkre álló információk szerint nem kell jelentős korrekcióra számítani. A 2009-es év iparűzési adója már nehezebb dió. Több biztosan nem lesz, mint amekkora 2008-ban volt, ami azt jelenti, hogy az önkormányzatnak kellő óvatossággal és konzervatív becsléssel kell ezzel a bevétellel.

- Hogyan érintette a DUFI működését az elmúlt hetek gázválsága?
- A termelést nem korlátoztuk földgázhiány miatt, hiszen az általunk felhasznált mennyiség 90 százaléka a hidrogéngyártást, vagyis a termékek kénmentesítését szolgálja, ez rendelkezésre állt. A fennmaradó rész gőz előállításához szükséges, ezen a területen önkorlátozó módon átmenetileg folyékony tüzelőanyagra álltunk át. A Szerbia és Szlovákia irányába szállított kisebb mennyiségű gáznak inkább gesztus értéke, politikai üzenete volt a magyar kormány illetve a MOL részéről.

- Több mint egy éve megszüntették a Dunamenti Erőműtől történő gőzvásárlást, tavaly év végén azonban újra elindult a gőz az erőműből a finomítóba. Mi történt közben?
- Az erre vonatkozó 15 éves szerződésünk 2007 végén járt le, és ez után az időközben megépített saját kazántelepünkön állítottuk elő a technológiákhoz szükséges gőzt. 2008 őszén azonban újra indultak a tárgyalások a két vállalat között, aminek eredményeképpen november 1-je óta havonta újratárgyalva a feltételeket, a Dunamentitől is vásárolunk gőzt. A mennyiségről minden hónapban költségalapon döntünk, mindazonáltal a két ellátási forrás növeli a finomító rendelkezésre állásának biztonságát.

- Nemcsak az erőművel, hanem az önkormányzattal is szorosabbra fűzték az együttműködést a tavalyi évben. Decemberben az egészségmegőrző szűrőprogramok összehangolása is szóba került.
- A várossal, úgy gondolom, mindig is jó volt a kapcsolat, de mindig lehet még tovább javítani. A korábbiakhoz képest talán több látványos eleme volt ennek az elmúlt évben. Gondolok itt például az ECOPOLIS Nyári Egyetem megrendezésére, vagy a szlovák állami néptánc együttes megjelenésére a Summerfesten. A Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság decemberi, finomítóban tartott kihelyezett ülésen merült fel, hogy harmonizáljuk az egészségügyi szűréseket. Ennek gyakorlati megvalósításáról egyeztetnek az önkormányzat képviselői és a MOL szakértői. A MOL régóta működtet különféle szűrőprogramokat, az információkat megosztjuk az önkormányzattal. De a környezetvédelmi neveléstől az utánpótlásképzésig nagyon sok területe és további lehetősége van az együttműködésnek. A MOL, a Finomítás vezetése elkötelezte magát a fenntartható fejlődés mellett, nyitottak vagyunk a környezetünk, a társadalmi partnerek felé. Támogatunk minden pozitív kezdeményezést. A 2009 évi lehetőségeink a gazdasági helyzet miatt szűkebbek mint korábban, de meggyőződésem, hogy nem minden a pénzen múlik, sokkal inkább a jó szándékon és az akaraton.


A MOL Nyrt. Tevékenységét négy rangos szakmai díjjal is elismerték az elmúlt évben.
December 8-án óriásvállalat kategóriában első helyezést szerzett az Amerikai Kereskedelmi Kamara „Egészséges Munkahely Amcham Díj” pályázata keretében.
December 3-án a MOL Nyrt Termékelőállítás és Kereskedelem Divíziója „Az év finomítás- és kereskedelmi üzlete” címet vehette át a Platts-tól, a világ vezető energia iparági információszolgáltató cégétől.
Október 31-én a „Sikeres magyarok” kampány elismeréseként Arany Effie-díjat kapott a Reklám Világszövetség Magyar Tagozata és a Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetsége (MAKSZ) által kiírt marketinghatékonysági verseny keretében.
Október 15-én egymást követően negyedik alkalommal nyerte el a „Magyarország legjobb befektetői kapcsolata” díjat az IR Magazintól.


Galambos László a Veszprémi Vegyipari Egyetemen szerzett diplomát. 1983-ban helyezkedett el a Dunai Kőolajipari Vállalatnál, azóta is a MOL Nyrt-nél, Százhalombattán dolgozik. Hét évig a termelésben alkalmazták műszakos beosztásban, majd vezetőként különböző termelési üzemekben. 2001. január 1-jétől a magyarországi Finomítás üzletág termelési folyamatainak irányításával bízták meg. 2007. június 1-jén nevezték ki a Finomítás magyarországi igazgatójává.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák