A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából tartott megemlékezést Kistarcsa városa február 25-én. "A szocialista diktatúrák között nincs különbség" – hangsúlyozta ünnepi beszédében Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott.
Az egykori internálótábor mellett állított kopjafánál emlékeztek a kommunizmus áldozataira február 25-én Kistarcsán. Solymosi Sándor polgármester beszédében az emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet, melyben történelmi múltja miatt Kistarcsa polgáraira különösen fontos szerep hárul.
Tarnai Richárd kormánymegbízott beszédében arra emlékeztetett, mindegy, hogy valaki barna vagy vörös ingben követte el a szörnyűségeket, a terror módszerei nem változtak. "Minden emberi élet egyenlő, és fontos hangsúlyozni, hogy a diktatúrák között, legyen az nemzetközi szocialista vagy nemzeti szocialista, nincs különbség sem módszereiben, sem kegyetlenségükben" – tette hozzá a kormánymegbízott.
A kistarcsai internálótáborban a második világháború alatt zsidókat gyűjtöttek össze a tábor falain belül, innen vitték őket tovább a munkatáborokba. Az ország több pontjáról hozták ide vagonokban az embereket, majd két-három hónapos állomásozás után vitték őket tovább. A gyűjtőként funkcionáló táborban több ezer embert tartottak fogva. A második világháború befejezését követően a tábort 1945 után ismét megnyitották.
A Rákosi-rendszer alatt a tábor újból a Belügyminisztérium kezelésébe került, és az akkori rezsim "ellenségeit" zárták be ide, a katolikus és protestáns papok, valamint az 1000 éves Magyarország arisztokratái mellett írni-olvasni nem tudó, egyszerű embereket is. Az épületeket 1949 tavaszán bővítették többszintesre, valamint közvetlen a Deák Ferenc utca mellé felhúztak még egy rabkörletet, és megépült a víztorony is, amely egyben géppuskás őrállásként is működött.
(Pest Megyei Kormányhivatal)