Az első füsttől a zöld átmenetig - 60 éves a Dunamenti Erőmű

  • HIREK
  • 2023-10-19
  • 1707 megtekintés
  • img
  • img
  • img
  • img

A Százhalombatta jelképének számító három kémény lassan a város jelképévé vált, miközben az alattuk található üzem teljesen átalakult az elmúlt évtizedekben.

Idén szeptemberben 60 éves a Dunamenti Erőmű, Százhalombatta ikonikussá vált erőműve. A Dunamenti Erőmű a város aktív szereplője, generációkon átívelő, szoros együttműködése pedig túlmutat a városképbe szorosan beépült három óriáskéményen. Az erőmű a helyi közösség számára nemcsak stabil, évtizedek óta meglévő munkahely, hanem a város számára fontos stratégiai partner is.


"Munkatársaink generációkon átívelő, kitartó munkája segíti az erőmű fejlődését, elhivatottságuk elengedetlen a folyamatos technológiai megújuláshoz" – emelte ki az évforduló kapcsán Horváth Péter vezérigazgató.


Múlt és jövő


A Dunamenti Erőmű építését Szekeres József felügyelete alatt kezdték meg, aki így emlékezik vissza a kezdetekre: "1963. szeptember végén begyújtották a főépület első 50 megawattos kazánját, és kipróbálták, felgomolyog-e a füst a kétszáz méter magas kéménybe. Óriási sikerélményt jelentett számukra, amikor a "betonkirálynő" felett megjelent egy hatalmas füstfelhő."


A 60 évvel ezelőtt felszállt első füst az első blokk által megtermelt első megawattórát szimbolizálja, a Dunamentiben még abban az évtizeden további négy, a 70-es években pedig további hat kondenzációs blokk építése történt meg. Az egymást követő fejlesztések jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy Százhalombatta faluból, modern várossá alakuljon; ekkor építették az erőmű és a finomító dolgozóinak a "készenléti lakótelepet" is, amely idővel új városrésszé nőtte ki magát.


A 90-es években már két kombinált ciklusú gázturbinás erőmű épült a telephelyen. Az erőművet privatizálták, a belga Tractabel energiaipari vállalat többségi tulajdonába került, melynek később többségi tulajdonosa a GDF Suez lett. A 2000-es években, az F erőműrészben nagy hatásfokú, kombinált ciklusú gázturbinás blokk épült.

A MET Csoport 2014-ben vált többségi tulajdonossá a Dunamentiben 75 százalékos tulajdonrészt vásárolva a GDF Sueztől, az MVM Csoport változatlan 25 százalékos kisebbségi részesedése mellett.


"A korábbi korszakokhoz hasonlóan, a MET Csoport a Dunamenti Erőművet a megvásárlás pillanatától folyamatosan fejleszti. A telephely napjainkban már számos, »zéró-karbon lábnyomú« technológiának helyt ad, jó példa erre a napelempark és a Tesla energiatároló, vagy épp az üzembehelyezési fázisban járó villamos kazán projektünk, és további fejlesztési terveink villamos energiatárolás terén" – tette hozzá Horváth Péter.


Aktív együttműködés a várossal


Az elmúlt 60 év nem csak a gazdasági és technológiai fejlesztéseké volt. Százhalombatta Város Önkormányzata és a Dunamenti Erőmű 2017 óta aktívan együttműködik. A Dunamenti segítségével olyan értékközvetítő, fontos fejlesztések valósulhattak meg a közelmúltban, amelyek aktívan segítik a város fejlődését, illetve a helyi közösségeket – ilyen volt idén a VUK SE szakosztályainak fejlesztése, az új kosárlabda edzőcsarnok építése, és a Battai Napok aktív támogatása. A Dunamenti Erőmű Helyben törődünk! filozófiáját követve fontosnak tartja a helyi közösségek támogatását, a kulturális és szociális élet elősegítését.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás