A lépcsőn, sőt, a színpadon is helyet foglaló közönség előtt tartott előadást dr. Csernus Imre Százhalombattán, a BKK színháztermében március 18-án. Az interaktív program a sztárpszichiátertől megszokott szókimondó stílusban, provokációktól sem mentesen zajlott. Az "Én döntök!" címet viselő előadás során Csernus doki érdekes tényeket, összefüggéseket, nézőpontokat ismertetett és igyekezett közönsége kezébe adni a lehetőséget, hogy kitérés, megalkuvás helyett felnőttként hozzon felelős döntéseket.
Az előadás elején a megértéshez szükséges alapvető fogalmakkal ismertette meg közönségét. Elmondta, hogy tapasztalata szerint mindenki jól akar dönteni, de gyakran túlbonyolítjuk ezt is – a felnőtt döntésekhez azonban a legfontosabb, hogy önmagunkkal tisztában legyünk és meg tudjuk fogalmazni a megoldandó konfliktust vagy problémát. "Ha valamit nem tudok megfogalmazni, akkor használni sem tudom, és addig nincs esély a változásra sem." Kizárólag a felnőtt nők és férfiak rendelkeznek a felnőttek önbizalmával, ők azok, akik felelősséget vállalnak tulajdonságaikért, gondolataikért, érzéseikért, döntéseikért – szemben azokkal, akik csak "felnőttnek látszanak." Önbizalmat a konfliktusokból, a megmérettetésekből és a kapcsolódó őszinte, érett döntésekből származó sikerélményekből szerezhetünk. "Mindenki azt kapja a környezetétől, amit saját magának ad. Akinek nincs elég önbizalma, abban kialakul a szolgalelkűség, párja és környezete sem becsüli meg, és nem kezelik felnőttként."
Azoknak, akik csak akkor vannak jól, amikor jól mennek a dolgaik, de "rinyálnak", ha problémák jönnek, valamint azoknak, akiknek nincs elég önbizalmuk, de vágyakoznak az elismerésre, vagyis megfelelési kényszerből élik az életüket, még sok saját magukon való érzelmi fejlesztő munkát javasol Csernus doki. "Nem elég a racionális intelligencia, a tárgyi tudás fejlesztésével foglalkozni, amivel anyagi, egzisztenciális biztonsághoz juthatunk, de boldogsághoz soha. A boldogság ugyanis az érzelmi intelligenciánk fejlesztésével születik meg." Az érzelmi intelligencia segítségével ismerjük fel, hogy gondolatainkon kívül érzéseink is vannak, amelyeket el lehet fojtani és el lehet hallgattatni, de fel is hangosíthatjuk azokat – ez a döntési lehetőség jelenti az egyén szabadságát.
Külső vagy belső konfliktus esetén először is fogalmazzuk meg a problémát, amiből ki akarunk mászni, és legyünk őszinték saját magunkhoz, valamint másokhoz is. Őszinte vagyok, vagyis kiállok önmagamért akkor is – ha ez ellentétes a tipikus magyar virtussal, és – ha az őszinteség a legtöbb esetben fájdalommal is együtt jár. "Ha nem akarom, hogy fájjon, akkor fejlődni sem tudok, ebben az esetben viszont csak stagnálok, vegetálok."
Bizonyára a nézők között is ültek párkapcsolati problémákkal küzdők, ők is sok érdekes, eddig talán nem ismert információt kaptak, a többi között például "ha nem mondom ki a szükséges igeneket és nemeket, akkor befolyásolhatóvá, kihasználhatóvá és megalázhatóvá válhatok." Elhangzott az is, hogy a nők általában érzelmi szempontból fejlettebbek. (Talán ezért is vett részt több nő az esten, és ment ki több férfi az előadás vége előtt.) Ha a férfiak nem fejlesztik magukat már a kapcsolat elején, párjuk átveheti az irányítást.
A program egyik legizgalmasabb kérdését a közönség soraiból kapta a meghívott előadó, amelyre – mintegy a címet adó témát is összefoglalva – minden kétséget kizáróan a leghitelesebb válasz érkezett. Csernus Imre saját személyes fejlődéséről és életéről így nyilatkozott: "Az a rossz hír, hogy az érzelmi intelligencia fejlesztésére nem létezik gyorstalpaló, ez kőkemény meló – amit ugyan sokan szeretnének, de nem lehet, legalábbis nem érdemes megúszni. Az én életemben az volt a legfontosabb, hogy soha nem adtam fel és mindig megőriztem a kíváncsiságomat. Bármilyen pokolból létezik kiút: ha azzal a kérdéssel kezdjük, hogy mi az én felelősségem, hogy nem akartam, vagy nem mertem észrevenni a problémát?"
A több mint kétórás előadást Csernus doktor professzionális ébersége, spontaneitása, a közönséggel felépített és végig megtartott interakciói tették igazán felejthetetlenné. Bátor őszintesége, őszinte bátorsága és gyakran káromkodással nyomatékosított szókimondása modortalanságnak tűnhet illúziókkal teli, önmagunkkal gyakran kesztyűs kézzel bánó világunkban. Kendőzetlenül mond ki olyan dolgokat is, amire mások gondolni sem mernek. Kérdései, válaszai, megjegyzései mindig betalálnak: pofán vágnak, szíven ütnek, elgondolkodtatnak, vagy irritálnak - de sohasem hiábavalóak. (Fotó: Medgyesi Milán)