Ezzel az elnevezéssel hozott létre alapítványt Vezér Mihály, polgármester a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe kerülő százhalombattai családok és vállalkozások megsegítésére. Az alapító ötszázezer forintos befizetéséhez azonnal többen csatlakoztak, a szervezet máris közel 9 millió forinttal rendelkezik – hangzott el a mai sajtótájékoztatón a városházán.
A Dunamenti Erőmű Zrt. 4 millió forinttal, a BUFA, a SZÁKOM és a Sporthalom Kft. egy-egymillió forinttal, az ÉSZKE civil szervezet 300 ezer, Török Sándor alpolgármester, Szél Pál és Kovács Lajos képviselő 300-300 ezer forinttal csatlakozott a kezdeményezéshez.
Vezér Mihály elmondta, hogy a város idei 7,2 milliárdos bevételét 1,1 milliárdos állami elvonás terheli szolidaritási hozzájárulásként, és további 80 milliós kiesést okoz, hogy a Kormány a gépjárműadó eddig helyben hagyott részét is elvonta a járványügyi helyzet nyomában kialakuló gazdasági válság kezelésére. A védekezési kiadások összege mintegy 40 millió forint volt eddig, miközben számítani lehet arra, hogy az év második felére tervezett helyi adóbevételek sok vállalkozás likviditási gondjai miatt nem fognak teljesülni. Ebben a helyzetben úgy gondolta, magánemberként is tennie kell valamit, hogy a város támogatást tudjon nyújtani azoknak, akiket súlyosan érint a kialakuló gazdasági krízis.
A Remény Bajnoka Közérdekű Alapítvány célja hozzájárulni a munkájukat, illetve jövedelmüket részben vagy egészben elvesztő magánszemélyek, illetve mikro- és kisvállalkozások talpra állításához.
A kuratórium elnöke dr. Bercziné dr. Fazekas Olga ügyvéd, további kurátora dr. Horváth Ágota aljegyző és Ádám Erika, a Hotel Training igazgatója.
Fazekas Olga elmondta, hogy a civil szervezetet április 24-én vették nyilvántartásba. Arra kérte a magánszemélyeket és vállalkozásokat, hogy tárgyi, illetve pénzadományokkal járuljanak hozzá az ismertetett célok teljesüléséhez.
A válság miatt nélkülöző, bajba jutott személyek, illetve vállalkozások támogatása a tervek szerint háromféle módon fog megvalósulni: pályázatok, egyedi kérelmek és ajánlás – például osztályfőnök, pedagógus jelzése – alapján.
Az alapítvány elnöke hangsúlyozta, hogy átlátható és minél nyilvánosabb működésre készülnek – természetesen a támogatottak méltóságának maximális tiszteletben tartása mellett.
Az első pályázat várhatóan már a jövő héten meg fog jelenni. Aki érdeklődik az alapítvány iránt, a közösségi médiában is megtalálja azt. Az alapítvány számlaszáma: 50420379-10002364 (Takarékbank Zrt.)
Az első komoly támogató, a MET Csoport által üzemeltetett Dunamenti Erőmű Zrt. nevében Keszler György erőművezető nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy bár több milliárd forintot ruháztak be a százhalombattai telephelyen az elmúlt hat évben, a legfontosabb értéknek az embert, az egészség, a környezet, a biztonság és a munkahelyek megőrzését tartják. Ezért álltak "gondolkodás nélkül" Vezér Mihály polgármester kezdeményezése mellé.
A városvezető kiemelte: hálás mindenkinek, aki befizetett az alapítvány számlájára, és nagyon bízik a további támogatásokban. Hozzáértők szerint a pandémia okozta gazdasági problémák még évekig el fognak tartani, és csak fokozatosan lehet felszámolni őket.
A sajtótájékoztatón megjelent két százhalombattai cég, a G.I.T.A. 3 és az RMS Kft., amelynek képviselői 500 darab sebészi szájmaszkot adtak át a város részére. Glevitzky Ádám, a G.I.T.A.3 ügyvezetője köszönetet mondott az önkormányzatnak a járványhelyzetben megtett intézkedésekért és jó egészséget kívánt az egész városnak. Vezér Mihály köszönetét fejezte ki, hangsúlyozva, hogy az adomány nagyon jó szolgálatot tesz, mivel a lazító intézkedések ellenére a szájmaszkoknak a jövőben várhatóan még nagyobb szerep jut.
Elhangzott, hogy összesen 24 ezer mosható védőmaszk készült el az önkénteseknek köszönhetően és az önkormányzat támogatásával, amelyeknek a házhoz szállítása a mai napon fejeződik be. Török Sándor alpolgármester köszönetét fejezte ki minden közreműködőnek és hangsúlyozta: nagyon büszke a városban tapasztalható összefogásra.
Vezér Mihály felhívta a figyelmet, hogy akkor is ajánlott a védőmaszk viselése, ha kormányrendelet, illetve annak nyomában polgármesteri rendelet nem írja elő. A többi ember, a környezetünk védelme érdekében kell hordani, mivel tünet nélkül is hordozhatjuk és átadhatjuk a vírusfertőzést.
Az önkormányzat négy darab nagy teljesítményű fertőtlenítő ózongenerátort adott át a Polgármesteri Hivatal, a Városi Családsegítő és Gondozási Központ - az Idősek Gondozóháza és a Védőnői Szolgálat -, a Százhalom Egészségügyi Központ és a SZÁKOM részére. Az egyenként 160 ezer forintos eszközök rendszeres használata a dolgozók és az ellátottak, ügyfelek egészségének megőrzését szolgálja majd. Az önkormányzat hétvégére a középiskolák takarítására biztosítja a gépeket, hogy az érettségizők és a felügyelő tanárok vírus- és csíramentes környezetben kezdhessék meg a vizsgákat.
A polgármester elmondta, hogy egyre több beteg ellátása válik lehetővé a rendelő intézetben azzal, hogy – ha önkéntesen is, de – visszatérhetnek a munkába a 65 évesnél idősebb orvosok. A jövő héttől újra indulnak szakrendelések – tájékoztatott Török Sándor.