Lélekgazdagító kultúra

  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img
  • img

A hagyományokhoz híven városi rendezvény keretében ünnepelték a Magyar Kultúra Napját Százhalombattán a Zenálkó Etel Óvárosi Közösségi Házban január 22-én.

Az eseményen megemlékeztek Óváros jeles személyeiről, megnyílt a Benta Art Regionális Művészeti Egyesület és a Szak Stúdió közös kiállítása, illetve elismerést vehetett át a kulturális központ két munkatársa. Nagy sikert aratott Hegyi Norbert és Joós Tamás közreműködésével az "Átlátszó víz legyen" című Cseh Tamás-Est.


Szabó Gábor óvárosi képviselő a kezdetekre emlékezve felidézte, hogy "Zenálkó Etel – a kor szokásaitól eltérően – nem ment férjhez egy gazdag középosztálybeli férfihoz, hanem helyette egy sáros, vegyes, magyar szerb lakosú Isten háta mögötti Duna-parti faluba ment tanítónőnek". Egy kis, kályhával fűtött épület volt az iskola, ahol palatáblára írtak. Összefogta a falu lakóit: színjátszó kört szervezett, létrehozta a KALOT – katolikus legényegyletet- majd a KALÁSZ-t – a katolikus lány szövetséget. Varrókört és olvasó kört szervezett, később színdarabokat mutattak be.

Egy idő után kellett egy "hely", és akkor a falusiak saját pénzükből, Matta Árpád segítségével felépítették a közösségi házat, ahol most összegyűlhettek az ünneplők. A ház, ahol a százhalombattai közművelődés megszületett 2012-ben vette fel Zenálkó Etel nevét, a Barátság Kulturális Központ kezdeményezésére.

A képviselő szólt a falu lelkét jelentő Dubecz házaspárról is; Tivi bácsi, Erzsi néni, szinte életük végéig a közösséget szolgálták. Nehéz idők jártak az ipartelepítéssel, a szocialista kultúrába ugyanis nem fért bele a "falusi, maradi közeg" – a napsugaras jövő a lakótelepen volt. Dubeczéket azonban nem lehetett eltántorítani; Tivi bácsi mozit szervezett, itt voltak a falusiak közösségi eseményei, a bálok és az esküvők is.

"A kultúra maga az önazonosság, legyen szó akár családról, utcáról, településről, országról. A mostani nehéz időkben felbecsülhetetlen felelősséggel kell gondolkodunk minderről, amikor településünk jövőjéről beszélünk, hiszen a 10-20 -30 év múlva lévő Százhalombatta szellemi alapjait tesszük most le. Én hiszem azt, hogy – ahogyan eddig is hatalmas anyagi erőfeszítéseket tett a város ezen a területen – ennek fontossága továbbra sem lehet kérdés" – mondta a képviselő.

Hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni és tovább kell adni a most megszülető battaiaknak azon értékeket, amit a városvezetés és az országos, illetve nemzetközi szinten elismert battai szakemberek létrehoztak. "Hatalmas utat jártunk be, van minek örülni, van mire büszkének lenni, gazdagok vagyunk. De a legnagyobb gazdagság is elveszhet, ha azt elpazarolják, engedik, hogy a szél szétfújja". A kultúra önmagában befektetés, ami, ha jól bánnak vele, megtérül a fiatalok nevelésében, az általános viselkedéskultúrában, megtérül a jövőben, hiszen erős település kizárólag az lehet, amelyik erős identitással bír – fogalmazott Szabó Gábor.(Fotó:Tóth Erzsébet)



Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás