Retrospektív kiállítás köszönti Varga László százhalombattai képzőművészt 40. születésnapja alkalmából. Az elmúlt 19 év termését – egyedi stílusával, a street art eszközeivel és formavilágával vászonra és változatos tárgyakra varázsolt sajátos világát – október 14-ig láthatja a közönség a Barátság Kulturális Központ emeleti galériájában.
Varga László – aki hétköznapjait, sokszor hétvégéit és éjszakáit is számítógép mellett, a munkájával tölti – az egyik legaktívabb képzőművész jelenleg a városban. Rendszeresen indul különböző dizájn-pályázatokon és nyer, folyamatosan dolgozik és gondolkodik, részt vesz a legkülönfélébb kulturális programokon, közönségként és aktív közreműködőként is.
"Varga Lacinak nem "stílusa" van, hanem egy saját nyelvi, többrétegű, de összefüggő jelrendszere, mellyel következetesen és főleg érthetően el tud mondani mindent a világról – mondta László Bandy képzőművész-tanár a kiállítás megnyitón. – Azért szeretjük a vargalaci-képeket, mert ez az "összefüggések feltárása" nem áll meg a szigorú kritika elkeseredett szintjén: eljut oda, hogy az élet, ha nem is mindig szép, van mindig valamin mosolyogni való, s ha már tudunk mosolyogni, már tudjuk széppé is tenni ezt az életet. Ha másként nem, hát kifestjük a lavórunkat, a biciklinket, a gördeszkáinkat – nem díszítőkedvből, hanem hogy ezekkel a hétköznapi tárgyakkal együtt ünneppé emeljük a hétköznapjainkat is. Észre kell, hogy vegyük, hogy ez a következetes nyelv hány féle anyagon és anyagban jelenik meg, s a hagyományos sík képeken is a térnek, a kompozíciónak, a rendszernek hányféle változatával kísérletezik a művész! Mert miközben nagyon jól beszéli ezt a saját nyelvét, tudja, hogy a művészet feladata az is, hogy folyamatosan bővítse a szókincsét. S mivel a képzőművészet nyelve sokkal több dimenziójú, mint a beszélt nyelv, rétegről rétegre halad befelé is a megismerés mélységei felé."
Megnyitó beszéde végén László Bandy egy 1906-ból előbukkant idézet üzenetét adta át a nagyszámú ünneplő közönségnek és az ünnepeltnek: "Az élet soha nem lehet olyan gazdag, hogy a művészet révén ne lehetne még gazdagabb, és soha nem lehet olyan szegény, hogy a művészetnek ne volna benne hely."
Varga László hihetetlenül gazdag munkásságához szűkösnek bizonyult a BKK galériája, így néhány képe átkerült a Szekeres József Rendezvény- és Konferenciaközpont aljában nemrég megnyílt Korszak Galériába, a SZAK Stúdió kiállítására is.