Természetesnek tartjuk, hogy ha el szeretnénk jutni a város távolabbi pontjára, autóbuszra szállunk. Hogy létezik ilyen szolgáltatás, az magától értetődő, de hogy vajon ki finanszírozza, azzal a többség valószínűleg nincs tisztában. Éppen ezért azt sem értjük maradéktalanul, miért foglalkozik az önkormányzat évről évre a helyi járatokon fizetendő menetjegyek árával.
A szeptemberi képviselő-testületi ülésen a Volánbusz Közlekedési Zrt által készített beszámolóból kiderült: a 2007-es évben várhatóan 25 millió forintos vesztesége lesz a helyi autóbusz-közlekedésnek, ezért többlet-finanszírozásra van szükség. Ezzel kapcsolatban megkerestük a Volánbusz Közlekedési Zrt-t, ahonnan a következő információkat kaptuk.
Míg a helyközi járatok közlekedtetéséhez jelentős állami támogatást kap a közlekedési cég, a helyi közlekedés finanszírozása alapvetően önkormányzati feladat. Három forrásból biztosíthatók a működési költségek: az állami normatív támogatásból, a jegyárakból, valamint az önkormányzati hozzájárulásból. E három összetevő közül az állami normatíva évente meghatározott fix összeg, ezért főleg a másik két tétel módosítható. Mivel a jegyárak csak bizonyos határig növelhetők, értelemszerűen egy-egy település pénzügyi helyzetétől függ, mekkora helyi közlekedési hálózatot tud megrendelőként finanszírozni.
A százhalombattai menet- és bérletjeggyel igénybe vehető helyi autóbusz-hálózat összetett, hiszen a helyi járatok mellett a városban közlekedő helyközi járatokat is igénybe vehetik a helyi közlekedésű utasok. Naponta közel száz járat közlekedik, a működés összköltsége évente mintegy 70 millió forint.
Amennyiben egy település önkormányzata nem tudja biztosítani a szükséges fedezetet, más megoldást kell találni, például csökkenteni a járatok számát, illetve módosítani azok útvonalát. Százhalombattán szeptemberben úgy döntött a képviselő-testület, hogy egyelőre semmin sem változtat, hanem átmenetileg biztosítja a többletfinanszírozást. Emellett azt is megfogalmazták, hogy meg kell vizsgálni, van-e gazdaságosabb alternatíva a helyi járatok üzemeltetésére. A testület várhatóan novemberben tűzi újra napirendre a témát.

