Ma már nem kell hagyományos értelemben vallásosnak lenni ahhoz, hogy közelebbi vagy távolabbi (zarándok)helyekre induljunk, ha "valamit, önmagunkat vagy válaszokat" keresünk. Tóth Norman, a 27 éves százhalombattai fiatalember három évvel ezelőtt a Szent Jakab-úton, közismertebb nevén az El Camino zarándoklaton kereste a válaszokat akkori kérdéseire, idén márciusban viszont már egészen Nepálig utazott. Külső-belső utazásával kapcsolatos élményeit a Hírtükörnek is elmesélte.
Gyerekkora óta vonzotta Nepál. Kíváncsisága – az emberek, az ország, annak természeti és "spirituális" környezete iránt – az évtizedek során sem csillapodott. Átszállással, több mint harmincöt órás repülőút és a repülőtérről a városba tartó kétórányi séta után érkezett meg Katmanduba 2017. március elején. Megtapasztalta, milyen nyitott, segítőkész és vendégszerető emberek lakják az országot. Az első nepáli éjszakájára egy helyi család fogadta be, majd három napot városnézéssel töltött a fővárosban és környékén, miközben beszerezte a szükséges túraengedélyeket is. Katmanduban lenyűgözték a templomok, de elsősorban a "zarándoklatra" készült – ezúttal a Himalája szentélyébe.
A kiutazás előtt mintegy fél évig készült a mintegy kéthetes Everest alaptábori túrára: futott, úszott, túrázott. Leginkább az oxigénhiánytól tartott, de amennyire tudott, erre is felkészült. "Ötezer méter körül fájt egy kicsit a fejem, az éjszakai légszomj kissé kellemetlen, de ezeken kívül semmi probléma nem volt". Nem a "népszerű" túraútvonalat választotta, hanem egy kalandosabbat és hosszabbat, ahol "többet látott" és hordár, idegenvezető segítségét sem vette igénybe. A helyiek segítségére bármikor számíthatott. Igaz, kevesen beszélnek (jól) angolul, de "a tulajdonneveket ismerik és jól mutogatnak". Norman mindig talált magának szállást az útvonal melletti kis falvak "hosteljeiben".
A megannyi – főként az európai szemnek – különleges látnivaló mellett legnagyobb élményt az emberek, országok, kultúrák diverzitásának szépsége jelentette a százhalombattai kalandor számára. Nem hiába ment a "válaszai" után, amelyek azután újabb kérdéseket generáltak. "A kérdések lehetőségek. A válaszok megoldások." Norman mindenkit csak biztatni tud az elindulásra, az úton levésre, és arra is figyelmeztet: hiba nem végig menni a választott úton. "Különböző az utunk, de mindannyian úton vagyunk. A kulcs a tudatosításban rejlik."
Már készül a következő nepáli túrájára, a – várhatóan idén októberi – "visszatérésre", amikor az ország nyugati irányába szeretne indulni. Lélegzetelállító fényképes beszámolója blogján, a www.tothnorman.com/blog oldalon található.