Március 19-én indult Budakesziről az első vonatszerelvény, amely az elüldözött német lakosokat szállította Németországba. A budakeszi svábok minden évben megemlékeznek a magyarországi németek kitelepítésének évfordulójáról. Az idei rendezvényen Tarnai Richárd, Pest megyei kormánymegbízott mondott beszédet.
A második világháború után mintegy negyedmillió magyarországi német volt kénytelen elhagyni szülőhelyét. A legtöbb embert, mintegy hatvan ezret, Pest megye területéről hurcoltak el.
Az egybegyűlteket Schrotti János, a Budakeszi Város Német Önkormányzatának elnöke köszöntötte. Beszédében emlékeztetett: A kitelepítés szó még ma, évtizedek múltán is megborzongatja azokat, akik részesei voltak a kollektív bűnösség ostoba, igaztalan vádjára épülő, gyalázatos állami erőszaknak. De éppen így megérinti azokat is, akik csak szerencsésebb sorsú, vagyis végül itt, otthonukban, szülőföldjükön megmarad szüleik, nagyszüleik elbeszéléséből ismerik ezt a vészterhes korszakot.
A Budakeszin tartott megemlékezésen Tarnai Richárd kormánymegbízott arról beszélt, hogy a gonoszságra nincs magyarázat. "Tudatosítani kell magunkban, hogy a XX. századot végigható gonoszság a második világháborút követően sikertelen országot hagyott hátra, és ezért bűnbakot kerestek, aminek következményeként ártatlan embereknek kellett bűnhődni." Hozzátette, azért fontosak ezek a megemlékezések, hogy ez még egyszer ne történhessen meg.
A rendezvény végén a résztvevők megkoszorúzták az önkormányzat falán elhelyezett emléktáblát.
(Pest Megyei Kormányhivatal)