Nyitnak a zsebtolvajok is

  • img

A pandémiás időszak korlátozásait követő fokozatos enyhítések alatt sem szabad megfeledkezni arról, hogy a tolvajok minden lehetséges alkalmat megragadnak. Az ellenük való védekezéshez ad tanácsokat a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.

A zsebtolvajok módszerei változatosak.

A közlekedési eszközökre történő fel-, illetve leszálláskor lökdösődni, tülekedni kezdenek, és a szoros testi érintkezést kihasználva próbálják elemelni a pénztárcákat, egyéb értékeket.


Egyesek kezükben álcázó tárgyat (reklámszatyrot, újságot, kabátot, pulóvert stb.) tartanak, és annak takarásában igyekeznek a táskák, zsebek tartalmát átkutatni, vagy társaik mozdulatait fedezni.


Látszólag zsebre dugott kézzel állnak a kiszemelt áldozat mellett, miközben saját kivágott zsebükön keresztül a kabátjukból kinyúlva kezdenek a potenciális sértett táskájában keresgélni.


A vállon hordott vagy a földre helyezett táskából, kosárból, illetve a ruházat külső zsebeiből kiveszik a kinézett tárgyat. A zsebtolvajok könnyű prédának tartják a cipzáras, mágneszáras táskákat, míg a csatos kivitelűvel nehezebben boldogulnak.


A zsebtolvaj soha nincs egyedül. A legtöbb esetben a bűnelkövetők munkamegosztásban tevékenykednek.


Az elterelő elvonja az áldozat figyelmét, a fedező a potenciális áldozat mellett eltakarja a tolvaj kezét. A jelző kiszűri a tömegből azokat, akik figyelik őket, az értékmentő pedig a lopást követően a helyszínről eltünteti a megszerzett tárgyakat.


Tanácsok a tolvajok elleni védekezéshez:

- fokozottabban figyeljen értékeire, ha forgalmas helyen tartózkodik, vagy utazik. Ajánlott válltáskáját maga előtt tartva közlekedni,

- ne tartson okmányokat, értékeket táskája külső zsebeiben,

- ne tegyen egy helyre pénztárcát, okmányokat, lakáskulcsot, mobiltelefont,

- vásárláskor, az áru válogatásakor soha ne tegye le táskáját, pénztárcáját a pultra vagy a bevásárlókocsiba, értékeit ne hagyja felügyelet nélkül,

- ha gyanúsan viselkedő személyt lát, ellenőrizze értékeinek meglétét,

- ha tetten éri a tolvajt, hangosan kérje mások segítségét, és értesítsék a rendőrséget a 112-es segélyhívón.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák