Az alábbi cikk megmutatja azokat a ma is elérhető lehetőségeket, amelyek segítséggel szolgálhatnak a gazdasági bizonytalanságban való túlélésben és a takarékosságban.
Következetesség és rendszeresség a mindennapokban
A mindennapokban már egy kis odafigyeléssel is sokat javíthatunk a pénzügyi helyzetünkön. Erre egy megfelelő módszer a költségvetés tervezés, amely elsőre talán bonyolultnak és körülményesnek tűnhet, ám egy egyszerű szabály követésével gyorsan megtervezhetjük a havi költségkeretet. A 80/20-as szabály – vagy más néven Pareto-elv – talán a hétköznapokban kevésbé ismert, ám annál hatásosabb módszer. Az elv a társadalomban jelentkező egyenlőtlen vagyonelosztást magyarázza, azonban a megtakarítások kezelésénél is hatékonyan használható. A szabály szerint a bevételt két részre osztjuk. Egyrészt a jövedelem 20%-a fogja adni a havi megtakarítás összegét, míg a fennmaradó 80% a szabadon elkölthető összeget fogja fedezni.
Ha tisztában vagyunk azzal, hogy mikor, mire és mekkora összeget fordítunk, akkor a pénzügyi tudatosságunk foka is nő. Az alapvető kiadásokat, mint az élelmiszer, a lakhatás költsége és a számlák fizetése, mindenképpen be kell építeni a költségvetésbe. Ezen kívül érdemes átgondolni a kiadások olyan területeit is, mint például a szórakozás, az nem megtervezett élelmiszerbolti vásárlások, vagy a ruházati impulzusvásárlások. Ha már egy jól megtervezett költségvetés segítségével gazdálkodunk, akkor sokkal tudatosabban kezelhetjük a kiadásokat, és könnyebben azonosíthatók azokat a területeket, ahol csökkenthetők a költségek, ezáltal növelhetők a kiadások.
Befektetés az alapoktól
Ha a befektetésekről beszélünk, akkor az első és legfontosabb dolog, amit érdemes megtenni, az a pénzügyi helyzetünk értékelése és az egyéni célok meghatározása. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mekkora összeg áll rendelkezésünkre a befektetésre, de meg kell tervezni azt is, hogy milyen időtávra tervezünk, milyen kockázati szintet tudunk vállalni, illetve milyen célokat szeretnénk kitűzni a befektetéssel kapcsolatban. Egy befektetés esetén természetesen a hozam mértéke sem elhanyagolható befolyásoló tényező, így, miután felállítottuk a stratégiát, fontos megismerni a különböző pénzeszközök jellemzőit, majd az alapján dönteni a tényleges befektetési formáról.
Ezek a népszerű befektetési formák a magyarok körében
Az alapvető befektetési lehetőségek közül a magyar lakosság körében egyre nagyobb népszerűség övezi az értékpapírokat, a befektetési alapokat, de egyre többen menekítik a pénzüket befektetési aranyba is – derül ki a BÁV Zálog hálózatának legfrissebb jelentéséből. Az értékpapírok általában magasabb kockázattal járnak, de a magas kockázat mellett magasabb hozamot is lehet elérni velük. Ezzel szemben, a befektetési alapok általában kisebb kockázatot jelentenek, de az átlagos hozamuk is alacsonyabb, de az arany befektetések általában a legbiztonságosabb befektetési lehetőségek közé tartoznak – még manapság is.