A jövő üzemanyaga

  • img

Liquefied Petroleum Gas, azaz LPG. Folyékony halmazállapotú szénhidrogén gázok elegye, amit gépjárművek üzemanyagaként is használnak, de megközelítőleg azonos az összetétele a háztartásokban használt sütő-főző gázzal.

A világban harminc, nálunk tíz éve terjedt el a benzin és gázolaj alternatívájaként a gáz, mint gépjármű üzemanyag. A legtöbb autó műanyagból készült tankja ugyan nem használható, de a technológia fejlődése mára lehetővé tette, hogy a pótkerék helyére kerülhet egy negyven-ötven literes tartály, ami rácsatlakozik a már meglévő komputerizált rendszerre – ami ettől kezdve ugyanúgy adagolja a gázt, mint a korábbi üzemanyagot. A multiszelep dupla biztonsági berendezése gondoskodik a megfelelő nyomásról, a működéshez szükséges 6 barról. Ha ez vagy a hőfok emelkedik, a szelep kinyit, így nem történhet robbanás. Egyébként – bár gyorsabban párolog, mint a benzin – az LPG sem robban, hanem begyullad és ég. Mivel az emberekben az alakult ki, hogy tartanak a gáztól, ezért szigorú normák, előírások alapján többszörösen is biztosított a szerkezet a benzineshez képest. Ennek köszönhetően a korábban megtiltott mélygarázsok használata is megnyílt a gázüzemű autók előtt – Európa-szerte, kivéve hazánkban.


"Ha a hagyományos üzemanyagrendszerek is ilyen biztonságosak lennének, kevesebb okunk lenne az izgalomra" – mondta Holéczi Béla százhalombattai autószerelő, aki májusban LPG kutat nyitott műhelye szomszédságában a Berzsenyi utcában. Meggyőződése, hogy a gáz a jövő üzemanyaga. Nem csak azért, mert jelentősen olcsóbb, mint a benzin vagy a gázolaj, hanem mert összehasonlíthatatlanul környezetbarátabb, ugyanis nem keletkezik károsabb égéstermék, mint a CO2.


Ennek köszönhetően a jóléti társadalmakban egyre nagyobb az aránya a gázüzemű gépjárműveknek, több autógyártó cég már eleve ilyen modelleket is kínál. Az unióban támogatják a gépkocsik átalakítását, ezzel szemben Magyarországon egyelőre főleg az adminisztratív akadályokat kell leküzdeni, valamint az átépítés egyszeri költsége is igen magas, bár az olcsó üzemanyag miatt egy év alatt megtérül a befektetés. Vannak olyan típusok, amikben nem lehet vagy nem ajánlott gázt alkalmazni, mert árthat a motornak, de a technológia fejlődésével egyre kisebb ezek aránya.


"A gépkocsi fogyasztása és teljesítménye ugyanaz marad, mint az átalakítás előtt – állítja Holéczi Béla –, viszont 60-80 százalékkal csökken a károsanyag-kibocsátás például a dieselhez képest." Ez különösen a többségében gázolajat használó haszongépjárművek esetében érdekes, amik nagy távolságokat tesznek meg, sokat fogyasztanak és jelentős mértékű káros égéstermékkel szennyezik a környezetet. Ezzel szemben a dieselautók átalakítása még több akadályba ütközik hazánkban, mondván, hogy "még nincs kidolgozva a technológia", miközben Európában egyre elterjedtebb, Olaszországban például a legtöbb robogó már gázmeghajtással működik.


Holéczi Béla szeretne beindítani egy százhalombattai "gázklubot", ahol az LPG üzemeltetésre már átállt vagy azt fontolgató autótulajdonosok találkozhatnának egymással és szakértőkkel, mérnökökkel. Azt mondja, akik átalakították az autójukat, büszkén mosolyognak, egyrészt, mert győztek a benzinárral szemben és egyúttal tettek az egészségesebb környezetért is. Reméli, belátható időn belül hazánkban is változni fog a gázüzemű átalakítás állami támogatottsága.

Hozzászólás

E-mail címe rejtve marad. A kötelező mezők *-al vannak jelölve.

Megszakítás

Legfrissebb cikkek

Képtárak

Kategóriák