Az alpolgármester elismerését fejezte ki mindazoknak, akik a hospice területén dolgoznak, különösen pedig azoknak, akik önkéntesen, társadalmi munkában teszik ezt. Kiemelte a szolidaritást, mint emberi értéket, amelynek nemcsak a tőlünk több ezer kilométerre élő rászorulók iránt kell megnyilvánulnia, hanem még inkább azok iránt, akik a közelünkben vannak.
"Az idei világnap mottójával - Rejtett életek - azokra szeretnénk a figyelmet irányítani, akik elszigetelten küzdenek a betegséggel, nem tudnak róla, így nem is jut el hozzájuk a szenvedéseiket enyhítő, támogató hospice ellátás – mondta el Schaffer Judit, a Gondoskodás 2000 Ápolási Szolgálat vezetője. Rendkívül fontosnak tartjuk a nagy nyilvánosság elérését, hogy ez a mindenki számára térítésmentesen, alanyi jogon járó szolgáltatás eljuthasson a rászorulókhoz, hogy a megmozdulásunkkal áttörjük a gyógyíthatatlan betegség és az elmúlás társadalmi tabuját."
Az otthoni hospice gondozás a gyógyíthatatlan, elsősorban rákbetegek életvégi ellátása. Magyarországon 2004 óta működik térítésmentesen, hogy a rászorulók testi és lelki tüneteit enyhítve, könnyebbé tegye életük utolsó egy-fél évét. Az ellátó csoportban orvos, szakápoló, gyógytornász, pszichológus és szociális munkás látogatja a beteget saját otthonában, komplex segítséget nyújtva mind neki, mind a hozzátartozóknak ezekben a nehéz időkben. A palliatív orvos a családorvossal együttműködve állítja be a megfelelő fájdalomcsillapítást és tesz javaslatot az ellátáshoz szükséges ápolási és egyéb segédeszközökre. A szakápoló akár napi gyakorisággal látogatva a beteget segít az alapápolási tevékenységekben, mint a fürdetés vagy az etetés és az otthoni infúziós folyadékpótlás, táplálás, katéterek, szondák kezelésének szakápolási feladataiban. A gyógytornász a beteg mozgatásában, a pszichológus a beteg és a család lelki támogatásában, míg a szociális munkás a közösségi támogatás és segítségnyújtás szervezésében tevékenykedik. A TB által finanszírozott ellátás szinte az egész országban elérhető, Százhalombattán és a környező Pest megyei településeken egészen Budakesziig a Gondoskodás 2000 Ápolási Szolgálat biztosítja, amelynek munkatársa a bejelentéstől számított 24 órán belül meg is jelenik a beteg otthonában és elkezdi a szükséges ellátást. Az ellátási igény bejelentése a +36/20-578-9773 számon lehetséges. A többi terület otthoni, valamint a fekvőintézményi hospice ellátásának lehetőségeiről a www.hospice.hu honlap ellátáskereső menüpontjában lehet tájékozódni.
A Gátőrházba az eső miatt szorult a Csónakázó-tóhoz tervezett idei városi hospice nap. A Sérültekért Alapítvány legnagyobb műhelyében azonban időről időre nagyon sok jó ember elfér kis helyen. A műsort ezúttal is Tápai Mónika állította össze, aki önkéntesként tíz éve támogatja a Gondoskodás munkáját. Fellépet a SZVISE B-Cool Dance Team tánccsoportja, a Felhőjáró drámacsoport Szélpál Stefi vezetésével, Krisztics Csaba és Mánya Zsolt, Szabó-Bisztricsányi Beatrix, valamint Rozsnyai Júlia.