A szabadság napja - A hősök a mának is üzennek

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Díszelőadással emlékeztek meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról a Barátság Kulturális Központban március 15-én. Hagyományosan átadták a példaértékű tevékenységek elismerésére alapított önkormányzati kitüntetéseket; Farkas Bertalan űrhajóst terjesztették fel a "Város Díszpolgára" címre.

A kedvezőtlen időjárás miatt elmaradt a hagyományos városi koszorúzás a Petőfi szobornál, az önkormányzati képviselők, az intézmények, a gazdasági társaságok, a civil szervezetek és a városlakók ezúttal külön-külön helyeztek el koszorút, illetve virágot.


A Muslinca Dalárda éneke, valamint Kunos Tamás, Musa József és Nagy Albert zenészek játéka várta az ünnepségre érkezőket, majd kezdésként a közönség együtt mondta el a Nemzeti dalt Szélpál Péter közreműködésével, Huff Zalán gitárjátékával.


Török Sándor alpolgármester beszédében felidézte a kor nemzetközi és magyar függetlenségi törekvéseit, amik elvezettek a szabadság napjához, március 15-éhez. Az elnyomó hatalmat megrendítő események a forradalom kitöréséhez vezetek, amellyel felcsillant a remény Magyarország függetlenségének kivívására. Bár a hazánk ellen szövetkezett nemzetközi túlerő leverte a szabadságharcot, nem volt eredménytelen a másfél évig tartó küzdelem. A ‘48-as hősöknek köszönhetően – többek között Kossuth, Széchenyi, Deák, Petőfi, Vasvári, Irinyi – lehetünk ma itt, létezhet a szuverén, demokratikus nemzetállam – mondta az alpolgármester.

"Mit kíván a magyar nemzet. Legyen béke, szabadság, egyetértés" – így szólt a 12 pontot bevezető jelmondat. Ezen három fő követelés ma is rendkívül időszerű – hangsúlyozta Török Sándor. Véres háború zajlik Ukrajnában, az országhatártól néhány száz kilométerre, ami még a III. világháború rémével is fenyeget – legyen béke. Szabad országban élhetünk, azonban jelentősen csorbultak az önkormányzatok jogkörei az utóbbi 15 évben, Százhalombattát pedig különösen érinti a több milliárdos szolidaritási adóelvonás. Nagyon kívánatos napjainkban is, hogy legyen egyetértés, mert megosztott a társadalom ideológiailag, amit mesterségesen szítanak. Nincs konstruktív párbeszéd, csak egymás szidalmazása, a sikeres közös jövő építése azonban kizárólag egyetértésen alapulhat.

Török Sándor szólt arról is, hogy nemcsak a forradalom hősei, hanem a város kiválóságai előtt is tiszteleg Százhalombatta a hosszú évekre visszanyúló díjátadó ünnepséggel. Méltató szavakkal külön köszöntötte Farkas Bertalant, aki "Magyarország Hőse" kitüntető címmel is rendelkezik; sokszor ellátogatott már Százhalombattára, ahol mindig barátként üdvözlik. A díjazottak példaképek mindenki számára, akik tevékenységükkel hozzájárulnak ahhoz, hogy "csodálatos, élhető, szerethető" város lehet Százhalombatta.


Átadták az Önkormányzat által alapított városi kitüntetéseket, amelyek a helyi közügyek valamely területén elért kimagasló teljesítmény, vagy huzamosabb időn át folytatott kiemelkedő munka, életmű elismeréseként adományozható.


"Egészségünkért Díj" – Szabados Anita

Szabados Anita közel 20 éve dolgozik a Százhalombattai Egészségügyi Központban, az időközben nyugállományba vonult dr. Kosits Gyöngyi felnőtt háziorvos asszisztenseként. Szabados Anita munkája során számtalan beteg számára nyújtott odaadó és lelkiismeretes segítséget. Szakmai tudása és tapasztalata példaértékű, precizitása és megbízhatósága pedig elengedhetetlen a rendelő mindennapi működésében. Kollégái is nagyra értékelik elhivatottságát, emberi hozzáállását és azt a biztonságot, amelyet munkájával biztosít a rendelőben. Munkássága példát mutat a jövő egészségügyi dolgozóinak is.


Az elismerést Török Sándor alpolgármester adta át.


"Gyermekekért Díj" – Adorjánné Káldi Boglárka

Adorjánné Káldi Boglárka 27 éve dolgozik a százhalombattai Arany János Iskolában. Kezdetben kémia és környezettan tanárként, majd az elmúlt években már a felső tagozat főigazgató-helyetteseként erősíti a pedagógus gárdát. A Magyar Természettudományi Társulat elnöksége Hevesy György-érem kitüntetésben részesítette 2023-ban, a Kárpát-medencei kémiai versenyek szervezésében sok éven át végzett eredményes tehetséggondozó-szervező munkájáért. Káldi Boglárka olyan pedagógus, aki nem csak tanít, hanem inspirál is. Szívvel-lélekkel végzi hivatását, mindig a gyermekek fejlődését tartja szem előtt, és kreatív módszerekkel teszi érdekessé az oktatást. Nem csak a tananyag átadására koncentrál, hanem arra is, hogy diákjai felfedezzék saját tehetségüket, és merjenek álmodni. Gyermekek iránti szeretetével, szakmai alázatával és elhivatottságával példát mutat minden pedagógusnak.


A díjat Lukács Bernadett képviselő, a Pénzügyi, Egészségügyi és Szociális Bizottság elnöke adta át.


"Köztisztviselői Díj" – Fejes Szilvia

Fejes Szilvia 2018 óta erősíti a százhalombattai Polgármesteri Hivatal szervezési és önkormányzati iroda közösségét. Fő feladatai közé tartozik a szerb és a román nemzetiségi önkormányzatok Képviselő-testülete működésével összefüggő szervezési és végrehajtási feladatok, Százhalombatta Város Önkormányzat Képviselő-testületének és a bizottságok döntés előkészítő munkájának, valamint a testületi és bizottsági ülések előkészítésével kapcsolatos munkák elvégzése. Részt vesz a választási feladatokban, valamint anyakönyvvezetői feladatok ellátását is maximális elhivatottsággal végzi. Nagy teherbírású, energikus, lelkiismeretes kolléganő, aki nem ismer lehetetlent.


Az elismerést Nagy Balázs alpolgármester adta át.


"Testnevelési és Sport Díj" – Nagy János

Nagy János közel 50 éve a százhalombattai sport aktív részese. Kiváló labdarúgóként érkezett városunkba, hosszú éveken át a DKSK meghatározó játékosa volt. Pályafutása befejezése után is a helyi sportéletben töltött be fontos feladatokat, bekapcsolódott a szabadidős sportba és annak szervezésébe is. Évekig volt a Kézilabda Kft. vezetője. Aktívan teniszezett szenior korcsoportban. Később a labdarúgó klub, majd napjainkig az SZKE férfi kézilabda csapatának megbecsült physioterapeutája. János igazi sportos családfő, valamennyi százhalombattai sportklub utánpótlás és felnőtt versenyzőjének egészségügyi problémáit igyekszik megoldani.


A díjat Sinka László alpolgármester adta át.


"Szociális Munkáért Díj" – Kósa Melinda

Kósa Melinda 25 éve él Magyarországon, 2010 óta dolgozik szociális területen. Nemzetközi karitatív munkája során szerzett tapasztalatait sikeresen kamatoztatta a Magyar Vöröskereszt Pest vármegyei szervezeténél. Ennek köszönhetően 2014-ben nevezték ki két intézmény élére. A Családok Átmeneti Otthona I. és II. több rászoruló közösségnek életkörülményein próbál a legjobb tudása szerint javítani. Gondoskodó természete, tapasztalati tudása és megbízhatósága sokat jelent az otthon lakói számára. Folyamatosan képzi magát, rengeteg plusz feladatot lát el, a többi között a gyermekek táboroztatását, akik máshogyan talán sohasem nyaralnának. Aktuálisan szélesíti kapcsolatrendszerét, aminek eredményeképp szponzorokat gyűjt különböző programokhoz. Sikeres pályázatainak köszönhetően a saját és a rábízott gyermekek és felnőttek álmait váltja valóra. Széleskörű adománygyűjtéseket és élelmiszer mentéseket szervez, melyek lebonyolításában is részt vesz. Kósa Melinda segítő munkáját a nap mint nap elhivatottan, a Vöröskereszt szellemiségéhez méltón, a szociális-jogszabályok és a módszertani ajánlások alapján, lelkiismeretesen végzi a nehéz sorsú családok támogatása érdekében.


Az elismerést Szabó Gábor képviselő, a Civil, Egyházügyi és Nemzetiségi feladatkörök felügyeleti tanácsnoka adta át.


"Környezetvédelmi Díj" – Janovszky Károly

Janovszky Károly közel 27 évig dolgozott a Fővárosi Csatornázási Műveknél. Művezető, építésvezető, majd az utolsó 10 esztendőben a hálózat-fenntartási osztály vezetője volt. Budapest és az agglomeráció csatornahálózatának fenntartásáért, az üzemzavarok elhárításáért felelt. Közel két évtizedig volt a Duna dél-budai szakaszának árvízvédelmi vezetője, amiért számos elismerésben, miniszteri és kormánykitüntetésben részesült. Később a romániai Turnu-Severinben (Szörényvár) 20 milliárd eurós közműberuházást irányított, majd 2009-ben jelentkezett a Szákom Nonprofit Kft. álláspályázatára. A szennyvízrészleg vezetője lett, ahol a szennyvíztelep, a szennyvíz-, illetve csapadékvíz-hálózat üzemeltetésével, karbantartásával, fejlesztésével foglalkozott. 2013. szeptember 1-től látja el az ügyvezetői feladatokat, aminek nyomán a Szákom évről évre sikeresen szervezi a lomtalanítást és a veszélyes hulladék begyűjtést, a kommunális hulladék kezelését, a szennyvízzel kapcsolatos feladatok ellátását.


A díjat Szabó Attila képviselő, a Műszaki, Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke adta át.


"Közrend, Közbiztonsági Díj" – Majerszki János

Majerszki János a Közterület-felügyelet csoportvezetője. Az évek során kiváló helyismeretre tett szert, amely munkavégzésének hatékonyságához nagyban hozzájárul. Helyi lakos, aki a város mindennapi életében, működésében részt vesz, így a battai közösség ismert és megbecsült tagja. Munkája mellett sok segítséget jelent a témát felügyelő szakbizottság életében is. Gyakorlati tapasztalatai által nagy segítséget jelent szinte minden képviselő részére, aki hozzá fordul tanácsért. Mindig segítőkész, munkájának elvégzése során mindig előtérbe helyezi a humánumot.


Az elismerést Szalai Attila képviselő, az Ifjúsági, Sport, Közrendi és Környezetvédelmi Bizottság elnöke adta át.


"Város Díszpolgára" – Farkas Bertalan

Farkas Bertalan az Interkozmosz program keretében vált űrhajóssá és űrkutatóvá. Az Űrhajósok Nemzetközi Szövetségének alapító tagja, az MTA Interkozmosz Tanács kutatócsoportjának munkatársa, a Space for Earth Alapítvány alapító tagja. Leghíresebb kísérleti programja az űrutazás során a KFKI által gyártott Pille sugárdózismérő, amely rendkívül sok eredményt hozott a későbbi kutatások számára országunknak.

Számos tanulmánya mellet 1978-ban önként jelentkezett űrhajósnak, majd 1980-ban a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén Valerij Kubaszovval indult el a világűrbe, ahol feladatait sikeresen végezte el. Neki köszönhetően a magyar nemzet hetedikként juttathatott embert a világűrbe. Tevékenységével nemzetközi elismerést vívott ki Magyarországnak, mind a mai napig részt vesz az űrkutatás népszerűsítésében. Az űrutazásnak hatalmas visszhangja volt, a magyar űrhajóst hősöknek kijáró tiszteletadással fogadták, a "Magyar Népköztársaság Hőse" és a "Magyar Népköztársaság Űrhajósa" kitüntetésben részesült. Azóta is számos állami, hazai és nemzetközi kitüntetést, elismerést tudhat magáénak.

1991-től repülhetett újra teher-, személyszállító és sportrepülőgépekkel, 1995-től dandártábornok, a honvédség repülőszemlélő-helyettese volt. Légügyi attasé lett az Egyesült Államokban 1996-ban, majd nyugállományba vonult egy év múlva. Tagja a Nemzetközi Űrhajós Szövetség intézőbizottságának. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen (ma a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara) kutatómérnökként katonai környezetvédelemmel foglalkozott, és tudományos tanácsadóként is dolgozott. 2020-ban Görgei Artúr-életműdíjat kapott, 2022-ben a Vitézi Rend tagjává avatták. Budapesten oktatási és módszertani központ viseli nevét, és egy kisbolygót is elneveztek róla. Farkas Bertalan segíti a felkészülésben az új magyar űrhajósokat is, mind a mai napig dolgozik, előadásokat tart.

Számos alkalommal járt Százhalombattán, többször találkozott a közönséggel, a város vezetőivel, mára már városunk barátjaként üdvözölhetjük őt. A hetvenes években vadászrepülőként, gyakran a tököli reptérről indult gyakorlatozni, így városunk felett is sokszor átrepült.

Teltházas előadást tartott "Utazás a világűrbe" címmel a "Matrica" Múzeumban 2022-ben.

"Az űrkutatás múltja, jelene, jövője" címmel kiállítást szervezett a város, űrrepülésének 33. évfordulójának tiszteletére 2013-ban. A tárlat az első magyar űrhajós különleges tárgyi emlékeit, ereklyéit, fotóit mutatta be, megelevenítve űrrepülését és az ehhez kapcsolódó időszakot. A kiállítás széleskörűen mutatta be az űrkutatás hasznát itt a Földön a múltból kiindulva, a jövőbe tekintve, bemutatva Magyarország űrkutatással kapcsolatos eredményeit is. Ekkor találkozott a városvezetőkkel, illetve előadást tartott a Széchenyi Szakközépiskola diákjainak. Magyar Zoltánnal és St. Martinnal közönségtalálkozón népszerűsítette Százhalombattát az Utazás kiállításon, szintén ebben az évben a Summerfest nyitó ceremónia gálaműsorán Farkas Bertalan gyújtotta meg a fesztivállángot.

Vezér Mihály polgármester meghívására részt vett a Magyar Kultúra Napja zárórendezvényén 2024-ben, amelyen St. Martin koncerten köszöntötték a dandártábornokot. Újabb felkérés nyomán pedig nagysikerű, teltházas előadást tartott a városlakók nagy örömére a Barátság Kulturális Központ színháztermében tavaly májusban.

Megalakult Százhalombattán a 187. Farkas Bertalan baráti társaság, amelynek célkitűzése, hogy népszerűsítse a hazai űrkutatás eredményeit, további lehetőségeket nyitva a százhalombattai diákok és más érdeklődők ismeretszerzéséhez.

75. születésnapját tavaly ünnepelte, nagyszabású eseményt szerveztek tiszteletére, ahol Százhalombatta nevében is köszöntötték.

Példaértékű a személyisége, rendkívüli teljesítménye, tudása, életútja.


Az elismerést Vezér Mihály polgármester adta át.


Farkas Bertalan köszönetet mondott Vezér Mihálynak, illetve a Képviselő-testületnek, hogy őt terjesztették fel az elismerésre. Gratulált a többi díjazottnak, akikkel – bár ő nem battai lakos – a jövőben is szeretne együtt dolgozni a város gyarapodásáért.

A fiatalokat arra biztatta, hogy merjenek bátran álmodni, példaként tekintve a forradalmárokra, mert enélkül nem lehet jelentős eredményeket elérni. Vértezzék fel magukat tudással, tanulmányaik végeztével pedig örömmel térjenek vissza Százhalombattára, hogy minél virágzóbbá tegyék a várost.


Hagyomány, hogy az ünnepi előadást a város valamely iskolája mutatja be. Ezúttal az Eötvös Lóránd Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola több mint 100 diákja a "Ha Petőfi ma is élne" című nagyszabású, rendkívül látványos történelmi játékot vitte színpadra.

A szereplők a mai fiatalok nyelvén elevenítették fel a forradalom eseményeit. Megjelenítették a márciusi ifjakban feltoluló lelkesedést, reményt, félelmet, dühöt és hitet – olyan érzelmeket, amiket ma is ismerünk. A jelenetekben kortárs dallamok keveredtek a forradalom szellemével, mert a szabadság érzése nem avult el, csak más ritmusra dobban.

A darab az emlékezés mellett arra keresi a választ, hogy mit üzenne nekünk Petőfi, ha ma is köztünk élne.

Az előadás létrejöttét az iskola és a BKK számos munkatársa segítette, a színművet szerkesztette, rendezte, betanította Mongyi Éva és Vértesi-Simó Erzsébet.


Az ünnepség állófogadással zárult, amelyen Sinka László alpolgármester köszöntötte a díjazottakat, méltatva példaértékű tevékenységüket.

Köszönetet mondott dr. Brauswetterné Papp Évának, az Eötvös Iskola főigazgatójának az ünnephez méltó előadásért.

A kitüntetettek személyéről szólva úgy fogalmazott: "ők a mi hőseink, ők a példaképek", ezért is fontos, hogy a város kifejezze irántuk való megbecsülését. Az egyén dicsősége egyúttal a közösséget is érinti, mert az elismerésnek részesei a munkatársak, a barátok, a családtagok. Sinka László felidézte, hogy így élte meg Farkas Bertalan hősies űrrepülését is 1980-ban, amikor minket irigyelt a világ. Nagy dicsőség Százhalombattának, hogy ezúttal is ünnepelheti az első magyar űrhajóst – fogalmazott Sinka László. Azt kívánta a díjazottaknak, hogy életük egyik legszebb emlékeként őrizzék meg ezen pillanatokat. (Fotó: Tóth Erzsébet)




Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás