Mintegy ötven városlakó hallgatta meg Szijjártó Péter országgyűlési képviselőnek, a Fidelitas elnökének „A duma-kormány három éve” című, közel egy órás előadását a BMK Galériájában, június 8-án. A Fidesz és a Fidelitas helyi szervezetének rendezvénye nem volt szokásos fórumnak mondható, mivel Szijjártó beszéde végeztével – sürgős teendőire hivatkozva – távozott. Nagy Balázs, a Fidelitas helyi szervezetének alelnöke bevezető szavaiban elmondta, hogy szerintük katasztrofális helyzetbe jutott a magyar gazdaság, és erről kívánják tájékoztatni a város lakosságát.
Szijjártó úgy vélte, a Fidesz múlt évi, Európai Uniós választásokon aratott győzelme kényszerhelyzetbe hozta a kormánykoalíciót. Szerinte kapóra jött Medgyessy makacskodása Csillag István menesztésének ügyében. Lesre futtatták őt, és pillanatnyi zavarukban a legjelesebb „show-mant”, Gurcsány Ferencet emelték be a bársonyszékbe. A miniszterelnök – aki hátba szúrta egykori patrónusát – egyelőre jó médiaszéllel vitorlázik, és ebben valamennyi kereskedelmi adó segíti. Lila cicanadrágban kocog be a Parlamentbe, ha kell, lemegy kutyába is, csak minél nagyobb média-felületet nyerhessen. Igaz – mondta a politikus – Orbán Viktor focizik, de nem a Parlament parkolójában.
Gyurcsány egy új politikai stílust honosított meg, ami kevésbé zavarná a közvéleményt, ha jó csapáson haladna az ország szekere. Szijjártó szerint a miniszterelnök – aki az ország egyik leggazdagabb embere – nem szívlelte meg azt a közmondást, ami arra int, hogy akinek vaj van a fején, ne menjen ki a napra. Mert Gyurcsány nem kemény, kockázatokkal tele vállalkozói munkával szerezte milliárdjait, hanem privatizációs ügyeskedéssel. És az a lufi – fogalmazott az előadó –, amit egyre nagyobbra fújnak, előbb-utóbb kipukkan.
A kormány – tíz hónappal a választások előtt – intézkedések, döntések helyett ködös terveket kovácsol. Kritika nélkül átvette a Schröder-féle „Száz lépés programot”, amely Németországban sem vált be. Uniós mintára veszik át a bolognai felsőoktatási törvényt, figyelmen kívül hagyva, hogy ott más oktatási rendszer működik, mások a személyi feltételek, más a munkaerőpiac. Most fogadják el a Fidesz három éve benyújtott Start programját, amely esélyegyenlőséget kínál, például a nem értelmiségi származású fiatalok számára is. Bár ez is nehezen valósítható meg, hiszen a diákhitel kamatát 9,5-ről 12%-ra emelték. A kormány május végén elérte az idénre tervezett államháztartási és költségvetési hiány 90, illetve 85%-át. Az államadóság pedig a kormányváltás óta 3500 milliárd forintra emelkedett. Így, a bizonytalan gazdasági helyzet miatt több külföldi tőke áramlik ki az országból, mint amennyi bejön. A környező országok sorra elhagynak minket a versenyképesség terén. A korábbi első helyről a hetedikre került az ország.
Az átlagember mindezt nem érzékeli – vélekedett Szijjártó – amíg van pénze megvásárolni a tejet és a kenyeret. De ha összeomlik az ország folyó fizetési mérlege, akkor szomorú jövő elébe nézünk. Mára nevetség tárgya az SZDSZ adócsökkentésről szóló választási ígérgetése, hiszen az adóterhek növekedtek.
A kormány kilátástalannak tűnő gazdasági helyzetéből újabb hitel felvételével, a megmaradt állami vagyon kiárusításával próbál kilábalni. Elmondta, az Unió országaiban a vállalatoknak mintegy 20%-a van állami tulajdonban, nálunk ez a részarány nem éri el a 10%-ot sem. A tankönyvkiadó privatizálása után az ÁPV Rt. eladásra hirdette meg a tavaly 34 milliárd forintos nettó árbevételt produkáló Budapest Airport Rt.-t.
Kemény csata várható – mondta Szijjártó – abban a Parlamenti Bizottságban, amely négy tárgyban vizsgálja az Apró-Gyurcsány család vagyongyarapodását. Ezek a balatonösződi villa, a Szalay utcai Képviselői Klub lízingelésével, valamint a Motim és a Hungalo Rt. vállalatcsoportok cégeinek eladásával kapcsolatosak. Okavesztettnek mondta viszont az Orbán család állami forrásokból való gazdagodásának vizsgálatát. Elmondása szerint Orbánné Lévai Anikó 6%-ban volt résztulajdonosa a Tokajhegyalja Kft-nek, a társaság nem fizetett osztalékot, és résztulajdonát már korábban, névértéken eladta.
A politikus a jobboldal győzelmeként értékelte Sólyom László köztársasági elnökké választását. Záró szavaiban elmondta, Gyurcsány Ferenc százegyedik lépése várhatóan végleges lelépését jelenti majd a politika porondjáról.