Július 1-jétől megváltoznak a közgyógyellátás szabályai

A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló, többször módosított 1993. évi III. törvény 49-53. §, a 63/2006. (III. 27.) Korm.rendelet 35-49. §, a pénzben és természetben nyújtott szociális és gyermekvédelmi ellátásokról és a szociális igazgatás helyi szabályozásáról szóló, többször módosított 12/2005. (IV. 29.) Ör. sz. rendelet 40. § alapján

Mit kell tudni a közgyógyellátás 2006. júliustól érvényes új szabályairól?

2006 júliusától megváltoznak a közgyógyellátás szabályai. Az átalakítás célja, hogy a közgyógyellátás jobban igazodjék az érintettek szükségleteihez, miközben a támogatás rendszere áttekinthetőbbé és igazságosabbá válik.

A változások lényege

Minden közgyógyellátottnak rendelkezésére áll majd egy havi keret, ez legfeljebb 12 ezer forint. Nagysága attól függ, hogy az illetőnek milyen krónikus betegsége van, és mennyibe kerül a terápiája. Az állam egyszerre háromhavi összeget helyez a beteg "elektronikus pénztárcájába", aki a negyedéves határig ingyen válthat ki bármilyen, a járóbeteg-ellátás keretein belül kiadható, a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszert. A gyógyszerkeret bevezetésével az új rendszer a jelenlegi, igen korlátozott gyógyszerlista helyett nagyobb "választékot" biztosít. Ha ezen a kereten belül marad a szóban forgó beteg, semmit sem kell majd fizetnie a patikában a krónikus betegségére felírt gyógyszerekért. Ha túllépte a számára megadott keretet, a következő negyedéves keret megnyitásáig csak az általánosan érvényes társadalombiztosítási támogatással válthatja ki gyógyszereit.

A havi kereten felül évente 6 ezer forintos külön keret áll rendelkezésre, olyan esetekre, ha egy akut betegség miatt a szokásoson kívül más gyógyszerre is szükség van.

Az egyéni gyógyszerkeret szükség esetén - például, ha új betegség lép fel - év közben felülvizsgálható lesz.


A jogosultak köre változatlan marad

A jogosultak köre nem változik. A jogosultság megállapítása továbbra is alanyi jogon, normatív alapon vagy méltányosságból történik. Alanyi jogon jutnak hozzá a gyermek- és ifjúságvédelmi intézmények lakói, a rendszeres szociális segélyben részesülő egészségkárosodott emberek, a pénzellátást kapó nemzeti és hadigondozottak, a központi szociális segélyben részesülők, a rokkantsági járadékosok, az I.-II. csoportú rokkantságuk alapján nyugellátást kapók és azok, akik saját jogon jogosultak magasabb összegű családi pótlékra, vagy akik után szülőjük, eltartójuk magasabb összegű családi pótlékot kap. Normatív alapon jogosult közgyógyellátásra, akinek a havi gyógyszerköltségei meghaladják a nyugdíjminimum 10 %-át, azaz 2006-ban 2580.- forintot, feltéve, ha a családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el a nyugdíjminimum összegét, 2006-ban 25.800 forintot. (Ez az egyedülállók esetében a nyugdíjminimum 150 %-a, azaz 38.700.- forint). Méltányosságból az önkormányzat Képviselő-testülete annak is megállapíthatja a közgyógyellátásra való jogosultságát, aki szociálisan rászorult, és gyógyszerköltsége olyan magas, hogy azt létfenntartása veszélyeztetése nélkül nem képes viselni.
A jogosultság részletes feltételeit ebben az esetben a települési önkormányzat határozza meg, helyi szociális rendeletében. Százhalombatta Város Önkormányzat Képviselő-testülete az alábbiak szerint határozta meg a méltányosságból kiadható közgyógyellátára való jogosultság feltételeit:
Jövedelemhatárok:
- Család esetén a nyugdíjminimum 150 %-a /2006-ban 38.700,- Ft/
- Gyermekét egyedül nevelő szülő, nyugdíjas és rokkantnyugdíjas házaspár esetén a nyugdíjminimum 200 %-a /2006-ban 51.600,- Ft/
- Egyedülálló nyugdíjas és rokkantnyugdíjas esetében pedig a nyugdíjminimum 250 %-a /2006-ban 64.500,- Ft/ a jogosultság határa.

Feltétel még a fentieken túl, hogy a kérelmező havi rendszeres gyógyító ellátásának költsége elérje a nyugdíjminimum 25 %-át /2006-ban 6.450,- Ft-ot/.

A szolgáltatások köre

Az új rendszerben a szolgáltatások köre lényegében változatlan marad (tehát ugyanúgy igénybe vehető a gyógyászati segédeszközökre, a protetikai és fogszabályozási eszközökre, a gyógyfürdők fizioterápiás kezelésére, ahogy eddig), a változás kizárólag a gyógyszerekre terjed ki.


Hogyan igényelhető?

A kérelmet a korábbi gyakorlat szerint a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Humán Szolgáltatási Irodáján kell benyújtani, mellékelve a háziorvos igazolását a krónikus betegségekről és a gyógyítást szolgáló terápiáról. Az igazolás nyomtatványát az OEP juttatja el a háziorvosokhoz, a kérelmező által kitöltendő kérelemnyomtatványt az eddig megszokott módon a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Humán Szolgáltatási Irodáján, illetve az Ügyfélszolgálaton lehet beszerezni. A jegyző megvizsgálja a jogosultsági feltételeket, a háziorvos igazolását megküldi a Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak, amely nyilatkozik az elismert gyógyszerköltségről, amely mindig az elsőként választandó, legolcsóbb, de hatásos gyógyszer árát tartalmazza. (A betegnek joga van ahhoz, hogy orvosától más, drágább készítményt kérjen, de az állam csak annyi közgyógyellátotti támogatást ad, amennyit az egészségbiztosítási pénztár meghatározott). A jegyző ezután elbírálja a közgyógyellátásra való jogosultságot, meghatározza annak kezdő időpontját, az egyéni és eseti gyógyszerkeretet. A jegyző döntése alapján a Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztár kiállítja és eljuttatja a jogosult részére az egy évig érvényes közgyógyellátási igazolványt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ezután nyilvántartásában naprakészen vezeti a jogosult gyógyszerkeretét. Az eseti gyógyszerkeretet a jogosultság kezdetén egy összegben, az egyéni gyógyszerkeretet 3 havonta utalják a beteg elektronikus pénztárcájába.

A gyógyszertárak és az OEP között elektronikus adatkapcsolat kerül kiépítése. A gyógyszer kiváltásakor a patika elektronikusan kapcsolatba lép az OEP nyilvántartásával, és a jogosult gyógyszerkeretének erejéig térítésmentesen kiadja a gyógyszert. Ha az adott háromhavi gyógyszerkeret elfogy, akkor a következő 3 havi keret megnyitásáig a közgyógyellátott az általános társadalombiztosítási térítési szabályok szerint válthatja ki gyógyszerét. Ha a három hónap leteltével a jogosultnak maradványa van a keretből, az nem vész el, hanem a következő 3 havi keret összegéhez hozzáadódik. A gyógyszer kiváltásakor a patika mindig tájékoztatja a beteget arról, hogy mennyi pénz van a gyógyszerkeretén.

Meddig érvényes a régi igazolvány?

Akiknek közgyógyellátási igazolványát 2006. július 1-jét megelőzően állították ki, azok az érvényes határidőig, legkésőbb 2007. július 1-jéig használhatják. Ők választhatnak, hogy a régi vagy az új rendszer szerint állapítsák-e meg közgyógyellátotti jogviszonyukat. Ha a régi rendszer számukra kedvezőbb, akkor az igazolvány lejártáig a régi feltételekkel juthatnak hozzá gyógyszereikhez. Ha az új rendszer kedvezőbb, akkor kérhetik, hogy jogosultságukat az új szabályok szerint állapítsák meg.

A közgyógyellátásra való jogosultság új rendszerével kapcsolatos kérdéseikkel forduljanak a Polgármesteri Hivatal Hatósági és Humán Szolgáltatási Iroda szociális munkatársához, Uhlárik Mariannhoz fszt. 6. sz., tel: 542-145.

Ügyfélfogadás: Hétfő: 13.00 – 16.00
Szerda: 8.00 – 12. 00 és 12.30. 16.00
Péntek: 8.00 – 12.00

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák