Az elmúlt években egyre szigorodtak a környezetvédelmi előírások a motorhajtóanyagokkal és a fűtőanyagokkal kapcsolatban, és egyre magasabbak az elvárások az üzemanyagokkal szemben. A napjainkra legnagyobb légszennyezővé előlépett közlekedésben drasztikusan csökkenteni kell a káros anyag kibocsátást. Ez egyre korszerűbb motorokkal és az elégetett üzemanyagok bizonyos összetevőinek minimalizálásával érhető el.
A közlekedésből származó kén-dioxid kibocsátás csökkentése az üzemanyagok kén-mentesítésével biztosítható. Ehhez korszerű, nagy kapacitású kénmentesítő technológiákra van szükség.
Az üzemanyagok kén-mentesítése hidrogénezéssel történik, és a folyamat eredményeképpen magas kén-hidrogén tartalmú gázok keletkeznek. Ezekből a gázokból egy másik folyamat eredményeként elemi ként állítunk elő. A kénkinyerő üzemeket más néven Claus üzemeknek nevezzük.
A MOL az Európai Uniós határidőket évekkel megelőzve már 2005-től elkötelezte magát a gyakorlatilag kénmentes (10 mg/kg alatti kéntartalom) üzemanyagok gyártása és forgalmazása mellett. Ennek folyamatos biztosítása, az egyre növekvő mennyiségű kénhidrogén tartalmú gázok zökkenőmentes feldolgozása érdekében vált szükségessé az új, a korábbi Claus üzemeknél magasabb hatásfokú Claus-6 üzem megépítése, amely az elmúlt év utolsó napjaiban kezdte meg a működését.
A Dunai Finomító Egységes környezethasználati engedélye a Claus technológiákra általánosan 99,5 százalékos Kénkinyerési hatásfokot ír elő, míg az új Claus-6 üzem esetében ez az érték 99,73 százalék.
A mintegy két évig tartó és 6,5 milliárd forint értékű zöldmezős beruházás az olasz Siirtech Nigi cég fővállalkozásában és az indiai AKER KVARNER tervező cég bevonásával valósult meg.
A tervezés során kihívást jelentett a kijelölt fejlesztési terület finomítói viszonylatban kis mérete (25-ször 180 méter), amit a tervező cég vertikális irányú terjeszkedéssel - három kezelő szint alkalmazásával - oldott meg. A kedvezőtlen talajmechanikai adottságok kiküszöbölése érdekében az alapozási munkák során 406 tizennyolc méter mély, fúrt betoncölöpöt építettek.
A Claus-6 üzem 4800 Nm3/h – hidrogénező technológiákból származó – kénhidrogén tartalmú gázt képes környezetbarát módon feldolgozni korszerű véggáz-kezelő technológiájának köszönhetően az engedélyben is előírt 99,73 százalék feletti kénkinyerési hatásfokkal. A megtermelt elemi kén mennyisége naponta 90 tonna, amit cseppfolyós állapotban vasúton szállítanak el.
Az új üzemben – az alkalmazott korszerű irányítási rendszernek köszönhetően – a biztonságos üzemvitelhez elegendő plusz 1 fő terepi kezelő és plusz 1 fő vezérlő személyzet.
A Claus-6 üzembe helyezésével biztosítható a Dunai Finomítóban keletkező kénhidrogén tartalmú gázok teljes mennyiségének környezetbarát feldolgozása, így a korszerű technológia eredményeképpen nemcsak a közlekedésben, de közvetlenül Finomítóban is csökkent a kén-dioxid-kibocsátás.