728 x 90 - Hirdessen itt!

Erasmus+ diákmobilitás Cipruson

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

Iskolánk az 1990-es évek óta aktív résztvevője az európei diákcsere projekteknek. Akkor még Socrates, későbbComenius, Erasmus, jelenleg pedig Erasmus+ program néven futnak ezek a pályázati lehetőségek.

Ezek lényege az, hogy gimnazista diákjaink nyelvtanulás/gyakorlás céljából más országok középiskolásaival találkoznak és egymás iskoláiban, egymás országairól, szokásairól, hagyományairól, innovációiról tudnak meg sokat, és tanulnak. Mindenképpen kiterjed a látókörük, lehetőségeket ismernek meg, amelyeket lehet, hogy későbbi életük során kamatoztatnak. Jelenleg egy több éven át tartó, 2027-ig számtalan diákcserés és tanártovábbképzéses lehetőséget nyújtó intézményi akkreditációnk él, mint érvényes pályázat. Ennek keretében az idei tanévben 5 diákmobilitást tervezünk, és számos pedagógusunk megy az iskolai szünetekben továbbképzésekre.


A tavalyi tanévben fogadtuk a Paralimni Líceum diákjait Ciprusról, most pedig mi tettünk látogatást intézményükbe, városukba, országukba. Az iskola kb. 500 fős gimnázium, ahol 75 pedagógus tanít. Az anyanyelvük görög, de kiválóan beszélnek angol, francia nyelveken. Kommunikációnk nyelve is ez a két nyelv volt. A projekt témája a két ország hagyományait vizsgálja: hagyományos foglalkozások, népi játékok, sportok, nemzeti ételek. A projekt végén a kérdés az volt, hogy a hagyományokat meg kell-e tartani, vagy el kell vetni azokat. A diákok érveléseit érdekes volt hallgatni, hiszen a generációjukat képviselték, és ez a generáció már nem úgy gondolkodik, ahogy az őket tanító pedagógusok generációja.


Az iskolai elfoglaltságok mellett – óralátogatások, beszélgetések, projektbemutatók – kötetlenebb környezetben megismerkedhettünk a pedagógusokkal, a szülői munkaközösség vezetőivel. Kirándulásokat is szerveztek számunkra, pl. a szabad környezetben – a tengerparton – szervezett gyakorlatokra épülő biológia órán a fenntarthatóság témáját vizsgálták a diákok, bepillantást nyerhettünk a Kavo Gkreko Nemzeti Parkba. Nicosiában meglátogattuk a Hagyományok Múzeumát, ahol interaktív foglalkozáson vehettünk részt. Rövid történelem óra keretében ismertük meg Famagustát, a "szellemvárost" és az 1974-es török invázió előzményeit, következményeit. Hajóról csodálhattuk meg a hullámmarás és a szél magaspartokat pusztító és bámulatos sziklákat kialakító hatásait.


Ebben az évben Erasmus+ diákcsere projekt keretében általános iskolás diákokat fogadunk Portugáliából, majd Litvániából érkeznek középiskolások, a mi gimnazistáink pedig Palermóba utaznak decemberben. Folytatjuk diákcseréket és a tanár továbbképzéseket 2025-ben.


Horváthné dr. Hidegh Anikó

főigazgató

 Arany János Általános iskola és Gimnázium


Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás