Hitel kisvállalkozásoknak

Létezik egy igen érdekes hitelkonstrukció, amit a bankok nemigen reklámoznak, a forrását ugyanis az EU biztosítja, és a pénzintézeteknek csak a közvetítői jutalék jut. Számukra ez nem igazán nagy üzlet, az egészen kicsi, illetve most induló vállalkozások szempontjából viszont ennél jobb forrás nemigen található a piacon.


Onnan kezdem, hogy egy vállalkozás beruházási eszközök (üzlethelyiség, gépek, berendezések, szállítóeszközök) beszerzésére maximum 10 millió forintot, míg forgóeszközök vásárlására (árukészlet, anyagok, alkatrészek) 6 millió forintot vehet fel. A hitel futamideje beruházás esetén tíz év, míg forgóeszköz-finanszírozás esetén három. Türelmi idő nincs, azaz a felvétet követő hónapban a tőke- és kamatok törlesztését meg kell kezdeni, viszont a hitelkamat mértéke fix 8,5 % a futamidő egésze alatt. A hitelszerződéshez tartozó egyéb költségek nagysága kb. 50 ezer forint. Lényeges, hogy a szerződés aláírását követően a hitel teljes összegét a felvevő bankszámlájára utalják.


Most nézzük az árnyoldalakat! Először is: a pénzintézet magántulajdonú és tehermentes ingatlanfedezetet kér a hitel teljes összegére. A hitelfelvevő a felajánlott fedezet forgalmi értékének az 50 százalékát kaphatja meg kölcsönként. Másodszor: beruházás esetén 20 százalék önrészre van szükség papíron, azaz a 10 milliót 12,5 milliós elgondolás esetén biztosítja a bank. Előny viszont, hogy a beruházást a futamidő végéig kell pénzügyileg realizálni, azaz elméletileg a 10 milliós hitel 90-95 százaléka végig forgóeszközt finanszírozhat.

A hiteligényléshez szükséges üzleti terv az előre gyártott nyomtatványokon józan paraszti ésszel is kitölthető – persze nem árt, ha egy könyvelő is átnézi -, és a hitelintézetek is úgy mond „jóindulatúak” az elbírálásnál, ugyanis túl sokáig ültek a forrásokon és most forró alattuk a sparhelt. 

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák